هفته چهل و چهارم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و چهارم نوزادی (ماه ۱۱ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن کودک شما قادر است تا برخی کلمات یا شبه کلمات را تلفظ کند و همچنین می‌تواند از این کلمات با توجه به معنای آن‌ها استفاده کند. با ادامه رشد ذهنی و مغزی او، توان وی برای استدلال و صحبت کردن نیز افزایش می‌یابد.

شما می‌توانید علاقه کودک به زبان و درک او از مکالمه دوطرفه را با ایفای نقش به عنوان یک شنونده مشتاق و همچنین پاسخ دادن به حرف‌ها یا صداهای نامفهومی که او ایجاد می‌کند تقویت کنید. برای تقویت مهارت‌های حافظه‌ای او می‌توانید از بازی‌هایی نظیر قایم باشک کودکانه (صورت‌تان را پشت یک پرده یا کتاب پنهان کرده و سپس ناگهان به او نشان بدهید) استفاده کنید.
زندگی شما : عدم توافق بر سر مسائل تربیتی کودک
دقیقا هنگامی که شما زمینه مناسب برای مواردی از قبیل میزان و ساعات خواب کودک یا تعداد اسباب بازی‌های او را مشخص کرده‌اید ممکن است بین شما و همسرتان درباره الگوی مناسب تربیت فرزند اختلاف نظر پیش بیاید.
به یاد داشته باشید که شما و همسرتان شیوه‌‌ها و تجارب مختلفی را در زمینه تربیت فرزند در نظر گرفته‌اید. این مطلب به خودی خود خوب و مناسب است و شما باید به دیدگاه‌های یکدیگر احترام بگذارید. در صورتی که همسر شما دیدگاه خود را در مورد تربیت فرزند به صورت جدی و قاطعانه ابراز می‌کند بدین معناست که او نگران رشد و یادگیری کودک است و می‌خواهد در این فرآیند سهیم باشد. ایده‌ها و نظرات او دقیقا به اندازه ایده‌ها و نظرات شما ارزشمند هستند.
در صورتی که شما درباره یک روش یا مورد خاص با یکدیگر توافق ندارید بهتر است که به جای انتقاد بی‌مورد یا سعی در تخریب دیگری و یا سکوت و خودخوری، آن را با یکدیگر در میان گذاشته و با هم پیرامون آن مورد بحث کنید. در مورد نگرانی‌های خود با صراحت صحبت کنید و از خودمحوری و عدم توجه به نظرات همسرتان پرهیز کنید. به او بگویید که می‌دانید توافق در این باره برای هر دوی شما مهم است؛ برای این که یک روش یا برنامه به طور موثر پیاده شود باید مورد توافق طرفین باشد.
بهتر است درباره موردی که با یکدیگر اختلاف نظر دارید تحقیق کنید و یا از کتاب‌ها و متخصصین درباره مزایا و معایب آن روش پرس و جو کنید. شما ممکن است به این نتیجه برسید که راه حل‌هایی بهتر از آنچه هردوی شما به آن فکر کرده‌اید نیز وجود دارند.
 بازی

باز هم بازی دالی موشه

هنگامی که او هنوط خیلی کوچک است موجودی است که شدیدا تصور می‌کند ((هر آنچه دیده نشود دیگر موجود نیست)) به این معنا که اگر اسباب بازی او را پنهان کنید، فکر می‌کند که دیگر وجود ندارد. اما اکنون که به ۶ ماه دوم رسیده است، افکار بهتری خواهد داشت. ممکن است دقیقا نداند که اسباب بازی کجا رفته و یا چرا ناپدید شده است. اما می‌فهمد که یک جایی هست و هنوز وجود دارد، حداقل برای مدت کوتاهی می‌توانید به‌وسیله پنهان کردن اسباب بازی‌ها به بالا بردن درک کودک در مورد این واقعیت اساسی کمک کنید.

نیمی از یک اسباب بازی پارچه‌ای مورد علاقه‌اش یا یک کتاب را زیر پتویش پنهان کنید. از او ((بپرسید اسباب بازی کجاست))، ((اون کجاست)) احتمالا در ابتدا برای پیدا کردن شیء مورد نظر نیاز به کمک دارد. ولی به محض این که بفهمد بقیه اسباب بازی به نیمه دیگری که نشان داده‌اید متصل است بدون معطلی و با خوشحالی زیر پتو شیرجه خواهد زد.

طولی نمی‌کشد که می‌توانید اسباب بازی را به شکل کامل پنهان کنید. کودک همین که بفهمد اسباب بازی را پنهان کرده‌اید، یا متوجه شکل آن زیر پتو شود، قادر است آن را پیدا کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

4 + 11 =