هفته سی‌ام نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سی‌ام نوزادی (ماه ۸ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

“دندان در آوردن کودک” بین ۳ تا ۱۲ ماهگی آغاز می‌شود اما اولین دندان‌ها در اکثر کودکان در فاصله ۴ تا ۷ ماهگی بیرون می‌زنند؛ و معمولا اولین دندان‌ها دو دندان جلویی در آرواره پایین هستند. در صورتی که بین دو دندان او فاصله وجود دارد نگران نشوید. دندان‌ها معمولا با زوایای مختلف از لثه خارج می‌شوند و فاصله بین آن‌ها در سن ۳ سالگی (که همه ۲۰ دندان شیری درمی‌آیند) از بین خواهد رفت.
هنگامی که مرحله دندان درآوردن آغاز می‌شود، از آنجا که کودک می‌خواهد به این “چیزهای جدید” که در دهانش درآمده‌اند عادت کند، آب دهان او بیشتر سرازیر شده و صداهای جدیدی از خودش درخواهد آورد.
زندگی شما : گاهی اوقات از کودک خود دور شوید
ممکن است موارد زیادی پیش بیاید که مادر یک کودک ۷ ماهه تا کنون یک پرستار بچه استخدام نکرده یا مدت زمانی را دور از کودک خود نگذارنده باشد. این کار ممکن است دلایل متعددی داشته باشد: مثلا کودک دچار بیماری شده باشد یا مادر نتواند کسی را برای مراقبت از کودک پیدا کند. مادرانی که شاغل هستند ممکن است به هیچ وجه مایل نباشند که وقت آزاد خود را دور از کودکشان بگذرانند. و البته کودکان ۷ ماهه ممکن است آن قدر بامزه و دوست داشتنی باشند که نتوان از آن‌ها دور شد!
همان گونه که قبلا اشاره شد بنا به دلایلی بهتر است شما هر از چند گاهی از کودک خود دور شوید: به خاطر او یا به خاطر خودتان. این جدایی‌های کوتاه مدت به او کمک می‌کند تا رابطه خود را با افراد دیگر تنظیم کند و اجتماعی‌تر شود و حتی می‌تواند او را در برابر “اضطراب جدایی” بیمه کند.
لازم نیست که برای مدت زمان طولانی او را ترک کنید. یک ساعت خروج از منزل، دیدن یک فیلم یا هر جدایی کوتاه مدت در زمانی که کودک بیدار است و می‌فهمد که شما در کنار او حضور ندارید کافی است. این کار برای شما هم خوب است: شما هم می‌فهمید که اگر از کودک خود دور شوید آسمان به زمین نمی‌آید!
 بازی

روی هم گذاشتن حلقه

کودک شما ممکن است تا به حال درون آب دریا، استخر یا رودخانه نرفته باشد. اما بازی با حلقه‌های شنا حتی در خشکی هم لذت دارد. کودکانی که به تازگی نشستن یا چهار دست و پا راه رفتن را آموخته‌اند، از این که توسط این حلقه‌ها حمایت شوند یا وقتی درون حلقه‌ها نشسته‌اند، بازی دالی موشه انجام دهند، لذت می‌برند. کافی است او را روی یک سطح نرم در داخل این حلقه‌ها بنشانید و ما بقی را طوری روی هم بگذارید که تا حد سینه او بالا بیایند. سپس در حالی که حلقه بادی را بالا و پایین می‌برید، سپس با هیجان بگویید دالی موشه. کودکانی که دارای تحرک بیشتری می‌باشند، از خزیدن و چهار دست و پا رفتن به داخل و خارج حلقه‌هایی که روی زمین چیده شده‌اند، لذت خواهند برد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 × چهار =