هفته بیست و هشتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و هشتم نوزادی (ماه ۷ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

ممکن است کودک شما غذا خوردن با دست‌های خود را آغاز کرده باشد. هرچند این کار می‌تواند در ۱۰ ماهگی هم آغاز شود. هنگامی که او به این مرحله برسد شما می‌توانید از “لیوان مخصوص کودک” استفاده کنید.
یک لیوان که دو دسته و یک لوله (دهانه) داشته باشد به او بدهید. بگذارید کودک تلاش کند تا مایع درون لیوان را بنوشد اما قبل از این که کاملا خسته شود دریچه لوله را (که روی لیوان قرار دارد) باز کنید. اگر کودک شما نتوانست مایع را از طریق لوله بمکد، درپوش لیوان را برداشته و بگذارید که مایع را مستقیما از درون لیوان بنوشد. به او یاد بدهید که چگونه سر لیوان را به طرف پایین بیاورد تا مایع به درون دهان او جاری شود.
زندگی شما : به غریزه خود اعتماد کنید
“غریزه مادری” یک حرف کلیشه‌ای نیست. این غریزه یک ابزار ارزشمند و قوی است که می‌تواند در بزرگ کردن کودک به شما کمک کند. شما بهتر از هر شخص دیگری کودک خود را می‌‎شناسید و بهترین کسی هستید که می‌تواند زمان تغییر وضعیت کودک را تشخیص دهد.
دکتر بنجامین اسپاک در اولین کتاب معروف خود یعنی “کودک و مراقبت دوران کودکی” در سال ۱۹۴۶ می‌گوید: «شما باید به خودتان اعتماد کنید. شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید می‌دانید». اگر احساس می‌کنید که چیزی برای سلامتی، رشد یا راحتی کودک شما مناسب نیست فورا با این احساس خود مبارزه نکنید. در بسیاری از موارد یکی از والدین توانسته است بسیار زودتر از تیم پزشکی نشانه‌های اولیه یک مشکل را در کودک تشخیص دهد؛ مانند آغاز یک بیماری (حتی پیش از بروز تب) یا یک عارضه که تشخیص داده نشده ولی موجب بروز تغییرات رفتاری یا تاخیر رشد کودک می‌شود.
پس شما باید چکار کنید؟
به غریزه خود توجه کنید. مشاهدات خود را در مورد کودک بنویسید. در مورد مشورت با پزشک کودک شک نکنید. اگر هنوز هم قانع نشده‌اید به بررسی خود ادامه دهید تا یک جواب قانع کننده پیدا کنید. اگر اشتباه کرده بودید یا به بروز یک مشکل مشکوک بودید در حالی که هیچ مشکلی در میان نبود نگران نشوید. هر کسی اشتباه می‌کند. با تشخیص احساسات غریزی و یادگیری از طریق تجربه، به تدریج یاد خواهید گرفت که بهترین راه برخورد با کودک چگونه است.
 بازی

آن حباب را بگیر

اگر قبلا فوت کردن حباب‌ها را با کودک خود بازی کرده اید، می‌دانید که کودکان بی‌نهایت از این بازی لذت می‌برند. شاید توجه کرده‌اید که او برای رسیدن به این حباب‌ها چقدر تلاش می‌کند و به سختی می‌تواند به آن‌ها نزدیک شود. این کار بسیار او را خسته و کسل می‌کند. برای این که او را زودتر به هدفش برسانید، می‌بایست حباب‌ها را درست جلوی او فوت کنید. در ابتدا، فقط به تماشای حباب‌های شناور در هوا می‌نشیند. سپس به هرکدام از این حباب‌های براق دقیق‌تر نگاه می‌کند و سپس لذت لمس کردن آن‌ها را تجربه می‌کند حتی اگر برای یک دقیقه باشد. مراقب باشید دست صابونی خود را به چشم‌هایش نزند. وقتی بازی تمام شد دست‌های او را بشویید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بیست − 16 =