هفته چهل و دوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و دوم نوزادی (ماه ۱۱ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

ممکن است کودک شما بتواند با گرفتن دست شما راه برود؛ یا هنگامی که می‌خواهید به او لباس بپوشانید با دست یا پا مانع شما شود. در این مرحله او ممکن است بتواند یک لیوان را در دست گرفته و بدون کمک شما از آن آب بنوشد یا یک وعده غذای کامل را بدون کمک شما و با استفاده از دست‌های کوچکش بخورد؛ البته برخی از کودکان ممکن است تا چند ماه دیگر نیز قادر به این کار نباشند.

همین که کودک شما توانست به تنهایی مایعات را از لیوان بنوشد باید مراقبت خود را زیادتر کنید زیرا پس از این که کودک شما تمام مایع درون لیوان را نوشید ممکن است به جای این که لیوان را آرام روی زمین بگذارد آن را محکم روی زمین پرت کند.
زندگی شما : تاثیر کم‌خوابی بر عملکرد شما
هیچ کسی نمی‌تواند کم‌خوابی را تحمل کند و در عین حال عملکرد طبیعی خود را در زندگی حفظ نماید. در اینجا به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که وقتی بی‌خوابی امان شما را بریده است! می‌تواند مفید باشد:
آیا به دلیل بی‌خوابی شبانه، صبح‌ها نمی‌توانید بیدار شوید؟
یک زنگ گوش‌خراش انتخاب کرده و صدای آن را روی بلندترین درجه بگذارید! زمان مناسبی را برای بیدار شدن تنظیم کنید تا اگر کمی هم دیرتر بیدار شدید مشکلی برایتان پیش نیاید.
در طول روز گیج و خواب آلوده هستید؟
یک یا دو لیوان از نوشیدنی‌های کافئین دار (چای و قهوه) را مورد استفاده قرار دهید اما پس از ناهار تنها از نوشیدنی‌های بدون کافئین یا کم کافئین استفاده کنید. استفاده زیاد منجر به تحریک بیش از حد بدن و در نتیجه بروز مشکل برای خوابیدن می‌شود. همچنین سعی کنید کارهایی را که به دقت بیشتر نیاز دارد در ابتدای روز که احتمالا ذهن‌تان فعال‌تر است انجام دهید.
در وسط روز احساس خستگی و سنگینی می‌کنید؟
در زمان استراحت نیمروزی به ماشین خود بروید و یک چرت ۱۵ دقیقه‌ای بزنید. از یکی از دوستانتان بخواهید که با تماس با تلفن همراه شما را بیدار کند. یک گردش کوتاه در بیرون محل کار نیز می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را مجددا به دست آورید. اگر باید در یک ملاقات یا جلسه طولانی مدت حضور داشته باشید یک نوشیدنی خنک با خود ببرید تا شما را سرحال نگه دارد.
 بازی

کتاب بازی 

آیا کودک شما با ورق زدن کتاب‌ها، بهم ریختن لباس‌ها و بیرون ریختن آن‌ها از کمد، خود را مشغول می‌کند؟ در این صورت می‌توانید با خریدن یا درست کردن کتابی با استفاده از وسایل موجود در اطراف خود، این غریزه کودک را ارضا کنید. فقط می‌بایست تعدادی عکس (از روزنامه یا کارت پستال) برای دیدن، بافت‌هایی با جنس‌های مختلف (پنبه‌های توپی، پر، پارچه مخمل راه کبریتی، کاغذ فویل آلمینیوم چروک خورده یا کاغذ آدامس) برای لمس کردن، نوارهایی برای بهم ریختن، کارت‌های قدیمی برای باز کردن و دیدن را جمع آوری کنید همه را با چسب روی صفحات مقوایی بچسبانید و سپس به‌وسیله تکه‌های روبان به هم وصل کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بیست − بیست =