هفته چهل و پنجم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و پنجم نوزادی (ماه ۱۲ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

احتمالا کودک شما از دیدن کتاب‌ها و ورق زدن آن‌ها لذت می‌برد، هرچند ممکن است تمام ورق‌های کتاب را (یک به یک) مشاهده نکند. شما می‌توانید از کتاب‌های بزرگ و عکس‌دار یا کتاب‌های مخصوص کودکان نیز استفاده کنید.

برای این که در خواندن کودکتان تنوع ایجاد کرده باشید و همچنین بفهمید که او چه کتاب‌هایی را بیشتر می‌پسندد او را به کتابخانه محلی یا فروشگاه‌های کتاب بچه‌ها ببرید.
زندگی شما : اولین سالگرد تولد کودک خود را جشن بگیرید
شاید این یک سال برای شما سخت گذشته باشد یا هنوز باور نکرده باشید که حدودا یک سال از تولد کودکتان گذشته است اما روز تولد او نزدیک است! یک نکته مهم این است که مسلما کودک شما معنای جشن تولد را نخواهد فهمید حتی اگر شما تلاش کنید تا یک برنامه مفصل و جشن تولد عالی برای او بگیرید. انتظار کودک شما از جشن تولد آن چیزی نیست که شما انتظار دارید؛ هرچند جست و خیز زیاد در آن روز او را خیلی خسته خواهد کرد.
معهذا نمی‌توان تمایل پدر و مادر را برای جشن گرفتن تولد کودکشان انکار کرد.
و اما چند ایده:
یک مهمانی ساده در خانه به راه بیندازید:
یک جشن ساده و مختصر با پذیرایی از مهمان‌ها در منزل یا حیاط خانه می‌تواند مناسب باشد. کودک شما در منزل احساس راحتی بیشتری خواهد کرد و شما نیز برای تزیینات و تهیه غذا و سایر مایحتاج مراسم، کار ساده‌تری در پیش خواهید داشت. چند کودک دیگر از آشنایان و همسایگان را نیز دعوت کنید.
جشن تولد را به صورت یک مراسم خانوادگی برگزار کنید:
شام یا ناهار را برای خویشاوندان نزدیک خود تدارک ببینید. کودک شما از دیدن چهرهای شاد آشنایان خوشحال خواهد شد و اگر شما از این مراسم عکس بگیرید او در آینده می‌تواند خاطره دائمی از کسانی که او را دوست می‌داشته‌اند داشته باشد.
برنامه‌ای هم برای بیرون از منزل داشته باشید:
یکی از پارک‌ها یا شهربازی‌های نزدیک محل سکونت خود را در نظر بگیرید و یک پیک نیک مختصر برای افراد فامیل در آنجا برگزار کنید.
به سالن مخصوص بازی کودکان بروید:
می‌توانید مهمانی را در سالن بازی کودکان برگزار کنید. در این صورت بازی‌های جذاب و ایمن زیادی برای کودکانی که دعوت می‌کنید فراهم خواهد بود.
جشن تولد مشترک برگزار کنید:
آیا کسی از دوستان شما نیز در همین ایام برای کودکش جشن تولد خواهد گرفت؟ شما می‌توانید یک مهمانی مشترک برگزار کنید. در صورتی که ارتباط خود را با همکلاسی‌های خود (در کلاس‌های آمادگی برای زایمان و پس از آن) حفظ کرده باشید یا عضو گروه‌های اینترنتی مربوط به زوج‌هایی باشید که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، می‌توانید افرادی را برای برگزاری جشن تولد مشترک پیدا کنید. اما حتی در این حالت هم بهتر است که تعداد محدودی مهمان دعوت کنید.
یک خاطره دائمی را ماندگار کنید:
یک لباس مخصوص بزرگسالان را به کودک خود بپوشانید و از او عکس بگیرید. آن گاه لباس را برای سال‌‌های بعد هم نگه داشته و هر سال از کودک خود عکس بگیرید تا یک یادگاری بامزه از رشد تدریجی او نگه داشته باشید.
 بازی

یادگیری اندازه‌ها

برخی از اسباب بازی‌ها هرگز قدیمی نمی‌شوند. حلقه‌های اسباب بازی هنوز هم برای کودکان به همان اندازه  کودکان نسل قدیم جذاب هستند. می‌توانید یک سری چوبی یا پلاستیکی از این حلقه‌ها را خریداری کنید و یا خودتان درست کنید. اغلب سری بزرگ آن‌ها ( مثلا حلقه‌های پلاستیکی بزرگ) راحت‌تر هستند و بچه‌های بزرگ‌تر که مهارت‌های حرکتی ظریف آن‌ها رشد بیشتری کرده است می‌توانند حلقه‌ها را روی محورهای بزرگ‌تر بیاندازند.

ابتدا به کودک نشان دهید که چگونه می‌تواند حلقه‌ها را از روی محور بردارد. در واقه بازی را از این مرحله شروع کنید زیرا ساده‌تر از مرحله انداختن حلقه‌ها به دور محور می‌باشد. اگر می‌بینید که او اسباب بازی را برمی‌دارد، واژگون می‌کند و وسط اتاق می‌ریزد اصلا تعجب نکنید زیرا او ساده‌ترین راه برای حل این مشکل را انتخاب کرده است.

روی هم گذاشتن حلقه‌ها به ترتیب اندازه آن‌ها فعالیتی است که کودک در ۲ سالگی توانایی انجام آن را دارد. تا آن زمان اجازه دهید کودک فقط گذاشتن و برداشتن حلقه‌ها را از دور محور انجام دهد. ترتیب آن‌ها اهمیتی ندارد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 × پنج =