هفته سی و سوم بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته سی و سوم بارداری ، وزن کودک شما کمی بیشتر از ۱۸۱۰ گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود ۴۳.۷ سانتی متر می‌شود. چروک‌ها و همچنین رنگ سرخ پوست او کمتر شده و در حالی که اکثر استخوان‌های او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوان‌های جمجمه کاملا به یکدیگر نچسبیده‌اند. این امر به او کمک می‌کند تا راحت تر از مجرای زایمان عبور کرده و به دنیا بیاید.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما ممکن است درد و یا حتی کرختی در انگشتها، مچ و دستهای خود حس کنید. بافتهای مچ دست شما همانند بقیه بافتهای بدنتان ممکن است متورم شوند. در این صورت فشار در کانال مچ (که یک مجرای استخوانی در مچ دست شماست) افزایش می یابد. عصبهایی که از این مجرا عبور می کنند تحت فشار قرار می گیرند که در نتیجه عوارضی همچون بی حسی، خارش، تیر کشیدن، احساس سوزش، تیر کشیدن و یا درد مبهم بروز می کنند. استفاده از مچ ‌بند را امتحان کنید یا در هنگام خواب یک بالش زیر دستهای خود قرار داده و آنها را بالاتر از سطح بدن نگاه دارید. اگر باید در محل کار به طور دائم از دستهای خود استفاده کنید، مثلا تایپیست هستید یا در خط مونتاژ یک کارخانه کار می کنید، هنگام استراحت دستهای خود را در حالت کشیده قرار دهید.
اگر به هنگام خواب در شب مشکل دارید یک بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی کنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می توانید در حالتی که کاملا روی تخت نشسته و به بالشها تکیه داده اید بخوابید. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید.
برای اکثر خانمها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن کیسه آب و فرا رسیدن زمان زایمان مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال توصیه می شود که در هفته های آخر آمیزش با استفاده از کاندوم باشد یا اصلا انجام نشود.

فعالیت‌های هفته

لباسها و وسایل خواب کودک خود را بشویید: لباسهای خوشگلی را که برای کودک خود خریده اید یا در مهمانی هدیه گرفته اید به یاد می آورید؟ شما باید هرچیزی را که با پوست لطیف کودکتان تماس خواهد داشت بشویید تا هرگونه ماده محرک که ممکن است در تار و پود آن موجود باشد از بین برود. ملایم ترین شوینده ها که برای این کار مناسب هستند عبارتند از پودر های صابون و شوینده های مخصوص کودکان، شوینده هایی که غیر حساسیت زا هستند و شوینده هایی که روی آنها نوشته شده است: مخصوص پوستهای حساس.

رژیم غذایی

اگر به قدر کافی شیر بنوشید، به راحتی کلسیم مورد نیاز برای خود و جنین تان را به میزان کافی دریافت می کنید اما اگر شیر کافی نمی خورید، می توانید کلسیم را از راه های زیر دریافت کنید:

– پنیرهای کم چرب یا بدون چربی را به سالاد ها یا سبزیجات پخته شده اضافه کنید.

– از ماست های بدون چربی به عنوان ماده اصلی برای تهیه سس استفاده کنید.

– شیر خشک بدون چربی را به غذاهایتان اضافه کنید.

– سبزیجات پر کلسیم مثل کلم بروکلی، برگ خردل، کلم پیچ و بامیه بخورید.

– کاکائوی داغ را به جای آب با شیر سرد شده بخورید.

– غذاهایی که دارای سویای غنی شده با کلسیم است مثل شیرسویا و پنیرسویا بخورید.

نگران نباشید

اگر شش خانم باردار را که در یک زمان حامله شده اند و افزایش وزن یکسانی داشته اند را کنار هم جمع کنید، شاهد تفاوت هایی در بین آنها خواهید بود. شکم یکی بالا، یکی پایین و دیگری فقط از جلو بارداری اش مشخص است. در حالی که دیگری وقتی از همه طرف بارداریش را نشان می دهد. شکم یکی کاملا بیرون زده در صورتی که شکم دیگری کاملا صاف است و به نظر می رسد که اصلا باردار نیست. شکل بیرونی شکم به خاطر اندازه و وضعیت قرار گرفتن جنین، قد و ساختار بدن و ناحیه ای که افزایش وزن داشته اید کاملا متفاوت است.

توصیه‌های مذهبی

شما در هفته اول ماه هشتم هستید. این ماه، ماه زیبایی است. تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل یافته و در این ماه جنین زیباتر می شود. روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره “قدر” را ده مرتبه بخوانید و روزهای یکشنبه هم بعد از نماز صبح دو مرتبه سوره “والتین” را تلاوت کنید. حتما ماست شیرین و عسل را در برنامه غذایی خود قرار دهید و در خوردن آن ها کوتاهی نکنید. خوب است بدانید که مصرف ادویه های تند مثل خردل، دارچین و نعناع زیاد در طول دوران بارداری سبب اگزما گرفتن نوزاد می شود.

بایدها

در پایان سه ماهه ی سوم مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفته ی سه ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز اسید چرب امگا ۳ است که غالبا در ماهی وجود دارد. این ماده حیاتی به رشد سلول های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می بخشد، کمک می کند. بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا۳ در مغز جنین کمک کنید.

نبایدها

از فعالیت هایی که باعث تشدید تنگی نفس می شوند پرهیز کنید و پس از ورزش کردن استراحت کنید. از قرار گرفتن در محیط های خیلی گرم خودداری کنید و لباس های تنگ نپوشید. قوز نکنید، صاف بنشینید و صاف راه بروید. در هنگام خواب با استفاده از بالش سر خود را کمی بالا بیاورید و به پهلوی چپ استراحت کنید. معمولا در حالت خوابیده به پشت مشکل تنفسی تشدید می شود./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 × یک =