هفته سی‌ام بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۲ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته هفته سی‌ام بارداری ، اندازه کودک شما کمی بیشتر از ۳۹.۳ سانتی متر شده است و وزن او حدود ۱۳۵۰ گرم می باشد. مایع آمنیوتیک اطراف او اکنون حدود ۷۰۰ گرم است اما با گذشت زمان کودک شما رشد کرده و حجم بیشتری از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه حجم مایع آمنیوتیک اطراف او کاهش خواهد یافت. چشمان او باز و بسته می‌شوند، او قادر است بین تاریکی و روشنایی تمایز قائل شود و حتی می تواند حرکت یک منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال کند. هنگامی که کودک شما متولد شود چشمانش را در بیشتر طول روز بسته نگه می دارد. هنگامی که چشمانش را باز می کند می تواند به تغییرات نور واکنش نشان دهد. اما میزان دقت بینایی او تنها ۲۰/۱ (یک بیستم) است، یعنی فقط اشیائی را دقیقا تشخیص می دهد که تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. بینایی طبیعی در بزرگسالان (برای افراد سالم) برابر با ۲۰/۲۰ (بیست بیستم) است.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

شما ممکن است این روزها کمی خسته باشید، خصوصا اگر به مشکلات خواب یا بدخوابی هم دچار شوید. همچنین ممکن است نتوانید درست راه بروید یا اشیاء را درست حمل کنید. این حالت هم کاملا قابل درک است. شما بواسطه هورمونهای دوران حاملگی هم سنگین تر شده اید هم تعادل خود را از دست داده اید و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. این امر می تواند موجب این شود که شماره کفش شما نیز افزایش یابد؛ و البته ممکن است که این تغییر دائمی باشد.

تغییرات سریع خلق و خوی خود را در اوائل حاملگی به یاد می آورید؟ عارضه هایی که هم اکنون برای شما رخ می دهند باضافه تغییرات هورمونی ممکن است موجب شود که حالتهای ماههای اول دوباره به سراغ شما بیایند. ممکن است شما نگران این مطلب باشید که آیا کودک شما چه شکلی خواهد بود یا اینکه آیا شما والدین خوبی خواهید بود یا خیر. این نگرانیها طبیعی هستند. اما اگر نمی توانید بر این حالتها غلبه کنید و از نگرانی دربیایید، یا بیش از حد مضطرب و زودرنج شده اید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. شما ممکن است از جمله ۱۰% خانمهای حامله ای باشید که افسردگی را از افسردگی خفیف تا متوسط در دوران حاملگی شان تجربه می کنند.

فعالیت‌های هفته

اسباب و وسایل کودک خود را آماده کنید: این کار می تواند یک گزینه مناسب برای همسر شما یا یکی از دوستانتان که می خواهد به شما کمک کند باشد. آماده کردن تخت گهواره دستی و کالسکه دستی می تواند برای شروع خوب باشد، زیرا سرهم کردن قسمتهای مختلف آنها کار نسبتا دشواری است. وسایلی از قبیل تاب نوزاد یا نی نی لای لای، آویز بالای تخت کودک، بی سیم مخصوص و نمایشگر کودک (که بوسیله آن می توانید محل قرار گرفتن کودک خود را مشاهده کنید یا با شنیدن صدای او از وضعیت او اطمینان حاصل کنید) ممکن است به باطری نیاز داشته باشند پس اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی باطری تهیه کرده اید. استفاده از باطری قابل شارژ و شارژر می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر به دلیل بیماری یا شرایط خاصی نباید به کودک شیر دهید، اکنون زمان مناسبی است تا سرویس شیردهی نوزاد (شیردوش، شیشه شیر و پستانکها) را استریل و ضدعفونی کنید.

