هفته چهل و ششم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و ششم نوزادی (ماه ۱۲ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

از آنجایی که اکنون کودک شما تا حدودی پذیرش دارد، زمان مناسبی است که بعضی موارد مهم را به او بیاموزید. بر عباراتی همچون «لطفا» و «متشکرم» تاکید کنید و با تبدیل زمان تمیزکاری و منظم کردن اسباب بازی‌ها به یک بازی، آن را برای او جذاب کنید. با این که او ممکن است هنوز هم معنای دقیق کاری را که می‌کند نفهمد اما به هیچ وجه برای آغاز تعلیم مفهوم «کمک کردن» زود نیست. یک کار را به بخش‌هایی کوچک تقسیم کنید. در این سن او نیاز دارد که شما همراه او کار کنید.

زندگی شما : کاهش هزینه اقلام غذایی
هرچند ممکن است هزینه خواروبار یک رقم عمده در هزینه ماهیانه شما باشد اما کاهش هزینه‌ها در این بخش بسیار ساده است، زیرا اقلام زیادی را در خود جای می‌دهد.
قبل از این که تصمیم بگیرید دقیقا می‌خواهید چه چیزهایی بخرید در مورد «زمان خرید» فکر کنید. سعی کنید در زمانی که همسر شما یا یک فرد دیگر می‌تواند از کودکتان مراقبت کند به یک سوپرمارکت بروید. در صورتی که مشغولیت کمتری داشته و بتوانید زمان بیشتری صرف کنید امکان مقایسه گزینه‌های مختلف برای شما بیشتر خواهد شد و می‌توانید از خرید شتابزده یا بدون برنامه‌ریزی خودداری کنید.
همچنین بهتر است در مورد «نحوه خرید» خود هم فکر کنید. در صورت امکان از کارت‌های تخفیف دار و همچنین یک لیست خرید خاص استفاده کنید. لیستی از غذاهایی که خانواده شما معمولا مصرف می‌کنند تهیه کنید و هر زمانی که قیمت‌ها پایین‌تر بود اقدام به خرید کنید.
در مورد «چیزهایی که می‌خرید» نیز فکر کنید. یک راه مناسب آن است که در صورتی که مصرف خانواده شما زیاد است یا محلی برای ذخیره مواد غذایی دارید، مقدار نسبتا زیادی از مواد غذایی را به صورت یکجا بخرید. در برخی مواقع از جایگزین‌های گوشت استفاده کنید که معمولا قیمت پایین‌تری دارند. مصرف غذاهای آماده را کمتر کنید؛ غذا پختن لزوما به صرف زمان بسیار زیاد نیاز ندارد. راه‌هایی وجود دارد که می‌توان غذاهای خانواده را سریع‌تر و آسان‌تر تهیه کرد.
نهایتا در مورد «محل خرید» نیز فکر کنید. آیا خواروبار فروشی محلی بهترین و ارزان‌ترین محل برای خرید است؟ خرید از سوپرهای بزرگ می‌تواند در برخی موارد بهتر باشد. بازار محلی محصولات کشاورزی یا میادین میوه و تره بار نیز ممکن است محل مناسبی برای خرید باشد.
 بازی

یادگیری علت و معلول

این واقعیتی است که اکثر بچه‌های بزرگ‌تر دوست دارند اشیاء را از بالا به پایین بیاندازند. شما بزرگ‌ترها می‌توانید این عادت کودکان را به نوعی بازی و سرگرمی تبدیل کنید. تعدادی فنجان پلاستیکی، جغجغه، مکعب‌های چوبی و عروسک‌های مخملی را روی سینی صندلی کودک قرار دهید. سپس در نزدیکی صندلی روی زمین بنشینید و کاری کنید که او وسایل را یا به دست شما بدهد یا پرت کند. می‌توانید برای مزه دادن به بازی با صدایی آهنگین بگویید: (( آاهان )) یا (( ایناهاش )) و یا چگونگی حرکت اسباب بازی را تکرار کنید: (( بالا، پایین )) / نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

هجده + 11 =