هفته چهاردهم بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته چهاردهم بارداری ، اندازه کودک شما از سر تا پا در حدود ۸.۹ سانتی متر و تقریبا به اندازه یک لیمو است و حدود ۶۰ گرم وزن دارد. بدن او سریعتر از سر او رشد می کند و سر او اکنون بر روی یک گردن خوش ترکیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با کل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید کمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم (که لانوگو یا کرک جنینی نامیده شده و نازک، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. کبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می کند، که این امر نشان می دهد که کبد فعالیت مناسبی دارد؛ طحال نیز همکاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می کند. او ادرار نیز تولید می کند و آن را به داخل مایع آمنیوتیک می ریزد؛ این کار، یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حرکتهای کودک خود را احساس کنید، اما دستها و پاهای او که اکنون حدود ۱.۲۵ سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی که مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز کرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند که به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم کردن و شکلک درآوردن دیده می شود. اکنون کودک شما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شست خود را بمکد!

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

با کاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. هر چند ناحیه بالایی رحم تنها کمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد، اما همین میزان رشد کودک نیز کافی است تا شکم شما را اندکی جلو بیاورد. جلو آمدن شکم یک مرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان، یک نشانه آشکار از وجود کودکی که در انتظارش هستید، باشد. کمی از وقت خود را برای فکر کردن، خیالبافی و لذت بردن از این وضعیت اختصاص دهید. اندکی نگرانی در این زمان، طبیعی است؛ اما همچنین می‌توانید از خوشحالی فریاد بکشید، زیرا با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت کاهش یافته است. اکنون بر مراقبت از خود و کودکتان تمرکز کنید و ایمان داشته باشید که برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، کاملا آماده اید.

فعالیت‌های هفته

برای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممکن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانم‌هایی که به تازگی بچه دار شده‌اند، رفت و آمد با دوستان در کمترین اولویت قرار دارد. هر کاری می توانید انجام دهید تا روابط شما مستحکم‌تر شود و از مصاحبت یکدیگر لذت ببرید. یک آخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یک گزینه ایده آل باشد؛ در صورتی که این کار ممکن نیست، یک روز کامل را به خرید کردن، حرف زدن و یا هر کار دیگری که دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید.

رژیم غذایی

مصرف سدیم را باید به ۲/۴۰۰ میلی گرم در روز محدود کرد. مصرف بیش از حد سدیم، باعث می شود که آب در بدن بماند، البته شما نباید تمام سدیم را از رژیم غذایی خود حذف کنید بلکه بهتر است مصرف آن را کاهش دهید. برچسب های مواد غذایی و میزان سدیم موجود در آنها را بخوانید. از خوردن غذاهایی که حاوی نمک زیاد هستند مثل سوپ های کنسرو شده و خشک، گوشت های نمک سود (همبرگر و سوسیس)، گوشت های فرآوری شده ( هات داگ، گوشت آماده مصرف)، گوجه فرنگی کنسرو شده، پنیر، کره بادام زمینی، برشتوک ها، غذاهای فریز شده، غذاهای آماده و میان وعده هایی مثل چیپس و پفک پرهیز نمایید.

نگران نباشید

ترش کردن معده که به نام سوء هاضمه  اسیدی یا رفلاکس هم شناخته می شود، باعث ایجاد احساس سوزش در پشت جناغ سینه و گاهی طعم ترش و تلخی در دهان می شود. شما به این علت ترش می کنید که هورمون های دوران بارداری، روند هضم غذا را در بدن شما کند می کند تا به جنین کمک کند که مواد مغذی و آب را در بدن شما جذب کند. غذا درون روده به کندی حرکت می کند و تخلیه مواد از معده به تاخیر می افتد. پروژسترون هم هورمون دیگری است که باعث می شود ماهیچه های بین معده و مری شل شوند و همه ی این عوامل سبب می شوند که اسیدهای معده فرصت بیشتری داشته باشند تا به تلاطم درآیند و رو به بالا بیایند.

توصیه‌های مذهبی

غدد چربی و عرق، در زیر پوست جنین فعالیت خود را آغاز کرده اند و اولین تارهای مو بر روی سر جنین نمایان خواهند شد. قبل از هر نماز، دستتان را روی شکم بگذارید و سوره “قدر” و “کوثر” را بخوانید و صلوات کبیره ختم کنید و بعد از آن بگویید ” ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و اجعلنا للمتقین اماما ” و هفت مرتبه “استغفرالله ربی و اتوب الیه ” بگویید. روزانه به فقرا صدقه دهید و ثواب آن را به مادر حضرت ولی عصر، نرگس خاتون اهدا کنید. اگر می خواهید فرزندی دانشمند به جامعه تحویل دهید، روزانه یک تخم مرغ و مقداری کنجد بخورید.

بایدها

برای جلوگیری از سوزش معده روش های زیر را به کار برید:

به جای مصرف سه وعده غذا در روز، ۶ وعده غذای کوچک داشته باشید.

۴ ساعت قبل از خواب شام بخورید.

غذاهای اسیدی مثل پرتقال، گوجه فرنگی و گریپ فروت را با غذاهایی که اسید کمتری دارند، ترکیب کنید.

به مواد غذایی که مصرف می کنید توجه کنید و از خوردن آنچه که موجب ترشی معده تان می شود، اجتناب کنید.  بعد از صرف غذا کمی آدامس بجوید تا میزان بزاق دهانتان افزایش پیدا کند زیرا بزاق، اسید داخل مری را خنثی می کند. بعد از صرف غذا حداقل برای یک ساعت صاف بنشینید و یا با چند بالش در کنارتان بخوابید.

نبایدها

در فصل تابستان مقدار مصرف آب روزانه به علت گرمی هوا و تعریق افزایش می یابد و بنابراین صرف مایعات زیاد ضرری ندارد اما هنگامی که هوا گرم نیست، ۴ تا ۵ لیوان آب در روز کافی است. در مواقعی که ورم دست و پا زیاد می شود و یا وزن بدن ناگهانی افزایش پیدا می کند، نباید در مصرف آب و مایعات زیاده روی کنید. آب میوه، نوشیدنی های غیر الکلی و دوغ جز مایعات مناسب و فرح بخش محسوب می شوند./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + پانزده =