هفته سی و ششم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و ششم نوزادی (ماه ۹ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

احتمالا در این دوره به دلیل بروز «اضطراب جدایی»، هر مقدار جدایی از کودک برای شما بسیار سخت و ناگوار است. اما احتمالا مسافرت یا این طرف و آن طرف رفتن به همراه کودک نیز دشوارتر خواهد بود. او به محیط اطراف و چهره‌های آشنا عادت کرده است و از این که بتواند اوضاع را پیش‌بینی کند خوشحال خواهد شد. بنابراین خروج از محیط معمولی اطراف او می‌تواند احساس امنیت و نظم او را بر هم زند خصوصا هنگامی که با مکان‌های ناآشنا یا آدم‌های غریبه برخورد کند.
در این سن او نمی‌تواند مفهوم مسافرت را بفهمد اما متوجه خواهد شد که در یک مکان جدید و ناآشنا قرار می‌گیرد. در سفر برای کمی بداخلاقی او آماده باشید و سعی کنید چیزهای زیادی برای پرت کردن حواس او از اطراف فراهم کنید: کتاب‌های عکس دار، اسباب بازی‌های صدادار، اسباب بازی‌های تودرتو و محبوب‌ترین چیزی که او برای خودش انتخاب کرده است. به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که او بتواند مدتی از وقت خود را دور از غریبه‌ها بگذراند تا فشار روحی وارد بر خود را کمتر کند.
زندگی شما : خوراکی‌های سالم
تهیه خوراکی‌های سالم برای والدینی که وقت کمی دارند و همچنین برای کودکان در حال رشد بسیار مهم است. در اینجا به نکاتی برای تهیه خوراکی‌های سالم اشاره می کنیم:
آنها را در دسترس بگذارید:
هنگامی که پوشک‌های کودک را برای یک مسافرت کوتاه درون شهری یا گردش بیرون شهر آماده می‌کنید، مقداری خوراکی مغذی را نیز برای خودتان تهیه کرده و در دسترس قرار دهید. همیشه سعی کنید غذاها و خوراکی‌های سالم و قابل حمل را در آشپزخانه داشته باشید؛ در این صورت مجبور نخواهید شد که برای خوردن هر وعده غذا مدت زیادی در یک مکان توقف کنید یا کار بدتر این که از غذاهای آماده مانند کالباس، همبرگر و انواع سوخاری استفاده کنید!
با خود تنقلات داشته باشید:
چند انتخاب مناسب می‌تواند انواع غلات بو داده (مانند برشتوک)، میوه تازه یا خشک شده، سبزیجات تازه (مانند هویج و کرفس)، ماست، سیب زمینی پخته شده و سس‌های طبیعی و سالم باشد. می‌توانید از مخلوط میوه تازه یا یخ‌زده با شیر نیز به عنوان یک معجون مغذی و مناسب استفاده کنید.
مصرف کافئین را محدود کنید:
بهتر است از چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار کمتر استفاده کنید. در صورتی که شما به کودک خود شیر می‌دهید این مساله مهم‌تر خواهد بود. مقادیر زیادی آب ساده بنوشید تا آب مورد نیاز برای بدن شما و تولید شیر تامین شود. همچنین می‌توانید با اضافه کردن قدری آب میوه، لیمو یا پرتقال به آب ساده آن را طعم‌دار کنید. چای گیاهی داغ یا سرد در رفع خستگی شما اثر زیادی دارد.
 بازی

بیایید کشف کنید

حس کنجکاوی کودک نسبت به محیط اطراف در این سن، توانایی او را برای دیدن و کشف کردن افزایش می‌دهد حتی اگر از قبل راه افتاده باشد. با گردش دادن کودک به اطراف و توضیح هر آنچه که می‌بینید، او را در اولین اکتشاف بزرگش یاری دهید.

تابلوهای نقاشی، پوسترها، کتاب‌ها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق داخل خانه را به او نشان دهید. بگذارید حوله را از جایش بیرون بکشد یا مسواک را از دسته‌اش بگیرد. هرچه می‌بیند یا لمس می‎‌کند را برایش توضیح دهید. مثلا پوست زبر پرتقال یا حوله نرمی را که در دست می‌گیرد.

او را از خانه بیرون ببرید و بگذارید پوست درختان، برگ‌های روی بوته‌ها و گرمای یک سنگ در اثر تابش خورشید را لمس کند. او را بلند کنید تا بتواند بوی شکوفه درختان سیب را احساس کند.

تعجب نکنید اگر چیز عجیبی توجه او را جلب کرد. اگر بچه‌ها حیوانات را دوست دارند اما در این مرحله به همان نسبت به اشیای بی جان نیز علاقه دارند. اشیایی مانند لولای در، دکمه‌های فشاری و همچنین در مورد نحوه کار آن‌‎ها کنجکاو هستند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده − 9 =