هفته چهل و سوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و سوم نوزادی (ماه ۱۱ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن کودک شما می‌تواند دستورات ساده را درک کند اما ممکن است تصمیم بگیرد که امر و نهی شما را آگاهانه نادیده بگیرد. برای این که حرف‌های شما تاثیر بیشتری داشته باشد از کلمات کمتری استفاده کنید تا فقط محدودیت‌های مهم را برای او متذکر شوید.

هر چند ممکن است کودک شما در برخی موارد دستورهایی را که روز قبل به او داده‌اید به یاد نیاورد، اما از هم اکنون می‌توانید برخی محدودیت‌ها و مرزها را برای او تعریف کنید و تفاوت‌های مهم (از قبیل صحیح و غلط یا ایمن و خطرناک) را به او یاد دهید.
زندگی شما : ایجاد تعادل بین شغل و خانواده
وضعیت و شخصیت شما از زمان به دنیا آمدن کودک تغییر کرده است و ممکن است ندانید که تا چه حد باید وظیفه و زندگی جدید خود را به عنوان یک مادر، با وظیفه شغلی خود که از صبح تا عصر به آن مشغولید مخلوط کنید. پاسخ این سوال تا حد زیادی به نوع شغل و ساختار محل کار شما مربوط می‌شود. به اطراف خود نگاه کنید تا ببینید که سایر پدر و مادرها چگونه با این مطلب کنار می‌آیند و از تجربه آن‌ها استفاده کنید. آیا رییس شما عکس‌های خانوادگی‌اش را به سایر کارکنان نشان می‌دهد؟ آیا در محل کار شما کارمندان می‌توانند از سیستم «ساعت کار آزاد» (یعنی ساعت شروع و اتمام کار بر عهده خود آن‌ها باشد اما متعهد شوند که تعداد ساعت مشخصی را به کار بپردازند) استفاده کنند؟
ممکن است لازم باشد که به خاطر کودکتان ساعات کاری خود را محدود کرده و یا مرخصی بگیرید. برای این که تشخیص دهید در یک موقعیت خاص کدام یک از دو مورد (کار یا کودک) ارجحیت دارد. بهتر است عوامل زیر را در نظر بگیرید:
میزان انعطاف‌پذیری ساعات کاری و شغل شما، تعداد کل ساعاتی که می‌توانید مرخصی بگیرید و به برنامه روزانه نگهداری از کودک بپردازید. وقتی فرزندتان بیمار می‌شود، ممکن است ترجیح دهید که تمام وقت با او باشید و از سوی دیگر تمام معاینات پزشکی روتین را در صورت سلامت کودک به همسر یا مراقب وی واگذار کنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید که در کلیه مراجعات پزشکی همراه کودک باشید اما به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که این معاینات در ساعت ناهار یا بعد از ساعات کاری صورت گیرد تا مدت زمانی که مرخصی می‌گیرد به حداقل برسد.
بنابراین به جای فکر کردن به ساعاتی که نمی‌توانید در محل کارتان حاضر شوید، سعی کنید راهی را برای استفاده بهینه از ساعاتی که سر کار هستید پیدا کنید. برای این کار می‌توانید لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد تا دیر وقت سر کار بمانید و عمده انرژی خود را در محل کار تلف کنید. در بعضی ادارات این امکان وجود دارد که افراد در ساعت ناهار نیز به کار خود ادامه دهند و در عوض محل کار را زودتر ترک کنند. برنامه کاری خود را به دقت پیگیری کنید و با رییس خود نیز در این باره صحبت کنید تا بداند که شما می‌خواهید ضمن تعهد به مسوولیت‌های محل کار، بین وظیفه خود به عنوان یک مادر (یا یک پدر) و وظایف شغلی خود تعادل ایجاد کنید.
 بازی

ساختن برج

همین طور که کودک بزرگ‌تر می‌شود و هماهنگی دست او افزایش می‌یابد غالبا از روی هم گذاشتن اشیاء لذت می‌برد. می‌توانید با درست کردن برج‌هایی از مکعب‌های چوبی بزرگ، کتاب‌ها، قوطی‌های شیر خشک، جعبه‌های کفش یا کاسه‌ها و فنجان‌های پلاستیکی این استعداد نو ظهور کودک خودک خود را تقویت کنید. به خاطر داشته باشید که این بازی دو مرحله دارد. هنگامی که وسایل را روی هم می‌چینید، او شما را تماشا می‌کند و سپس خودش آن را به یک ضربه خراب می‌کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

4 × دو =