هفته چهل و یکم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهل و یکم نوزادی (ماه ۱۱ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن کودک شما قادر است که به راحتی بنشیند و حتی ممکن است با تکیه و کمک گرفتن از لوازم خانه چند قدم راه برود یا حتی برای چند لحظه بدون کمک گرفتن از شما یا وسایل اطراف واقعا راه رفته و یا در یک نقطه بایستد. در صورتی که به او کمک کنید تا در موقعیت راه رفتن قرار بگیرد و دست او را بگیرید، می‌تواند چند قدم راه برود و ممکن است تلاش کند تا در حالی که ایستاده است یک اسباب بازی را از روی زمین بردارد.

اینها اولین قدم‌های کودک شما برای رسیدن به استقلال هستند و البته برای شما هم جنبه تمرین و ورزش دارند! در صورتی که کودک شما هنوز به این مرحله نرسیده است به زودی اولین قدم‌های خود را تجربه خواهد کرد. اکثر کودکان اولین قدم‌های خود را در ۹ تا ۱۲ ماهگی تجربه می‌‍کنند و در ۱۴ تا ۱۵ ماهگی قادر خواهند بود که به خوبی راه بروند.

زندگی شما : سنت‌ها و جشن‌های خانوادگی

در دوران کودکی شما، خانواده‌تان در مراسمی مثل نوروز، یلدا یا جشن‌های مذهبی چه کارهایی می‌کردند؟ چگونه جشن تولد می‌گرفتید؟ آیا وعده‌های غذای روزانه را با دعا کردن آغاز می‌کردید؟ برای تابستان‌ها برنامه خاصی داشتید؟ با آغاز زندگی و مخصوصا ورود اولین کودک به کانون خانواده، والدین به این فکر می‌افتند که در دوران کودکی خود چه مراسمی را تجربه کرده‌‎اند و می‌خواهند چه سنت‌هایی را در خانواده جدید خود داشته باشند. حتی اگر کودک شما هنوز نمی‌تواند معنای این آداب و رسوم را درک کند یا به نحو مناسب با آن‌ها برخورد کند تکرار آن‌ها موجب احساس امنیت، پیوند خانوادگی و افتخار خواهد شد.

شما مجبور نیستید که لزوما از سنت‌ها و مراسم خانواده خود یا همسرتان استفاده کنید، خصوصا اگر در مورد برخی مراسم خاص، سنت‌های دو خانواده با یکدیگر متفاوت باشند. درباره کارها یا فعالیت‌هایی که خانواده جدید شما از آنها لذت می‌برند فکر کنید و این مراسم را بر مبنای آن فعالیت‌ها بنا کنید.

حتی برخی از این سنت‌ها می‌توانند خیلی مختصر اما دائمی باشند؛ مثل کتاب خواندن پیش از خواب یا رفتن به پیک نیک روزهای جمعه. برخی از آن‌ها نیز ممکن است به وقایع یا جشن‌های خاص مربوط شوند. البته در مورد جشن‌ها مراقب باشید؛ ممکن است کودک شما از میزان زیاد فعالیت و همچنین تزیینات خسته شود. پس زمانی را برای استراحت او اختصاص دهید.

 بازی

زمان آب بازی کودک

هنگام حمام کردن، بچه‌های بزرگ‌تر، نسبت به آن‌هایی کوچک‌تر هستند، در وان بیشتر شلوغ می‌کنند. زیرا در مقایسه با آن‌ها دارای عضلات قوی‌تری هستند (برای آب بازی). یعنی این که احتمال خیس شدن شما و حمام خیلی بیشتر خواهد بود. همچنین این امر موجبات انجام بازی‌های بیشتری را در وان حمام فراهم می‌کند. می‌توانید او را با انواع اسفنج دریایی، لیف‌های گیاهی، لیف‌هایی که به‌صورت دستکش بافته شده‌اند و فرچه‌های نرم آشنا کنید و حس کنجکاویش را آرام کنید (در این میان شاید لیف خوبی هم به او زدید) چگونگی شناور شدن اسفنج‌ها روی آب به او نشان دهید (یا این که در چه حالتی زیر آب خواهند رفت) این که چطور می‌تواند آن‌ها را فشار دهد و هنگام لمس کردن هر کدام چه احساسی به پوست او خواهند داد. مطمئن باشید کودکتان با این وسایل مدت‌ها سرگرم شده و لذت خواهد برد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

12 − سه =