هفته سی و چهارم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و چهارم نوزادی (ماه ۹ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

بینایی کودک شما (که قبلا در بهترین حالت برابر ۲۰ از ۴۰ بود) اکنون از لحاظ روشنی (شفافیت) و فاصله دید مشابه یک فرد بزرگسال است. با این که هنوز هم دید کودک شما در فواصل کوتاه بسیار بهتر است، دید او برای فواصل نسبتا دور نیز به قدری رشد کرده است که می‌تواند افراد و اشیاء را در اطراف اتاق تشخیص دهد. او ممکن است یک اسباب بازی را در گوشه دیگر اتاق ببیند و به سمت آن حرکت کند. همچنین رنگ چشمان کودک شما به رنگ نهایی بسیار نزدیک شده، هر چند ممکن است در آینده باز هم اندکی تغییر کند.
زندگی شما : هنگامی که مراقبت از کودک سخت می‌شود
استفاده از «وقفه» یا «time-out» یک تکنیک انضباطی ساده برای والدینی است که کودک آن‌ها قدری بزرگ شده است. پدر یا مادر می‌توانند با استفاده از این روش (و کاهش فشاری که بر آن‌ها وارد می‌شود) رفتار خود را اصلاح کنند. خصوصا هنگامی که کودک به راه می‌افتد گاهی اوقات تحمل کردن می‌تواند بسیار دشوار باشد. هنگامی که احساس می‌کنید واقعا در برابر کودک درمانده شده‌اید، کمی مکث کنید تا به حالت طبیعی برگردید.
هنگامی که احساس می‌کنید خیلی خسته‌اید، کودک را برای مدتی در محوطه بازی‌اش قرار دهید. همچنین اگر کودک شما سالم است اما بدون دلیل به طور دائم به گریه ادامه می‌دهد، می‌توانید از این روش استفاده کنید؛ در این حالت تا زمانی که شما بتوانید کنترل خودتان را مجددا به دست آورید، مطمئن هستید که کودک شما در محل امنی قرار دارد. اگر او ناگهان در شب شروع به گریه کرد قبل از این که به سراغ او بروید چند دقیقه صبر کنید تا کاملا بر خودتان مسلط شوید. روش‌های دیگری نیز برای این که در مواجهه با یک اتفاق ناگوار کنترل خود را مجددا به دست آورید وجود دارد: چند نفس عمیق بکشید یا تا ۱۰ بشمارید. همچنین می‌توانید از برخی روش‌هایی که در ابتدای تولد کودک نیز استفاده می‌کردید باز هم استفاده کنید: هنگامی که کودک شما می‌خوابد شما هم بخوابید. البته از همسر خود نیز بخواهید که در یک برنامه منظم گاهی اوقات مسوولیت نگهداری از کودک را بر عهده بگیرد. البته این برنامه منظم لزوما مربوط به زمانی نیست که نگهداری از کودک سخت می‌شود، بلکه می‌تواند دائمی باشد.
 بازی

پیدا کردن جای مناسب

پیدا کردن تکه‌های ریز یک پازل برای کودک شما غیر ممکن است. اما او به راحتی می‌تواند ارتباط موجود در تکه‌ها و محل مخصوص آن‌ها را در پازل‌‍‌های چوبی که برای بچه‌های کوچک یا نوپا ساخته شده‌اند را بفهمد. مخصوصا آن‌هایی که دارای اشکال ساده و تکه‌های بزرگ دستگیره‌دار هستند. فقط باید شکل روی تکه‌ها را با اشکال  زیرین مطابقت دهد. اگرچه برای جا زدن این تکه‌های بزرگ در محل مخصوصشان نیز مهارتی لازم است. ممکن است همچنان که تکه‌ها را حرکت می‌دهد احتیاج به راهنمایی شما داشته باشد. به این ترتیب چگونگی جا زدن آنه‌ا را یاد خواهد گرفت./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پنج − 4 =