هفته بیست و نهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و نهم نوزادی (ماه ۸ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله ممکن است هنوز به کودک خود بگویید که “تلفن اسباب بازی نیست”، “جغجغه‌ات را به این طرف و آن طرف پرتاب نکن” و “موهای خواهرت را نکش”! در این سن کودک ممکن است بخواهد اقتدار شما را با سرپیچی از دستورهای ساده امتحان کند. او نافرمان، لجباز یا خودسر نیست، فقط کنجکاو است. در این سن هرگز به کودک خود این برچسب‌ها را نسبت ندهید.
به خاطر داشته باشید که کودک فقط چیزهایی را به خاطر می‌‎آورد که چند لحظه پیش به او گفته‌اید. در این سن بهترین کار این است که فقط بگویید: “نه” و سپس او را از انجام کارش منصرف کنید.
زندگی شما : شرایط خوبی برای خودتان فراهم کنید
پذیرفتن مسوولیت یک کوچولو برای ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته، یا از سر کار سراسیمه به سراغ کودک رفتن و بالعکس می‌تواند سرسام‌آور باشد. این چند نکته را طی اولین سال زندگی با کودک خود به خاطر داشته باشید:
سلامتی خود را حفظ کنید:
چه اضافه وزن دوران حاملگی را کاهش داده باشید یا نه، بایستی به اندازه کافی غذا بخورید. از کافئین و الکل بپرهیزید؛ اثر محرک و آرام بخش آن‌ها موقتی است و پس از آن موجب می‌شود که احساس ناخوشایندتری داشته باشید. علاوه بر این که خوردن الکل حرام است و  آثار مخرب روحی نیز برجای می‌گذارد. یک برنامه ورزشی متعادل را چند بار در هفته پیگیری کنید. این برنامه می‌تواند صرفا به پارک کردن ماشین در محلی دورتر از محل کار و پیاده روی تا محل کار خلاصه شود. به اندازه کافی بخوابید و در صورت امکان گاهی اوقات کمی چرت بزنید. دست‌های خود را مرتب بشویید تا از سرماخوردگی جلوگیری کنید، خصوصا اگر کودک شما تماس زیادی با سایر کودکان دارد.
از خانه بیرون بروید:
با پیاده روی یا کمی گل‌کاری یا باغبانی از هوای تازه لذت ببرید. کودک شما هنوز کوچک است و می‌توانید او را به همراه خود به این طرف و آن طرف ببرید؛ پس تا به راه نیفتاده است قدر این موقعیت را بدانید! گاهی اوقات را هم صرفا به خودتان (بدون کودک دلبندتان) اختصاص دهید؛ با همسر یا یکی از دوستانتان به گردش بروید یا یک کار دیگر را که دوست دارید اما مدتی است به آن نپرداخته اید انجام دهید.
به خودتان حال بدهید!:
برای ماساژ، آرایش و پیرایش صورت یا هر چیز دیگری که فکر می‌کنید به شما احساس بهتر بودن می‌دهد، کمی پول خرج کنید. یک حمام دلچسب هم می‌تواند بسیار عالی باشد.
تمرکز کنید:
از یوگا، حرکات کششی، تنفس عمیق یا دیگر تمرین‌های مربوط به تمدد اعصاب استفاده کنید.
 بازی

آشنا نمودن کودک با موسیقی

شما می‌توانید کودک خود را زمانی با موسیقی آشنا کنید که آن قدر بزرگ شده باشد که بتواند اشیایی را در دست گرفته و کنترل کند. (هر چند مدت کوتاهی باشد.) اسباب بازی را مثل جغجغه به دستش بدهید. تا هنگامی که به موسیقی گوش می‌دهد یا برایش آوازی می‌خوانید، آن را تکان دهد، صدایش در آورد و یا چیزی را بچرخاند. به این ترتیب باعث افزایش لذت شنوایی او خواهید شد. فقط باید تعدادی جغجغه و اسباب بازی‌هایی که هنگام تکان دادن یا فشار دادن تولید صدا می‌کنند را دور او بگذارید و به او نحوه استفاده از آن‌ها را یاد دهید. سپس اجازه دهید تا او مشغول شود و خود را خالی کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پنج − 4 =