رژیم غذایی

سیب زمینی خواص غذایی فراوان دارد، البته بهتر است به صورت آب پز یا تنوری تهیه شود و حتی المقدور از مصرف ان به صورت سرخ کرده پرهیز کنید. اگر سیب زمینی را به خوبی شسته و با پوست طبخ کنید، خواص غذایی آن بیشتر حفظ می شود. سعی کنید به جای استفاده از سس مایونز برای سالاد از آبلیمو، آب نارنج، آبغوره کم نمک و روغن زیتون استفاده کنید و یا مقداری ماست را با این مواد ترکیب کنید و به عنوان سس سالاد استفاده کنید. کشک از منابع غنی پروتئین، کلسیم، فسفر و آهن می باشد و می توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنید. البته حتما از کشک پاستوریزه استفاده کنید و قبل از استفاده آن را ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید.

نگران نباشید

گرسنگی تنها یکی از هزاران دلیل غذا خوردن است. دلایل عصبی و عاطفی هم ممکن است شما را برای چندین بار به سمت یخچال بفرستد. خصوصا در ۳ ماهه سوم بارداری که تنش های روحی شما بیشتر می شود ممکن است بیش از حد بخورید. اگر هنگامی که استرس و نگرانی دارید، غذا بخورید وزن شما بالا می رود و دوباره استرس می گیرید که چرا وزنتان در حال بالا رفتن است و دوباره غذا می خورید و این چرخه ادامه پیدا می کند. برای جلوگیری از گرفتار شدن در این چرخه هر چیزی را که می خورید بنویسید و زمان خوردن و اینکه بعد از خوردن آن چه احساسی دارید. بعد از یک هفته سراغ دفتر بروید و به دنبال علائمی باشید که به دنبال آن زیاد میخورید. با کشف این عوامل به دنبال جایگزین برای آنها باشید. مثلا اگر تنهایی باعث زیاد خوردنتان می شود لیستی از کارهایی تهیه کنید که به جای خوردن می توانید انجام دهید.

توصیه‌های مذهبی

جنین در این ماه هماهنگی بیشتری در حرکات به دست می آورد و تنوع حرکات جنین زیاد شده و به خوبی می تواند خود را حرکت دهد. روز های دوشنبه سوره “النحل” را بخوانید و روزهای پنج شنبه و جمعه سوره “یس” و “ملک” را بخوانید. در تمام ماه های هفتم، هشتم و نهم سوره “نور” را قرائت کنید. فرستادن روزانه ۱۴۰ صلوات را فراموش نکنید. خوردن پرتقال که سرشار از کلسیم است باعث می شود که طفل قدری کوچک تر گشته و در موقع وضع حمل فشار کمتر شود.

بایدها

برای استراحت در این دوره به پهلو دراز بکشید، پاهای تان را خم کنید و بالشی را بین آنها قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکمتان بگذارید. با قرار دادن بالش زیر شکمتان، تکیه گاهی برای بدنتان ایجاد می کنید و به این صورت فشار بر کمرتان کمتر می شود. سعی کنید بعد از ناهار ۲۰ دقیقه دراز بکشید و اگر در طی روز فرصتی برای خوابیدن ندارید، حداقل هر ساعت ۵ دقیقه استراحت کنید و پاهایتان را بالا بیاورید.
نبایدها

کیسه آب قسمتی از جفت است که در داخل آن مایع محافظت کننده جنین و خود جنین قرار دارد. کیسه آب هم مثل جفت ربطی به مادر و جنین ندارد و پس از زایمان دور انداخته می‌شود. اما امکان پاره شدن خود به خود کیسه آب قبل از موعد زایمان وجود دارد. در صورت پاره شدن کیسه آب مایع به صورت قطره قطره یا با حجم زیاد و به صورت ناگهانی خارج می شود. اگر حدس می زنید که کیسه آب پاره شده است باید سریعا به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. با توجه به سن حاملگی شما را در بیمارستان بستری می کنند و با کمک سرم های مخصوص سعی می کنند تا نوزاد را تا حد امکان به صورت طبیعی به دنیا بیاورند./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

 

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 − چهار =