هفته چهلم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهلم نوزادی (ماه ۱۰ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

کودک شما به تدریج می‌تواند معانی برخی کلمات یا عبارات ساده را درک کند، پس لازم است که به حرف زدن با او ادامه دهید. شما می‌توانید با تکرار صحیح کلماتی که کودک به کار می‌برد الگوی صحیح صحبت را به او آموزش دهید. مثلا اگر او «بَه بَه» می‌خواهد به آرامی و با تلفظ صحیح از او بپرسید: «آیا غذا می‌خواهی؟» در این مرحله بهتر است از به کار بردن زبان کودکانه خودداری کنید. هرچند این کار می‌تواند بامزه و جالب باشد، اما تلفظ دقیق و صحیح کلمات برای رشد توانایی شنیداری و صحبت کردن کودک بهتر است.

سعی کنید با کودک خود صحبت کنید زیرا مهارت‌های زبانی او را تقویت خواهد کرد. وقتی کودک شما یک جمله را با صداهای نامفهوم ادا کرد این گونه به او پاسخ دهید: «واقعا؟ جالبه!» احتمالا او لبخند زده و به حرف زدن ادامه خواهد داد.
زندگی شما : از صدمات و آسیب‌های ناشی از بغل کردن کودک جلوگیری کنید
با رشد کودک، شما باید وزن نسبتا بیشتری را حمل کنید و در نتیجه احتمال فشار آمدن به بدن شما افزایش می‌یابد. اما در صورتی که مراقب باشید می‌توانید خطر بروز درد یا آسیب را کاهش دهید.
– هنگامی که می‌خواهید کودک خود را بغل کنید زانوهای خود را خم کرده و دولا شوید و کودک را بلند کنید و از خم شدن از کمر خودداری کنید. برای بیرون آوردن کودک از تخت‌خوابش ابتدا در صورت امکان نرده‌های جانبی تخت را پایین بکشید.
– برای بغل کردن کودک در حالت نشسته، به‌طور قائم و عمودی بر روی یک صندلی راحت که دسته داشته باشد بنشینید. می‌توانید از چند بالش برای ایجاد حمایت و نقطه اتکای بیشتر استفاده کنید.
– برای مواقعی که می‌خواهید کودک را ضمن راه رفتن همراه خود ببرید به دنبال یک آغوش یا کوله مخصوص و مناسب باشید که وزن کودک را به طور متناسب بر روی پشت شما پخش کند و فشار بیش از حد بر گردن یا ستون فقرات شما وارد نکند. به دنبال کوله‌ای بگردید که نوارهای آن پهن و پف کرده باشند.
– به‌طور کلی اکنون زمان مناسبی است که کمی عضلات پشت و کمر خود را تقویت کنید. برای این کار می‌توانید از ورزش‌ها و تمرین‌های کششی که مخصوص عضلات پشت طراحی شده اند استفاده کنید.
– اگر احساس کردید که به بدن خود فشار زیادی آورده‌اید، یک حمام گرم می‌تواند شما را آرام کند. ماساژ نیز می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد. می‌توانید از مسکن‌های رایج که در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسند، استفاده کنید تا بتوانید پیش از آماده شدن برای خواب، درد و التهاب عضلات را کاهش دهید.
 بازی

سنتور چوبی ساده

ذوق موسیقی کودک شما، نباید در اسباب بازی‌های ابتدایی مانند جغجغه، زنگوله یا اسباب بازی‌های بادی محدود شود. یک سنتور چوبی مخصوص کودکان ۳ سال به پایین به او امکان می‌دهد تا آهنگ خود را بسازد. مهم نیست که چکش را روی کدام کلید می‌زند. انجام این عمل می‌تواند او را با گام‌های موسیقی آشنا کند. در صورتی که بالا رفتن نت‌ها و در مسیر برگشت پایین آمدن آن‌ها را به یاد بدهید.

طبل نیز وسیله‌ای بسیار عالی برای کودک است تا بتواند تمام ریتم‌های درون خود را بیرون بریزد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 + 6 =