هفته بیست و پنجم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و پنجم نوزادی (ماه ۷ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

ممکن است کودک شما استفاده از یکی از دست‌هایش را برای مدتی به دست دیگرش ترجیح دهد و بالعکس؛ اما شما نمی‌توانید دقیقا تشخیص دهید که او چپ دست خواهد بود یا راست دست. این مساله در ۲ تا ۳ سالگی مشخص می‌شود.
سعی نکنید بر انتخاب دست توسط کودکتان تاثیر بگذارید. راست دست یا چپ دست بودن قبل از تولد مشخص شده است! مثلا در صورتی که او واقعا چپ دست باشد، اگر او را به استفاده از دست راست وادار کنید ممکن است موجب گیج شدن او شود و مشکلاتی در زمینه تنظیم رابطه دست با چشم، میزان سرعت عمل و چابکی او و همچنین افتضاح شدن دست خطش در آینده پیش بیاید!
زندگی شما : مقایسه کردن کودکتان با سایر کودکان
تقریبا همه پدر و مادرها گاهی اوقات به بچه‌های دوستان و آشنایان یا بچه‌هایی که در کوچه و خیابان می‌بییند نگاهی می‌اندازند و کودک خود را با آنها مقایسه می‌کنند. هنگامی که می‌شنوید که پیشرفت یک کودک در زمینه‌ای خاص بیشتر از کودک شما است، طبیعی است که نگران شوید که آیا کودک شما سالم است یا نه؟ البته این بدان معنا نیست که این طرز فکر کاملا سودمند است. هر کودکی با سرعت خاص خودش رشد می‌کند. به‌ویژه در حدود ۶ ماهگی کودکان در زمینه توانایی‌های فیزیکی و همچنین تکلم با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.
اگر درباره کودک خود و رشد او نگران هستید بهتر است به جای این که او را با کودکان دیگر مقایسه کنید درباره رشد طبیعی کودک اطلاعاتی به‌دست آورید. حتی در این صورت هم نمودارهای مربوط به زمان بروز وقایع خاص (مثلا زمان شروع به صحبت یا زمان راه رفتن) تنها یک راهنمای کلی هستند. ممکن است وضعیت کودک شما با این نمودار هم کاملا تطابق نداشته باشد و علت آن می‌تواند این باشد که کودک بر افزایش یک مهارت خاص تمرکز کرده است و یا این که صرفا به زمان بیشتری نیاز دارد. تاخیر یادگیری فقط در یک زمینه خاص دلیلی برای بروز “تاخیر رشد” نیست. پس خیالتان راحت باشد! اما به غریزه خود اعتماد کنید: در صورتی که هنوز هم نگران هستید حتما با پزشک کودکتان مشورت کنید.
 بازی

بازی پر کن و خالی کن

کودکانی که نشستن و استفاده از دست‌هایشان را آموخته‌اند، ورزش مورد علاقه‌شان بیرون آوردن اشیا از محل مخصوص و بیرون ریختن آن‌ها و سپس دوباره برگرداندن آن‌ها به محل اولیه می‌باشد. کودک شما در هر قسمت از خانه که باشد، احتمالا جایی را برای پر کردن و خالی کردن پیدا می‌کند. حالا که پر کردن و خالی کردن قفسه‌های شما او را خوشحال می‌کند و در طول روز مشغول می‌شود. بگذارید بازی پر کن و خالی کن که مخصوص همه کودکان است را بازی کند. یک گالن پلاستیکی دهان گشاد یک جعبه پلاستیکی بزرگ و حتی یک کاسه استیل خودش را در اختیارش بگذارید. داخل آن را پر از پیمانه‌های اندازه گیری، کاسه‌های پلاستیکی، اسباب بازی‌های پارچه‌ای، حلقه‌های پلاستیکی و جغجغه قرار کنید. سپس همراه کودک روی زمین بنشنید و به او کمک کنید تا چندین بار جعبه را پر و خالی کند. طولی نمی‌کشد که نوزاد با انجام این کار مشغول خوهاد شد و بارها بارها آن را تکرار خواهد کرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

17 + هفده =