هفته سی و دوم بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

احتمالا در هفته سی و دوم بارداری ، وزن کودک شما حدود ۱۸۰۰ گرم و طول او هم حدود ۴۳.۲ سانتی متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن‌های انگشتان پاهای او درآمده اند و ناخن‌های انگشتان دست‌های او هم رشد کرده‌اند. برخی از کودکان در این مرحله موی واقعی هم درآورده اند در حالی که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه به کرک هلو دارند.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبولهای قرمز آن) حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به کودک شما می باشد. با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می کند.

با رشد کودک شما بواسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می کند. بعلاوه ماهیچه های شکمی شما کشیده تر شده، هورمونها موجب سست تر شدن رباطهای ماهیچه ها می شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصبهای شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. در صورتی که در پاهای خود احساس کرختی (بی حسی) و یا خارش می کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

فعالیت‌های هفته

لیست اسامی کسانی را که می خواهند پس از زایمان به شما کمک کنند آماده کنید: ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف از جمله کارهای خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضی از خانمها آنقدر پس از زایمان شلوغ می شود که حتی نمی توانند برای انجام کارهای خانه به دیگران امر و نهی کنند! این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید؛ روزها و هفته های آول پس از ورود نوزاد واقعا غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اینکه بدانند چه کاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند. پس از هم اکنون آماده شوید؛ فهرست زیر می تواند به شما کمک کند تا بتوانید کارهای مختلف را افراد مناسب واگذار کنید:

– اگر کسی به شما گفت که مایل است در هفته های اول پس از زایمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را یادداشت کنید.
– اطمینان حاصل کنید که امکانات و مواد شوینده به اندازه کافی در دسترس است.
– یک برنامه مراقبت یا یک گردش برای بقیه فرزندان خود تدارک ببینید.
– از یکی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید که برای آب دادن به گلدانها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما کمک کند.
– یک لیست کامل از خواروبارهای مورد نیاز روزانه یا چند روزه را تهیه کنید که بتوانید آن را برای خرید به یکی از دوستانتان بدهید.
– نحوه استفاده از دستگاههای مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرفشویی) را بنویسید.
– از یکی از همسایگان بخواهید که زباله های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.

رژیم غذایی

مادرانی که در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه آخر به اندازه کافی اضافه وزن نداشته اند، می توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب زمینی، پروتئین ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند. آن چه که بسیار در این دوران حائز اهمیت است، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی مورد نیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود. در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می بیند و وزن کم می کند.

نگران نباشید

تحقیقات نشان می دهد مادران آرام که ترس کمتری از زایمان دارند، زایمان کوتاه تر و نوزادان سالم تری دارند. آرامش مادران علاوه بر تاثیرات روانی، از نظر جسمی نیز موثر است. معمولا خانم هایی که در حین زایمان دچار ترس می شوند، ممکن است با فشردن دندان ها، چنگ زدن به نرده های حفاظت تخت و یا خم کردن انگشتان نسبت به درد واکنش نشان دهند. این  واکنش ها از نظر جسمی به علت ترشح هورمون آدرنالین توسط بدن در شرایط ترس، مانع از تولد جنین می شود. در واقع ترس شما از درد در حین وضع حمل می تواند بدن شما را از انجام کارهای لازمی که برای حرکت جنین به مجرای زایمان لازم است، باز دارد.

توصیه‌های مذهبی

هر روز بر یک عدد میوه “به” سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید. در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده اند : ” به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل ها می کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می شود که فرزندانتان زیباروی شوند” . در روایت دیگر آمده است ” اخلاق فرزندتان نیکو می گردد.” امام صادق نیز فرموده اند : ” به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می کند.” از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می شود را تلاوت کنید که عبارتند از : حدید، حشر، صف، جمعع و تغابن.

بایدها

اغلب مشکلات بند ناف هیچ گونه آسیب یا مشکل جدی را برای جنین در پی ندارند. بهترین راه برای زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بندناف این است که به حرکات جنین دقت داشته باشید. اگر متوجه شده اید که جنین حداقل ۸ تا ۱۰ حرکت در یک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشمارید زیرا ممکن است در ساعت اول جنین شما خواب بوده که هیچ حرکتی نداشته است. اگر متوجه شدید که جنین حرکتی ندارد یا حرکاتش کاهش پیدا کرده است به پزشک اطلاع دهید و از او سوال کنید که آیا لازم است که برای انجام سونوگرافی مراجعه کنید.

نبایدها

همه خانم ها نمی توانند به نوزادان خود شیر بدهند. اگر کمبود وزن دارید، به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارید و یا از داروهای خاصی استفاده می کنید که وارد شیرتان می شود، باید با شیرخشک نوزادتان را تغذیه کنید. برای مثال داروهای سرطان، فشار خون، یا برخی بیماری ها مثل ایدز یا عفونت پرولاکتین از شیر وارد بدن نوزاد می شود. اگر قبلا عمل سینه یا توده داشته اید در مورد شیردهی با پزشکتان مشورت کنید./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

چهار × چهار =