خودارضایی ، بیماری خاموش

ویژه نامه راه‌های مقابله با خودارضایی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۷

در این ویژه نامه، به آسیب‌های جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی خودارضایی (استمنا) پرداخته‌ایم. شایان ذکر است که علاوه بر استدلال بر روایات معصومین (علیهم السلام) درباره خودداری از این گناه کبیره، به تحقیقات علمی که در این زمینه صورت پذیرفته و مضرات آن از دیدگاه دانشمندان پزشکی نیز اشاره شده و شیوه‌های ترک این عمل و راه‌های درمان این بیماری خاموش بیان می‌شود.

  

خودارضایی ، بیماری خاموش

خودارضایی بیماری خاموش

خودارضایی، یکی از شایع‌ترین انحرافات جنسی در بین ملت‌های گوناگون از گذشته‌های دور تا کنون بوده که تقریبا در بین اکثر مذاهب و قومیت‌ها نیز عملی مذموم و ناپسند شمرده می‌شد و کماکان نیز تا حد زیادی عمل قبیح و مذمومی محسوب می‌شود. بیشتر بخوانید »

عواقب و مضرات خودارضایی

عواقب و مضرات خودارضایی

استمنا یا خودارضایی یکی از راه‌های انحرافی در ارضای میل جنسی است که نسل جوان را در معرض آسیب‌های جدی قرار می‏‌دهد. از همین رو می‌‏توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید که باید در درمان آن کوشید. در این مقاله به بررسی این آسیب‌ها می‌پردازیم. بیشتر بخوانید »

تأثیر خودارضایی بر زندگی زناشویی

تأثیر خودارضایی بر زندگیِ زناشویی

فردی که به خودارضایی اعتیاد دارد مطمئنا در زندگی زناشویی خود در رابطه جنسی با همسرش دچار مشکل جدی خواهد شد این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید پس نخواهد توانست خود و همسرش را ارضاء کند و از رابطه جنسی حقیقی لذت ببرد. بیشتر بخوانید »

آثار خودارضایی در دوران نوجوانی

آثار خودارضایی در دوران نوجوانی

نوجوانانی که مبتلا به این انحراف جنسی خودارضایی بوده‌اند، متناسب به جنس و سن، مدت ابتلا و برخی موارد دیگر، آثار نامطلوبی را بر جسم و روح خود احساس کرده‌اند. در این نوشتار به زمینه های خاص انحراف و خودارضایی دختران و پسران می‌پردازیم. بیشتر بخوانید »

راه‌های درمان خودارضایی

راه‌های درمان خودارضایی

برای ترک خودارضایی، بالا بردن ایمان و ترس از آخرت و قبر قیامت و همچنین خواندن زیاد قرآن و تدبر در معانی آن و اهتمام به خواند آیاتی که در مورد قیامت و جهنم و بهشت می‌باشد، لازم است. و همچنین تصور این که روزی زشتی این کار نزد دیگران جلوه‌گر می‌شود. بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۱)

خودارضایی و آثار مخرب آن 1

شهید دکتر سید رضا پاک نژاد در جلد ۱۶ کتاب «اولین دانشگاه و آخرین پیامبر» به بررسی تقابل بین دین و عقل و اهم مضرات خودارضایی و آسیب‌های روحی و ذهنی این گناه می‌پردازند که ما تحت عنوان «خود ارضایی و آثار مخرب آن» در ۶ قسمت ارائه می‌کنیم. بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۲)

خودارضایی و آثار مخرب آن 2

دهمین عارضه مترتب بر جلق زدن کم شدن توانایی عامل برای لذت بردن از همان گناه است یعنی کسی که خودارضایی (استمنا) می‌کند بدون شک در سطح والایی از ایمان نیست و بیشتر کسانی آلوده‌اند که جوان نورسی بوده و کشش حتی معتدلی هم به سوی مذهب نداشته‌اند. بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۳)

خودارضایی و آثار مخرب آن 3

هیچ دین آسمانی خودارضایی (استمناء) را تجویز نکرده است و پیروانش به همین لحاظ آن را گناه و عاملش را گناهکار می‌شناسند از این رو حتی برای یک مرتبه، استمنا کننده احساس گناه می‌کند و احساس گناه همان نیروی تبدیل شده به تنفر از خود است، بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۴)

خودارضایی و آثار مخرب آن 4

بزرگ‌ترین راه جلوگیری از استمناء، توجه به جهاد اکبر که جهاد با نفس و داشتن همت عالی است، می‌باشد. در این قسمت بیشتر مسائل مربوط به تأثیرات ذهنی خودارضایی و راه کارهای رفتاری و تربیتی فرزندان را مورد بحث قرار می‌دهیم. بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۵)

خودارضایی و آثار مخرب آن 5

از آنجایی که در بسیاری از مقالات ارائه شده که اکثرا توسط روانشناسان و نه پزشکان ارائه می‌شود، سعی در عادی سازی مسئله خودارضایی می‌شود تصمیم گرفتیم که بحثی به نام آسیب شناسی خودارضایی را ارائه کنیم. بیشتر بخوانید »

خودارضایی و آثار مخرب آن (۶)

خودارضایی و آثار مخرب آن 6

ضعف حافظه و حواس‏پرتى، اضطراب، منزوى شدن، افسردگى، بى‌‏نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى، تندخویى، کسالت دائمى و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاى روانى و روحى خودارضایى است. بیشتر بخوانید »

بررسی خودارضایی از نقطه نظر علمی (۱)

بررسی خودارضایی از نقطه نظر علمی 1

خودارضایی که از جمله نقص‌های فردی به شمار می‌رود، سبب ایجاد تصورات شهوانی در ذهن فرد می‌شود. در دراز مدت فرد عدم تمایل جنسی نسبت به جنس مخالف خود را پیدا می‌کند، از نظر ذهنی خسته می‌شود، و دچار ناتوانی‌های جنسی خواهد شد. بیشتر بخوانید »

بررسی خودارضایی از نقطه نظر علمی (۲)

بررسی خودارضایی از نقطه نظر علمی 2

آمار گویای این مطلب است که خودارضایی در خانم‌ها و آقایان جوان بیش از پیش باب شده است. بیمارستان های روانی مملو از زنان و مردانی هستند که مغزشان به دلیل خودارضایی بیمار گشته. تیمارستان، مقصد نهایی فردی است که به خودارضایی اعتیاد پیدا می‌کند. بیشتر بخوانید »

رابطه خودارضایی (استمناء) با انزال زودرس

رابطه خودارضایی (استمناء) با انزال زودرس

خودارضایی مردان، غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام می‌گیرد و در تمامی آمارهای ارائه شده درصد بالایی از پسران حداقل یک بار تجربه استمناء را دارند. برای درک مضرات استمناء ابتدا مسیر عصبی یک تحریک جنسی تا انزال را طی عمل نزدیکی به طور ساده مرور می‌کنیم. بیشتر بخوانید »

رهایی از خودارضایی

رهایی از خودارضایی

نخستین گام برای درمان خودارضایی (استمناء)، اعتقاد و ایمان به درمان‌‏پذیری آن و دوری از یأس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییری نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورالعمل‌های است که در این نوشتار می‌خوانید. بیشتر بخوانید »

درویژه‌نامه‌‌