هفته چهل و هفتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و هفتم نوزادی (ماه ۱۲ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اگر کودک شما هنوز نمی‌تواند راه برود به زودی خواهد توانست که اولین قدم‌هایش را به تنهایی بردارد. در غیر این صورت نگران نشوید. بعضی از کودکان کاملا سالم راه رفتن را در شانزده یا هفده ماهگی آغاز می‌کنند.

شما می‌توانید با ایستادن یا زانو زدن در برابر کودک و باز کردن دست‌هایتان او را به راه رفتن تشویق کنید. یا دست‌هایش را بگیرید و او را به سمت خود حرکت دهید. اگر او مثل اکثر بچه‌های دیگر باشد، برای برداشتن اولین گام‌های خود دست‌هایش را به دو طرف باز کرده و از آرنج خم می‌کند (تا تعادل خود را حفظ کند) پاهایش را به طرف بیرون خم می‌کند شکمش را جلو می‌دهد و کفت‌هایش را نیز (برای حفظ تعادل) عقب نگه می‌دارد.
مثل همیشه اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف کودک شما نرم و ایمن است تا او بتواند با اطمینان خاطر مهارت‌های جدیدش را در آن پرورش دهد. راهنمای کلی مربوط به حفاظت از کودک را رعایت کرده و هیچ گاه کودک را بدون مراقب نگذارید. دوربین خود را هم آماده نگه دارید!
زندگی شما : مقابله با احساس تزلزل در والدین 
تقریبا همه پدر و مادرها در برخی مواقع احساس می‌کنند که تصمیماتشان صحیح نیست. سعی کنید به غریزه خود اعتماد کنید، اما به یاد داشته باشید که بخش عمده‌ای از مهارت و اطمینان شما در زمینه تربیت و بزرگ کردن کودک از آموزش و تجربه حاصل می‌شود. هر کسی ممکن است اشتباه کند؛ ما روش صحیح را به همین طریق یاد می‌گیریم. هنگامی که در یک مورد مطمئن نیستید از دیگران سوال کنید یا در آن مورد جستجو کنید. با گذشت زمان شما اعتماد به نفس بیشتری درباره شناخت نیازهای کودک و توان پاسخگویی به آن‌ها پیدا خواهید کرد. البته احساس نگرانی ممکن است هیچ گاه به طور کامل از بین نرود، اما این احساس هم بخشی از احساسات شما به عنوان پدر یا مادر است!
یک راه خوب برای کاستن از فشار روانی (در مورد این که آیا یک مادر یا پدر خوب هستید یا نه) این است که به گروه‌های پدران یا مادران بپیوندید. در این گروه‌ها افرادی را خواهید دید که نگرانی‌هایی مشابه با شما دارند. شنیدن و دیدن نگرانی‌ها و اشتباهات دیگران دورنمای مفیدی را به شما نشان خواهد داد. اگر احساس می‌کنید که آن‌ها والدین کاملی هستند و هیچ مشکلی ندارند تنها به این دلیل است که شما اجازه می‌دهید شک، دودلی و نگرانی‌هایتان بر شما غلبه کند. مرتب در جلسات این گروه‌ها حاضر شوید و با آن‌ها به معاشرت بپردازید. وقتی کمی با ایشان صمیمی شوید نهایتا در خواهید یافت که هر پدر و مادری نگرانی‌ها و نقاط ضعفی دارد.
 بازی

اشیای داخل جعبه

جعبه دستمال‌ها، بسته حبوبات، حتی کاسه پر از ماکارونی که در یخچال در طبقه پایینی باقی مانده است، همه و همه در این دوران مورد توجه کودک قرار می‌گیرند. او دوست دارد همه چیز را ببیند و بررسی کند. شما میتوانید با جمع‌آوری تعدادی جعبه که درب آن‌ها به راحتی برداشته و گذاشته شود (مثل جعبه‌های کفش، جعبه دستمال‌های مرطوب مخصوص کودک و مخصوص کادو) و گذاشتن تعدادی اسباب بازی و اشیاء به درون آن‌ها کودک را سرگرم کنید.

هربار هنگام بازی سعی کنید اشیای مشخصی را داخل جعبه‌های مشخص قرار دهید.

کلمات (( باز کن )) و (( ببند )) را هنگام بازی با جعبه‌ها و (( تو )) و (( بیرون )) را هنگام بازی کودک با اسباب بازی‌ها دائما تکرار کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 + 16 =