مقالات سال اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال

ویژه نامه مجموعه مقاله تحلیلی سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۶

نامگذاری سال‌ها توسط رهبر معظم انقلاب از آغاز زعامت ایشان تبدیل به یک سنت شده است؛ چنان‌که ایشان متناسب با نیازها و شرایط هر سال، در پیام نوروزی خود، عنوانی برای سال‌ها مشخص می‌کنند. این نامگذاری‌ها توانسته است توجه مسئولین و مردم را معطوف به مسائل مهم کشور در زمان‌های مشخص، مطابق با نیازهای آن برهه جلب کند. اما با وجود این، نارسایی‌های بسیاری در عملی شدن محتوای نامگذاری‌ها وجود دارد که به‌منظور مرتفع شدن، می‌باید ریشه‌یابی و آسیب‌شناسی شوند؛ چراکه هدف این نامگذاری‌ها از سوی مقام معظم رهبری، حرکت عملی به سمت اهداف مشخص‌شده است. اما از آنچه در طول سالیان متمادی شاهد آن بوده‌ایم، چنین چیزی استنباط نمی‌شود. نارسایی‌ها و ضعف‌های بزرگی مانع تحقق شعارهای انتخاب‌شده برای سال بوده است.

درباره‌ شعار سال، نخست می‌باید کار علمی و فکری  انجام گیرد. سپس مسئولین و مردم با تمام توان سعی در تحقق آن داشته باشند. در راستای نیل به این هدف ارزشمند، سایت راه برتر در این ویژه نامه، مجموعه مقالات تحلیلی – تبیینی سال « اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال » را ارائه می‌نماید.

 

 

الزام‌ها، اندوخته‌ها و فواید رونق تولید کشور

رهبر انقلاب در اولین روز سال ۱۳۹۶ در حرم مطهر رضوی درباره‌ دو محور اصلی اقتصاد و انتخابات سخنرانی نمودند و به نکات مهمی اشاره کردند. با توجه به فراوانی نکات، محورها و مثال‌های مطرح‌شده، سرفصل‌های اقتصادی بیانات ایشان در این نوشتار می‌آید. بیشتر بخوانید »

دکترین دگرگونی در ساختار اشتغال

در نقطه‌ای از تاریخ مسائل کشورمان ایستاده‌ایم، که در آن مسأله محوری ما، همان مسأله «اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان»، خاص کشور ما نیست. از بحران بزرگی که از سال ۱۹۹۷/۱۳۷۶ آغاز شده تا کنون، اغلب کشورهای دنیا، اسیر عدم توازن در ساختار اشتغال شده‌اند بیشتر بخوانید »

ناامیدی رهبر انقلاب از مسئولان اقتصادی کشور

مقامات اقتصادی در طول یک سال گذشته بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، تقویت حمل‌ونقل هوایی و توسعه‌ی تولید و فروش نفت خام تأکید نموده‌اند و بخش‌های اصلی و تأثیرگذار اقتصاد مانند بخش پولی و بانکی، بخش مسکن توجه نکرده‌اند. بیشتر بخوانید »

بارور کردن تولید ملی، موتور محرک اقتصاد

نظام سلطه اگرچه به ادعای خود، همه‌ گزینه‌ها را روی میز دارد اما قطعا حوزه اقتصاد یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها و اهرم‌های آنان برای به زانو درآوردن ملت است. دشمنان به هر قیمتی شده می‌خواهند اقتصاد ایران و به ویژه موضوع تولید را به تعطیلی بکشانند. بیشتر بخوانید »

راهبرد اقتصادی کشور در سال ۹۶

اولویّت امروز ملّت ایران، مسأله‌ اقتصادی است و توجّه کنید که اولویّت دشمن هم مسأله‌ اقتصادی است؛ یعنی امروز دشمنان جمهوری اسلامی برای اینکه بتوانند اهداف خودشان را در مورد جمهوری اسلامی محقّق کنند، دنبال ضربه‌زدن اقتصادی … بیشتر بخوانید »

چرا سال اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال؟

​برای اولین بار بود که رهبر انقلاب در دو سال متوالی تقریبا از یک شعار مشابه برای سال جدید استفاده کردند و این نشان از وجود دغدغه‌های جدی در زمینه اقتصادی دارد. بخش اقتصادی در ایران در دهه‌های متوالی نتوانسته به یک اقتصاد پایدار برسد. بیشتر بخوانید »

علت ورود رهبر انقلاب به موضوعات اقتصاد مقاومتی

یکی از ثمرات مهم‌ ابتکار رهبر انقلاب در نامگذاری سال‌ها متمرکز شدن کشور بر روی مهم‌ترین اولویت‌هاست ولی متاسفانه گاهی دیده می‌شود که شعار و پیام سال آن طور که باید توسط مسئولان اجرایی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به آن پرداخته نمی‌شود. بیشتر بخوانید »

اقتصاد مقاومتی در واکنش به مقاومت در فهم اقتصاد

اگر ایده‌ اقتصاد مقاومتی مطرح نمی‌شد و به‌جای آن ایده‌ اقتصاد جهانی مطرح می‌شد، همین پژوهش‌ها، کنفرانس‌های ملی، پروژه‌ها، بنرهای نصب‌شده در ادارات دولتی با همان متن‌های تکراری و مشابه و فقط با تغییر عنوان به «اقتصاد جهانی» در اکثر موارد ارائه می‌شد بیشتر بخوانید »

