هفته سی و دوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی و دوم نوزادی (ماه ۸ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

کودک شما آرام آرام می‌تواند حرکت کند و البته زمین خوردن هم بخش لاینفکی از این فعالیت کودک است. هرچند این زمین خوردن‌ها ممکن است برای چند لحظه شما را واقعا بترساند، اما سعی کنید از تلاش کودک برای کشف محیط اطراف و محدودیت‌هایش لذت ببرید.
هر چند شما میل دارید که از کودک خود مراقبت کامل به عمل آورید، اما با خودداری از این میل، به او اجازه دهید که رشد کند و روی پای خودش بایستد. با این حال سعی کنید که محیط خانه را برای کودک خود “امن” کنید. یک راه مناسب آن است که خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید محل‌های خطرناک را پیدا کنید. مثلا محل نگهداری اشیای شکننده را محکم کنید تا از سقوط و شکستن آن‌ها جلوگیری شود و مبلمان‌هایی را که چندان جلوی حرکت کودک را نمی گیرند در اتاق‌ها نگه دارید.
زندگی شما : زمانی برای شما و همسرتان
بسیاری از والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند می‌گویند: هنگامی که مدتی از تولد کودک گذشته و هیجان اولیه ورود کودک به زندگی از بین می‌رود والدین می‌فهمند که از یکدیگر دور شده‌اند و احساس نزدیکی که به یکدیگر داشتند از بین رفته است. بچه‌ دار شدن را می توان زلزله‎‌ای در زندگی یک زوج دانست. از آنجا که سختی‌ها و وظایف تنظیم زندگی جدید اغلب بر دوش یکی از زوجین (عموما: مادر) قرار می‌گیرد، احساس جدایی از همسر می‌تواند به سادگی ایجاد شود.
اعتراف به بروز این احساسات (در ابتدا اعتراف نزد خود و سپس ابراز آن به همسر) اولین قدم برای حل مساله است. به او بگویید که چه مقدار وقت و توجه برای کودک خود صرف کرده‌اید (که در نتیجه همسر شما ممکن است فکر کند که تنها مانده است) و به او بگویید که چقدر به او علاقه دارید و از دوری او ناراحتید. در صورتی که شما و همسرتان (هر دو) این احساس را داشته باشید جای نگرانی نیست زیرا می‌توانید مشکل را حل کنید.
برنامه‌ای بریزید که زمان بیشتری را با هم بگذرانید. ببینید که به چه کارهای مشترکی علاقه بیشتری دارید و آن کارها را در اولویت‌های اول خود قرار دهید. برای مدت زمانی که می‌خواهید با هم بگذرانید برنامه مشخصی تدارک ببینید. این برنامه می‌تواند به صورت هفتگی، شبانه یا شرکت در مراسم خاص یا مذهبی باشد. یک رمز خاص بین خود بگذارید تا هنگامی که صحبت‌های یکی از شما زیاده از حد به کودک یا کارهای روزمره مربوط شد، طرف دیگر با یادآوری آن رمز موضوع صحبت را عوض کند.
اکنون که کودک شما بزرگ‌تر شده است می‌‎توانید برنامه جدیدی را برای تقسیم کارها (مراقبت از کودک و انجام امور منزل) تهیه کنید. این کار نه تنها از فشار کار بر روی شما کم خواهد کرد، بلکه موجب خواهد شد تا شما و همسرتان بتوانید زمان بیشتری را در کنار یکدیگر به تفریح بگذرانید. همچنین این مزیت را هم خواهد داشت که شما و همسرتان به صورت یک تیم دونفره کار خواهید کرد.
 بازی

کوچولوی طبل زن

دنگ، دونگ کردن

داشتن توانایی کافی برای استفاده صحیح از اشیاء موجب رضایت خاطر کودکانی می‌‎شود که در حال تمرین روی کنترل حرکات طریف خود هستند. توانایی تولید صدا از آن اشیاء، بیشتر آن‌ها را راضی می‌کند. شما می‌توانید با چیدن تعدادی قابلمه، کاسه یا ماهیتابه نزدیک کودک و دادن چند قاشق چوبی به دستش به راحتی موجبات سرگرمی او را فراهم کنید. به او نشان دهید که چگونه می‌بایست روی طبل‌ها بزنید تا تولید صدا کند. سپس برای انجام این کار او را تشویق کنید. ابتدا ممکن است ضربه‌ها بی‌هدف و تصادفی باشند اما آن قدر این امر به او شادی می‌بخشد که کم کم شروع به زدن ضربه‌های هدف‌دار می‌کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده + 6 =