هفته چهل و هشتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و هشتم نوزادی (ماه ۱۲ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله احتمالا تمرین‌های کودک شما از استفاده از ماهیچه‌های کوچک (او اکنون می‌تواند از انگشت شست و اشاره برای گرفتن اشیاء استفاده کند) به سمت استفاده از ماهیچه‌های بزرگ‌تر تغییر خواهد کرد. برخی از کودکان در این سن تمایل دارند که مدت زمانی در حدود ۲ تا ۵ دقیقه را بدون سر و صدا (در سکوت) به فعالیت بپردازند؛ البته احتمالا بازی‌های محبوب فرزند شما چندان بی سر و صدا نخواهند بود!

احتمالا هل دادن، پرت کردن و زمین زدن اشیای مختلف برای کودک شما جالب است! او یک اسباب بازی به شما می‎‌دهد و یک اسباب بازی دیگر را از شما پس می‌گیرد؛ و دوست دارد اشیای مختلف را در ظروف مختلف قرار دهد و آن‌ها را دوباره در بیاورد. او می ‌واند این بازی را با بلوک‌های کوچک که درون سطل یا جعبه قرار می‌دهد انجام دهد یا از بلوک‌هایی که به همدیگر چفت می‌شوند و شکل‌های مختلف را می‌سازند استفاده کند. او از صدای بلند ناشی از به هم خوردن این اشیاء هم خوشش می‌آید.
زندگی شما : میان‌برهای مفید
در اینجا به چند راه‌کار تجربه شده اشاره می‌کنیم که می‌تواند زندگی را برای شما آسان‌تر کند:
خوراکی و غذاهای آماده کودک را خودتان تهیه کنید:
برخی اوقات پس از بازگشت از خواروبار فروشی چند پلاستیک دسته‌دار را از خوراکی‌های مربوط به کودک پر کنید و چند ظرف کوچک نیز از غذاهای لقمه گرفته شده برای کودک آماده کنید تا در زمانی که به غذای فوری نیاز دارید یا می خواهید از منزل خارج شوید با مشکل مواجه نشوید.
ماشین خود را تجهیز کنید:
مقداری از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های فاسد نشدنی را به همراه پوشک و دیگر لوازم کودک، در اتومبیل بگذارید تا در زمانی که می‌خواهید از منزل خارج شوید مجبور نباشید برای جمع‌آوری این اقلام وقت صرف کنید. برخی از مادران یک جعبه پوشک کامل را نیز در ماشین خود نگه می‌دارند.
از تکنولوژی مدرن استفاده کنید:
پرداخت قبض‌ها، عملیات بانکی و هر کار دیگری را که ممکن است به‌صورت آنلاین انجام دهید.
ظرف‌ها را پیش از شستن مدتی در آب قرار دهید تا به خوبی خیس شوند:
ظرفشویی را با آب و کمی مایع ظرفشویی پر کنید و ظروف کثیف، بطری‌ها و دیگر لوازم آشپزی را در آن قرار دهید. پس از مدتی می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید و خواهید دید که شستشوی آن‌ها راحت‌تر شده است.
با خرید تجهیزات لازم خانه‌داری را آسان کنید:
برای خرید وسایل نظافت و شستشوی منزل پول خرج کنید. ممکن است هزینه این موارد کمی گران باشد اما در وقت و انرژی شما صرفه جویی خواهد شد. با استفاده از یک مجموعه از قفسه‌ها، سبدها و ظروف مناسب می‌توانید لوازم خانه را به نحو مناسبی منظم کنید که صدای اضافی چندانی تولید نکنند.
 بازی

اولین گردش کودک

حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می‌دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می‌بینید، او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید.

تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتاب‌ها و دستگیره‌های داخل خانه ر به او نشان دهید. بگذارید حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته‌اش بگیرد. هرچه می‌بیند یا لمس می‌کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می‌گیرد.

او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگ‌های روی بوته‌ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد. اگر بچه‌ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی‌جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه‌های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آن‌ها کنجکاو هستند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده + 13 =