هفته سی و چهارم بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته سی و چهارم بارداری ، وزن کودک شما به ۲۱۵۵ گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود ۴۵.۵ سانتی متر شده است. لایه های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز است در حال کامل شدن هستند که در نتیجه بدن کودک شما حالت گردتری به خود گرفته است. سیستم عصبی مرکزی او در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه های او کاملا رشد کرده اند. اگر از احتمال بروز زایمان زودرس نگران هستید باید بدانید که تقریبا ۹۹% از کودکانی که به این مرحله از رشد می رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آنها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما ممکن است اخیرا کمی احساس خستگی کنید که کاملا قابل درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می کند. اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده اید، به سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که در نتیجه فشار خون شما (برای چند لحظه) افت می کند که در نتیجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.
اکثر ماماها به خانمهای حامله پیشنهاد می کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود. اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است هرچند ممکن است این ماساژ برای برخی خانمها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرینه نمی شود. به هر حال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آنرا فرا بگیرید.
شما ممکن است برآمدگی ها یا تاولهایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه با احساس خارش باشد. بروز این تاولها ممکن است تا کفل یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولا بی خطر بوده و بثورات و کهیرهای خارش دار دوران بارداری نامیده می شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشکتان اطلاع دهید.

فعالیت‌های هفته

زایمان ممکن است زودتر از وقت مقرر رخ دهد پس برای آن برنامه ریزی کنید: شما ممکن است به زودی زایمان را تجربه کنید یا مدت زمان بستری بودن شما در بیمارستان بیشتر از آن چیزی باشد که اکنون پیش بینی می کنید. کلید خانه خود را به حداقل یکی از بستگان یا دوستان خود بدهید تا در صورتی که چیزی از منزل نیاز داشتید و خودتان قادر نبودید به خانه بیایید آن را برای شما بیاورند. دوستان یا بستگان شما باید در موقع ضرورت کارهای زیر را انجام دهند؛ پس کارها را تقسیم کرده و به آنها اطلاع بدهید:

– نگهداری از بقیه فرزندان شما در دوران زایمان و بستری بودن در بیمارستان؛
– بردن کودکان به مدرسه و فعالیتهای فوق برنامه و برگرداندن آنها؛
– آب دادن به گلها و گیاهان، مراقبت از حیوان خانگی و گرفتن پیامها و نامه ها؛
– تعیین کسی که کارهای شما را در محل کار انجام دهد یا هر وظیفه دیگری را که بر عهده دارید متقبل شود؛
نام و شماره تماس این افراد را در کیف دستی خود قرار داده یا وارد گوشی تلفن همراه خود کنید تا بتوانید در هنگام نزدیک شدن زایمان به سرعت به آنها خبر بدهید.

رژیم غذایی

جنین شما در هفته های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. حال آنکه وجود ۵ تا ۶ وعده غذایی مقوی و کم حجم در طول روز بسیار موثرتر از ۲ یا ۳ وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده میشود. میان وعده های مفید و انرژی زا شامل پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند که در مواد مغذی مثل جوجه کباب، به همراه نان سبوس دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه هایی از انواع میوه ها، تکه های سیب آغشته به کره بادام زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته ای به وفور یافت می شود.

نگران نباشید

تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه ماهه پایانی بارداری در نتیجه فشاری است که رحم به معده می آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می دهد. چاره کار خورد بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده های غذایی است. در صورتی که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به هیچوجه به جنین شما آسیب نمی رساند. البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می شوند، اگر هیچ یک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه‌های مذهبی

به وجود آمدن چربی پوست جنین باعث می شود که چین و چروک ها از بین برود و کرک های اولیه کم و بیش زایل میشوند  جنین شکل زیبای یک کودک آدمی را به دست می آورد. توصیه شده است روزهای دوشنبه سوره “یس” و روزهای سه شنبه سوره ” فرقان ” و روزهای چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنید. روزهای جمعه هم یک انار شیرین را ناشتا میل کنید. در همه حال به یاد خدا باشید و درچهره افراد مومن و زیباروی نگاه کنید. 

بایدها

ورم به خصوص در اواخر دوران بارداری می تواند به صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و دردشکمی توام باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید . برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره های کوتاه مدت در طول روز قرار دهید. به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید. از ایستادن و نشستن های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب های تنگ نپوشید و دست هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.

نبایدها

از حرکات کششی و خم شدن های ناگهانی پرهیز کنید و تغییر وضعیت خود را به ارامی و به صورت صحیح انجام دهید. سعی کنید هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روی دست ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحیه پشت و عضلات شکم را کاهش دهید. از انجام ورزش های سنگین و ایستادن  راه رفتن های طولانی پرهیز کنید. از ایستادن روی انگشتان پا، راه رفتن زیاد و پوشیدن کفش های پاشنه بلند بپرهیزید./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

 

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 − دو =