هفته بیست و هفتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و هفتم نوزادی (ماه ۷ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این سن کودکان به حیوانات مصنوعی (کوچک یا بزرگ) علاقه نشان می‌دهند. یکی از این حیوانات ممکن است به محبوب‌ترین اسباب بازی کودک شما تبدیل شود. در این حالت به زودی شما می‌بینید که این اسباب بازی را بایستی همه جا به دنبال خودتان ببرید و البته معمولا آب دهان کودک شما بر روی آن جاری است! نگران نباشید: یک “شیء انتقالی” مانند این می‎تواند نشانه‎ای از رشد استقلال شخصی باشد، که کودک شما یاد می‌گیرد تا خودش را از شما جدا کند و روی پای خودش بایستد؛ البته آهسته آهسته!
هنگامی که می‌خواهید چیز جدیدی بخرید، اسباب بازی‌های نرمی را انتخاب کنید که به خوبی دوخته شده باشند. اسباب بازی‌های دیگری که می‌توانند برای کودک شما مناسب باشند شامل توپ، استوانه‌های تودرتو، اسباب بازی‌هایی که فنر دارند و ناگهان بیرون می‌پرند و همچنین عروسک‌های بزرگ هستند.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید بفهمید آیا کودک شما یک اسباب بازی مخصوص و محبوب دارد یا نه، این است که سعی کنید اسباب بازی را از او دور کنید. در این حالت ممکن است ببینید که با دور کردن اسباب بازی، کودک با صدای بلند اعتراض می‌کند!
زندگی شما : برخورد محترمانه با پدربزرگ و مادربزرگ کودک
والدین شما و همسرتان که به تازگی پدربزرگ و مادربزرگ شده‌اند حال خوشی دارند! آن‌ها واقعا حال خوشی دارند و البته بعضی مواقع زیاده از حد حال خوشی پیدا می‌کنند!
در صورتی والدین شما یا همسرتان از نحوه تربیت کودک توسط شما انتقاد کردند، ناخواسته شما را نصیحت کردند یا کار دیگری کردند که بر نوع انتخاب شما جهت تربیت فرزند تاثیر بگذارند، برخورد شدید و تدافعی نکنید. در صورتی که شما از شیوه‌ای که برای بزرگ کردن کودک خود انتخاب کرده‌اید مطمئن باشید، راحت‌تر می‌توانید با این نظرات ناخواسته برخورد کنید. ممکن است سابقه آن‌ها در بزرگ کردن کودک بیشتر از شما باشد، اما شما و همسرتان والدین این کودک هستید و شاید بهتر باشد که این نکته را به آرامی به آن‌ها تذکر بدهید.
البته تجربه آن‌ها می‌تواند مفید باشد. در صورتی که نظر شما با آن‌ها متفاوت است، محترمانه از آن‌ها تشکر کنید و به کار خود ادامه دهید.
لوس کردن بچه، کار اختصاصی پدربزرگ‎ها و مادربزرگ‌هاست! کودک شما از بغل شدن یا ابراز علاقه آنها اذیت نمی‌شود به شرط این که این کارها با برنامه‌ای که برای غذا خوردن و خواب او ترتیب داده‌‎اید تداخل نداشته باشد. هدیه دادن بیش از حد ممکن است موجب تعجب شما شود، اما پدربزرگ و مادربزرگ کودک به خاطر علاقه و همچنین سخاوت این کار را خواهند کرد. در صورتی که بین آن‌ها و کودک شما ارتباطی وجود دارد این ارتباط می‌تواند کاملا تحت نظر شما صورت گیرد. در صورتی که واقعا با یک هدیه یا اقدامی مخالف هستید، مخالفت خود را در آغاز با یک جمله مثبت شروع کنید. از آن‌ها به خاطر سخاوتشان تشکر کنید و آن گاه در صورتی که فکر کردید لازم است با مهربانی برایشان توضیح دهید که چه چیزی را برای کودک خود ترجیح می دهید.
 بازی

چهار دست و پا راه رفتن و گرفتن توپ

او هنوز آمادگی کافی برای بازی‌های ((گرفتنی)) را ندارد، اما بی‌نهایت از بازی برو بیار خوشحال می‌شود. یک توپ بادی متوسط یا یک توپ پلاستیکی یا پارچه‌ای بزرگ را کمی آن طرف‌تر از دسترس کودک بغلتانید. تا او به سمت آن حرکت کرده و آن را بگیرد. یا توپ را مستقیما به سمت کودک بفرستید تا بتواند به کمک دست‌هایش آن را متوقف کند.

توجه: اگر مقداری از باد توپ را کم کنید او راحت‌تر می‌تواند به آن چنگ انداخته و در دستش بگیرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

12 + شش =