فقدان دیپلماسی اقتصادی قدرتمند در دولت یازدهم

در رابطه با دلیل نامگذاری سال ۹۶ به نام سال «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» و چگونگی تحقق آن با دکتر عبدالمحمد کاشیان، دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام گفت‌وگو کرده‌ایم که متن آن در ادامه می‌آید. بیشتر بخوانید »

راهکارهای عملیاتی برای تحقق شعار سال ۹۶

براى گام برداشتن در هر راهى باید موانعى را که بر سر آن راه است برداشت. موانعى که جلو تولید و اشتغال را گرفته‌اند کدامند و چگونه باید آنها را برداشت؟ اگر خدمات پژوهشى نباشد چگونه مى‌خواهیم وابستگى‌هاى‌مان را برطرف کنیم؟ بیشتر بخوانید »

اقتصاد مقاومتی به‌دنبال چیست؟

ستون‌های اقتصاد مقاومتی بر دو پایه‌ی اساسی اصلاح قوانین و مدیریت قوی و کارآمد استوار است. با اجرای اقتصاد مقاومتی و توسعه‌ اقتصادی، معضل بیکاری به‌طور حتم حل خواهد شد. مهار تورم بدون اجرای اقتصاد مقاومتی، هیچ ارزشی ندارد؛ بیشتر بخوانید »

چرا باز هم اقتصاد، چرا باز هم تولید؟

در مسابقه‌ اقتصاد جهانی، توان تولید یک ملت است که حرف آخر را می‌زند. این جمله به‌معنای کم ارج دانستن سایر ابعاد نیست، زیرا قدرت تولید، گرچه ابتدا در شمایل اقتصاد خود را نشان می‌دهد، اما به‌محض ورود به‌سایر عرصه‌ها بیشتر بخوانید »

تولید و اشتغال ؛ کلید پیشرفت همه جانبه

انتخاب شعار « اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال » برای سال ۹۶، نشانگر نگاه راهبردی رهبر معظم انقلاب به مقوله اقتصاد در جهت پیشرفت است. با پیگیری این راهبرد و تلاشی مجدانه در مسیر آن رونق تولید و کسب و کار میسر می‌شود. بیشتر بخوانید »

پشتوانه نام‌گذاری سال ۹۶

در نخستین لحظات هر سال، امام خامنه‌ای در پیامی به مردم ایران، با نامگذاری سال جدید، مسیر حرکت یکساله‌ کشور را مشخص می‌کنند. سال ۱۳۹۶ هم از این سنت مستثنی نبود و با نام‌ «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» آغاز شد. بیشتر بخوانید »

اینفوگرافی پیام نوروزی رهبر انقلاب در سال ۹۶

رهبر انقلاب در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۹۶، با اشاره به تلخی‌ها و شیرینی‌های سال گذشته، برای سال جدید دو نقطه کلیدی و اصلی را مشخص کردند، این دو نقطه عبارت است از «تولید داخلی» و «اشتغال» و عمدتاً اشتغال جوانان. بیشتر بخوانید »

کلیدواژه‌های پیام نوروزی ۹۶

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال ۹۶، پرداختن به دو موضوع «تولید داخلی» و «اشتغال» را به عنوان اولویت‌های اصلی در مجموعه‌ «اقتصاد مقاومتی» مطرح کردند. در ادامه مهم‌ترین کلیدواژه‌های پیام نوروزی بررسی و تبیین شده بیشتر بخوانید »

مخاطب اصلی نام‌گذاری سال‌ها

با آغاز هر سال، رهبر انقلاب در اقدامی مدبرانه، با توجه به شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی، اقدام به نامگذاری آن سال متناسب با نیاز جامعه می‌کنند. در این نوشتار به نقش و وظیفه‌ آحاد مردم در تحقق نامگذاری‌های هر سال می‌پردازیم. بیشتر بخوانید »

نام‌گذاری سال‌ها به‌مثابه سیاست‌گذاری

بیش از یک‌ونیم دهه است که رهبر انقلاب در پیام ‌سال ‌نو، یک شعار و نام انتخاب می‌کنند. ولی عموماً درک ناقصی از فلسفه‌ این نامگذاری‌ها وجود دارد و طبیعی است کار‌هایی که براساس این درک ناقص انجام می‌شود، اغلب شعاری است بیشتر بخوانید »

دلایل و مؤلفه‌های انتخاب نام سال

آنچه در این نوشتار می‌آید، متن گفتگو با دکتر غلامعلی حدادعادل، مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره دلایل و مؤلفه‌های انتخاب نام سال توسط آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای مدظله‌العالی می‌باشد. بیشتر بخوانید »

پیام‌های نوروزی رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در نخستین دقایق آغاز سال نو، در پیامی به ملت شریف ایران، با تشریح اوضاع مهم سال قبل، چارچوب کلی و افق پیش روی ملت و مسئولان جمهوری اسلامی را در سال پیش رو، ترسیم می‌کنند. بیشتر بخوانید »

درمناسبت‌های اسلامی و ایرانی, ویژه‌نامه‌

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

هشت − پنج =