هفته سی و هشتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و هشتم نوزادی (ماه ۱۰ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

سیل کلماتی که کودک شما از ابتدای تولد تا کنون به طور مرتب شنیده، آهسته آهسته توان فهم زبان مادری را در او ایجاد می‌کند و هرچند توان او در درک کلمات نسبتا در حال رشد است اما هنوز توان استفاده از آن‌ها را ندارد. صداهای نامفهوم و بی‌معنی او به تدریج به صداهایی بامعنی‌تر تبدیل می‌شوند و شما به تدریج خواهید توانست کلمات، عبارات و حتی جملاتی صحیح و واقعی از او بشنوید. کودک شما گمان می‌کند که واقعا دارد حرف می‌زند، پس در این صورت بهتر است به او پاسخ بدهید!
با این حال هنوز هم کودک شما مطالب زیادی را از صحبت‌ها و کلمات شما می‌فهمد. او می‌تواند بفهمد که چه زمانی شما را خوشحال کرده است. پس با عبارات خاصی او را تشویق کنید؛ مثلا بگویید: «تو با گفتن این کلمه کار خیلی خوبی کردی». هر چه شما با کودک خود بیشتر حرف بزنید (هنگام آماده کردن شام، رانندگی یا لباس پوشیدن) او هم چیزهای بیشتری درباره مکالمه و صحبت با دیگران یاد خواهد گرفت.
زندگی شما : مشکلات رسیدگی به امور منزل
هنگامی که بی‌نظمی و کثیفی در خانه به حدی برسد که موجب استرس و نگرانی شما شود یک پیام ساده را در ذهن خود مرور کنید: توقع خود را پایین بیاور! شما نمی‌توانید امور منزل از قبیل آشپزی، نظافت، لباسشویی و منظم کردن زندگی را همانند دورانی که فرزند نداشته‌اید انجام دهید؛ خصوصا هنگامی که کودک کوچولوی شما به راه بیفتد و بتواند اسباب بازی‌هایش را در تمام طول روز این طرف و آن طرف بیندازد!
برای این که بخشی از کارهای منزل را انجام داده و احساس بهتری هم داشته باشید بر روی یک سری کارهای خاص و ساده (که توان انجام آن‌ها را دارید) تمرکز کنید. ابتدا به کارهای ضروری برسید و سپس خانه خود را به نحوی سازماندهی کنید که زندگی را برای شما ساده‌تر و راحت‌تر کند؛ لوازم مربوط به کودک را در یک محل نگهداری کنید، اسباب بازی‌های او را هم در محل مناسب دیگری قرار دهید. در صورت امکان یک بار از یک دوست یا خدمتکار کمک بگیرید که بتوانید همه چیز را در جای جدید و مناسب خود قرار دهید تا کارهای منزل منظم شود؛ پس از آن که کارها روی غلطک افتاد شما می‌توانید خودتان به امور منزل رسیدگی کنید. سپس با همسر خود یک برنامه منظم بریزید تا با هم از ریخت و پاش بیش از حد در خانه جلوگیری کنید.
صحبت با دیگر والدین در مورد مشکلات‌تان نیز می‌تواند برایتان مفید باشد. آن‌ها با شما همدردی کرده و ممکن است راه‌کارهای مفیدی را نیز در اختیار شما بگذارند. یک راه برای پیدا کردن این افراد استفاده از سایت‌های اینترنتی مناسب است که والدین در مورد منظم کردن خانه و امور منزل با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند.
 بازی

فعالیتی برای حرکت

همان طور که راه رفتن روی سطح صاف برای کودک نوعی مبارزه است، رد شدن از موانعی که بر سر راه قرار دارد نیز چه به‌صورت چهار دست و پا رفتن و قدم برداشتن از روی آن‌ها باشد، می‌تواند مبارزه دیگری محسوب شود. بهترین روش برای فراگیری این مبارزه، رد شدن از لابه لای سطل‌های رنگی و یا از روی ریشه‌های بیرون زده درختی در حیاط پشتی می‌باشد. با گذاشتن تعدادی اشیاء مثل مکعب‌های چوبی کوچک، جعبه اسباب بازی‌های پارچه‌ای مخملی روی زمین به کودک خود کمک کنید تا رد شدن از میان آن‌ها را تمرین کند. اگر او راه می رود دست‌هایش را بگیرید و کمک کنید تا از روی اشیاء رد شود و اگر چهار دست و پا می‌رود او را ترغیب کنید تا از لابه لا و کنار اشیاء عبور کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 × 3 =