هفته سی و سوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و سوم نوزادی (ماه ۹ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

کودک شما در این سن سعی می‌کند با تکان دادن، ضربه زدن، رها کردن یا پرتاب کردن اشیاء آن‌ها را بهتر بشناسد؛ و پس از آن اشیاء را به طرف دهانش می‌برد تا آن‌ها را بهتر امتحان کند! او به تدریج می‌فهمد که شما از اشیاء استفاده می‌کنید (مثلا با شانه موهای او را مرتب می‌کنید)؛ در نتیجه اگر تعداد زیادی از چیزهایی را که او بتواند به آن‍‌ها ضربه بزند، آن‌ها را به این طرف و آن طرف بتاباند، تکان دهد، رها کند یا باز کند، در اطراف او قرار دهید برای او بسیار جذاب خواهد بود.
همچنین کودک شما از اسباب بازی‌هایی که کاربردهای خاصی داشته باشند (مثلا تلفن) خوشش می‌آید. اگر خود او نمی‌تواند گوشی تلفن را نزدیک گوشش نگه دارد شما برای او این کار را بکنید و وانمود کنید که در حال صحبت با تلفن هستید. در چند ماه آینده او استفاده صحیح از اشیاء مختلف را یاد خواهد گرفت: موهایش را شانه خواهد کرد، از فنجان چای یا شیر خواهد نوشید و با تلفن اسباب بازی‌اش حرف خواهد زد!
زندگی شما : کنار آمدن با ” اضطراب جدایی”
در صورتی که شما مراقبت از کودک خود را به دیگران سپرده و برای مدتی از او دور شوید، کودک شما به طور طبیعی نشانه‌های “اضطراب جدایی” را از خود بروز می‌دهد. در واقع این مطلب بیانگر رشد طبیعی و سالم او است. البته دانستن این مطلب موجب نمی‌شود که از اضطراب کودک خود ناراحت نشوید.
روش‌های زیر می‌توانند به شما کمک کنند تا بر این اضطراب غلبه کنید:
– یک خداحافظی گرم (اما واقعی) با او بکنید. نگذارید که گریه کودک موجب احساساتی شدن یا تبدیل یک خداحافظی ساده به یک وداع غم انگیز شود.
– هنگامی که با او خداحافظی کردید واقعا برای مدتی از او دور شوید. در صورتی که کودک با مشکل جدی مواجه نشده است، تسلیم میل درونی خود برای برگشتن نزد کودک نشوید. در صورتی که پیش او برگردید کار برای هر دوی شما مشکل‌تر خواهد شد.
– هنگامی که به مقصد رسیدید به منزل خود زنگ زده و تلفنی با او صحبت کنید. برای این که فکرتان آرام شود با کسی که از او مراقبت می‌کند صحبت کنید تا مطمئن شوید که کودک در شرایط مناسبی قرار دارد. به ندرت پیش می‌آید که او پس از خروج شما از منزل گریه را متوقف کرده و به کار دیگری مشغول شود.
– پس از این که به نزد کودک خود برگشتید مدتی از وقت خود را فقط به او اختصاص دهید تا پیوند بین شما مجددا برقرار شود.
– به غریزه خود اعتماد کنید. آیا هنگامی که همسر شما کودک را ترک می کند کودک همین واکنش‌ها را نشان می‌دهد؟ در صورتی که پاسخ این سوال منفی است می‌توانید از همسر خود بخواهید که به جای شما از کودک دور شود. آیا هنگامی که به نزد کودک برمی‌گردید او ناراحت و گرفته است؟ این احتمال وجود دارد که کودک شما و پرستار یا مراقب او با هم خوب کنار نیایند.
 بازی

عروسک انگشتی

از آنجایی که مغناطیس موجود در حرکات یک حیوان عروسکی، کودکان را مات و مبهوت می‌کند، آن‌ها می‌توانند تماشاچیان خوبی برای یک نمایش عروسکی باشند. فقط کافی است یک یا دو عروسک انگشتی سر انگشتان خود قرار دهید. آن‌ها را برقصانید با آن‌ها آواز بخوانید و یا کودک را غلغلک داده، ببوسید و ضربه‌های آهسته به او وارد کنید. کودک که در این سن است علاقه دارد دست خود را دراز کند و عروسک را بگیرد و در دهان خود بگذارد این کار خوبی است فقط مطمئن شوید که عروسک دارای قطعات ریز نباشد. چون ممکن است جدا شده و در گلوی او گیر کند. همچنین کودک دوست دارد با عروسک حرف بزند، بخندد و برایش صوت بزند. ترانه‌ای مناسب با عروسک خود پیدا کنید و نمایش را موزیکال اجرا کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

12 + 4 =