مقالات ویژه عید نوروز

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۲۹ اسفند ۱۳۹۵

در این ویژه نامه، با ارائه سلسه مقالاتی، به معرفی نوروز و آداب و رسوم این سنت ملی که در روایات اسلامی هم به آن توجه شده، پرداخته‌ایم. به امید این که شما کاربران عزیز سایت راه برتر، بتوانید از این ایام استفاده مطلوب را ببرید.

 

نوروز ایرانی به جای نوروز باستانی

ایرانیِ زیرکِ مسلمان، نوروز باستانی را با عقیده‌ خود و به شکل دلخواه خود، تغییر داد؛ قالب نوروز و صورت نوروز را نگه داشت، محتوای آن را عوض کرد. نوروز باستانی، نوروز پادشاهان بود؛ فرصتی برای سلاطین و حکّام مستبد بود؛ برای اینکه شکوه خود و عظمت ظاهری خود را به رخ ملّت‌ها بکشانند و بنشینند از آنها هدیه بپذیرند. بیشتر بخوانید »

نوروز و سنت فرهنگی اسلام

«نوروز» عیدی ماندگار در بین ایرانیان است. مسافرت، صله رحم، خانه تکانی، آشتی افراد قهر و … از سنت‌های نیکوی نوروز است. در این مقاله سعی شده است که به راز ماندگاری نوروز و سنت‌های پسندیده آن در جامعه ایرانی به ویژه بعد از تلاقی آن با اسلام اشاره شود. بیشتر بخوانید »

در نوروز چه باید کرد؟!

آنچه در ابتدا می‌خوانید خاطره حجت الاسلام حسین تهرانی -فرزند آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی رحمت الله علیه- است که حال و هوای آن عالم ربانی را در زمان تحویل سال نقل کرده‌اند. سپس توصیه‌های این عالم ربانی درباره چگونگی شروع سال جدید می‌آید. بیشتر بخوانید »

نوروز را بیشتر بشناسیم (۱)

سنت‏‌ها، افتخار ملی هر سرزمین است. نوروز و آداب و رسوم آن، از سنت‏‌های باستانی ایرانی است. اسلام این سنت نیکو را با صبغه و رنگ دینی درآمیخت و اعمال مستحب بسیار را در آن گنجاند؛ در واقع اسلام، نوروز را به رسمیت شناخت و محتوای انسانی و معنوی به آن بخشید. بیشتر بخوانید »

نوروز را بیشتر بشناسیم (۲)

پرداختن به آغاز سال دارای معنایی است، معنایش آن است که ما بدانیم سالی از زندگانی‌مان پایان یافته، سالی در آغاز یافتن است، سالی گذشته و سالی می‌آید از آن که گذشته یاد کنیم و نیکی‌ها و بدی‌های خود را بسنجیم و برای سال جدید که می‌آید برنامه‌ای گذاریم. بیشتر بخوانید »

نوروز در روایات اسلامى (۱)

دین جهانى، با آداب و سُنن ملّى چه رفتارى دارد؟ آیا آنها را کنار مى‌نهد و خود به ساختن آداب و رسوم تازه مى‌پردازد؟ یا آنها را تأیید مى‌کند و در کنار خویش مى‌نشاند؟ و یا از میان آنها گزینش مى‌کند؟ دین کامل، دینى است که همه اینها را در جاى خود، به درستى مى‌بیند. بیشتر بخوانید »

نوروز در روایات اسلامى (۲)

پاره‌‏اى از دانشوران، به نقد روایت‌هاى نوروز پرداخته و با ذکر خلل‌ها و سستى‌هایى که در آنهاست، آنها را قابل اعتنا و اتکا نشمرده‌اند؛ چنان که در مقابل، بیشتر فقیهان به مضمون روایت‌هاى دسته نخست فتوا داده و آدابى را براى نوروز در کتب فقهى خویش برشمرده‌اند. بیشتر بخوانید »

نوروز در فرهنگ شیعه (۱)

نوروز یا روز نو، در همه تقاویم، در همه دوره‏‌ها و در میان همه فرهنگ‌ها، با اسامى گوناگون مطرح بوده و هست. گردش زمین به دور خورشید و پدید آمدن روز و شب و فصول و نیز حرکت ماه بر گرد زمین، بشر را به محاسبه واداشته و به طور طبیعى تقویم را پدید آورده است. بیشتر بخوانید »

نوروز در فرهنگ شیعه (۲)

برخی فقیهان براى تعیین روز نوروز کوشش‌هایى کرده‌‏اند. از آن جمله شهید اول در کتاب ذکرى الشیعه است. وى در آنجا با اشاره به روایت معلى بن خنیس نوشته مقصود از نوروز یا اول سال فارسیان یا وارد شدن خورشد در برج حمل (فروردین) و یا دهم ایار (دوم اردیبهشت) است. بیشتر بخوانید »

بررسی نحوست سیزده فروردین

سعد و مبارک شمردن بعضی از روزها و در طرف مقابل، شوم و نحس شمردن بعضی از روزهای دیگر، از جمله باورهای عامه‌ی مردم است. سخن اینجاست که این اعتقاد عمومی تا چه حد در اسلام پذیرفته است؟ در این مقاله این مسأله را از نگاه کتاب، سنت و عقل بررسی می‌نماییم. بیشتر بخوانید »

  
درویژه‌نامه‌‌

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سه × 2 =