هفته بیست و ششم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و ششم نوزادی (ماه ۷ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

به زودی کودکتان به شما خواهد فهماند که برای غذا خوردن با دست آماده شده است. نشانه این امر می‌تواند آن باشد که قاشقی را که با آن به او غذا می‌دهید از شما بگیرد، یا غذا را با دست از بشقاب شما بیرون بریزد. چهار یا پنج لقمه کوچک از غذا را بر روی صندلی او یا یک بشقاب نشکن قرار دهید. برای کاهش احتمال خفه شدن، غذا را در حالی به کودک بدهید که به صورت عمودی و صاف بر روی صندلی نشسته باشد. از غذا دادن به او در حالی که به صورت خمیده در صندلی ایمنی خود در ماشین یا در کالسکه قرار گرفته است خودداری کنید.
ممکن است کودک شما اشتهای خوبی داشته باشد اما هنوز دندان ندارد؛ پس از غذاهایی شروع کنید که بتواند با لثه بجود و یا به راحتی در دهانش حل شوند. در آینده و با رشد کودک می‌توانید لقمه‌هایی از بعضی غذاهایی را که خودتان می‌خورید به او بدهید.
زندگی شما : اختصاص دادن مدتی از وقت به خودتان
اکثر مادران کمترین توجه را به خودشان می‌کنند. مراقبت از کودک، انجام شغل، تامین نیازهای همسر و خانه داری در اولویت‌های اول قرار دارند. اما شما باید به خودتان نیز اهمیت بدهید زیرا در غیر این صورت ادامه زندگی برایتان مشکل‌تر خواهد شد. این کار مانند آن است که بخواهید یک ماشین را بدون بنزین برانید.
از آنجایی که شما نمی‎توانید چند ساعت به ۲۴ ساعت شبانه روز اضافه کنید، پس همین ساعت‌هایی را که در اختیار دارید به طور صحیح به کارهای مختلف اختصاص دهید. ابتدا از خودتان بپرسید که از چه کارهایی می‌توانید صرف‌نظر کنید. به عنوان مثال آیا کارهای داوطلبانه‌ای وجود دارند که بتوانید کنار بگذارید؟ یک راه دیگر برای استفاده بهتر از زمان، آن است که برای همه دقایق برنامه ریزی کرده و سعی کنید در هر کار چند دقیقه صرفه جویی کنید! دفعات پخت غذا در طول هفته را کمتر کنید، اما در هر دفعه مقدار بیشتری غذا بپزید و قسمتی از غذا را برای وعده بعد در یخچال یا برای هفته بعد در فریزر نگهداری کنید. می‌توانید گاهی اوقات از غذاهای آماده که از فروشگاه می‌خرید استفاده کنید. در صورتی که وضعیت تمیزی و مرتبی خانه همانند گذشته نیست، نگران نشوید. در صورت نیاز از دیگران تقاضای کمک کنید یا در صورتی که آن‌ها پیشنهاد کمک دادند پیشنهاد آن‌ها را بپذیرید.
کارهای گروهی نیز می‌تواند بخشی از فشار بر روی شما را کاهش دهد. می‌توانید بخشی از وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده دیگران بگذارید.
یک فعالیت خاص را برای خودتان (و فقط خودتان) برنامه ریزی کنید: مثلا یک کلاس ورزشی و یا ناهار خوردن با یکی از دوستان. سپس لیستی از کارهای مورد نیاز یا علاقه خود را (از قبیل مطالعه، خیاطی، گشت و گذار در اینترنت) تنظیم کنید و در هر فرصتی که به دست می‌‎آورید یکی از آن‎ها را انجام دهید.
با زوج‎های دیگر مشورت کنید تا ببینید آن‎ها چگونه در زمان خود صرفه جویی کرده و زندگی را آسان‎تر می‎کنند!
 بازی

استفاده به نوبت از دست‌ها

اکنون کودک شما به راحتی می‎تواند اشیا را بگیرد و در دست خود نگه دارد، چه فیل عروسکی مورد علاقه‎اش باشد چه دسته‎ای از موی شما. اما ممکن است هنوز تسلط کافی برای انتقال جسم از دستی به دست دیگر را نداشته باشد. زیرا این کار مستلزم حرکت هر دو دست در یک زمان است. ( احتمالا حین انجام این کار جسم را از دست خود می‎‌اندازد) جهت کمک به کودک جهت استفاده کردن از هر دو دست، یک اسباب بازی کوچک را در دستش قرار دهید، بگذارید مدتی با آن بازی کند سپس اسباب بازی دیگری را بالای همان دست نگه دارید و او را تشویق کنید تا اسباب بازی اول را به دست دیگرش بدهد، به جای این که آن را بیاندازد. پاداش او برای انجام این عمل زیرکانه،  این است که توانسته در یک لحظه دو اسباب بازی را در دو دستش بگیرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سه × 1 =