هفته بیست و چهارم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و چهارم نوزادی (ماه ۶ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

هنگامی که فعالیت کودک شما بیشتر می‌شود پوشیدن لباس‌های راحتی برایش بهتر خواهد بود. لباس‌های نرم را برای او انتخاب کنید که با حرکت‌های او به این سو و آن سو، روی بدنش خراش و جراحت ایجاد نکنند. لباس‌های گشاد کشی و نازک نیز برای کودک شما مناسب هستند، زیرا امکان حرکت را برای او فراهم می‌آورد.
از استفاده از این لباس‌ها خودداری کنید: لباس‌های زبر یا خراش دار؛ لباس‌هایی که کراوات بلند، دکمه یا پاپیون داشته باشند (برای جلوگیری از خطر خفه کردن کودک)؛ هر چیزی که مانع خواب، چهار دست و پا راه رفتن، بازی یا فعالیت‌های دیگر کودک شما شود.
زندگی شما : خوب غذا بخورید
مراقبت از کودک خسته کننده است. خوردن غذای سنگین موجب احساس خواب آلودگی می‌‎شود، بنابراین از غذاها و خوراکی‌های سبک و مغذی استفاده کنید.
صبحانه را فراموش نکنید:
اگر چه هنگامی که عجله داشته باشید، وسوسه می‌شوید که صبحانه نخورید، اما بدن شما پس از خواب شبانه (یا در برخی اوقات نخوابیدن کامل در یک شب!) به تجدید انرژی نیاز دارد. غذاهای پروتئینی (مانند تخم مرغ) یا کربوهیدرات‌هایی که به آرامی در بدن به انرژی تبدیل می‌شوند می‌توانند انرژی لازم برای تمام طول صبح را تامین کنند.
به تدریج از هرم غذایی بالا بروید:
روزانه حدودا ۲.۵ فنجان از سبزیجات و ۱.۵ تا ۲ فنجان از میوه برای خانم‌هایی که در سن باروری هستند توصیه می‌شود. سبزیجات خام را در یخچال خود نگهداری کنید. سبزیجات خرد شده را به غذاهایی که تهیه می‌کنید اضافه کنید. میوه را می‌توان به صورت خشک شده، یخ‌زده یا کمپوت استفاده کرد که همه این موارد برای شما سالم هستند. می‌توانید خوراکی‌های سالم و خوشمزه‌ای از میوه تازه یا یخ‌زده، آب میوه یا ماست تهیه کنید.
از هله هوله صرف‌نظر کنید:
چیپس و شکلات در ابتدا به شما انرژی می‌دهند اما پس از آن موجب می‌شوند که بیشتر از قبل احساس تنبلی و خستگی کنید. از غذاهای مغذی‌تر استفاده کنید (مانند سیب زمینی پخته، ذرت بو داده بدون روغن، بادام یا پسته). هله هوله‌های سالم را در دسترس داشته باشید: میوه خرد یا خشک شده، کشمش، تخمه آفتابگردان یا کدو، آجیل مخلوط، تکه‌های نارگیل، زیتون و انواع پنیر. می‌توانید از ترکیب بعضی از این مواد با شیر، میان وعده مناسبی برای خود تهیه کنید.
کربوهیدرات‌ها را با دقت انتخاب کنید:
کربوهیدرات‌ها یکی از منابع اصلی تامین انرژی هستند. پس اگر برای کاهش وزن می‌خواهید مصرف آن‌ها را به کلی قطع کنید، بهتر است در این باره دوباره فکر کنید. مثلا می‌توانید از ماکارونی (بدون سس چرب) یا شیرینی‌های ساده (مانند کراکر یا توک با پنیر) استفاده کنید.
به مقدار لازم آب بنوشید:
آب مورد نیاز بدن خود را با نوشیدن مقادیر زیادی مایعات و به‌خصوص آب، تامین کنید. از آب میوه‌های ۱۰۰% طبیعی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز می‌توانید استفاده کنید، اما به میزان شکر موجود در آن‌ها دقت کنید و توجه داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌توانند موجب از دست رفتن آب بدن شما شوند.
 بازی

تکان بده، صداش را در بیار و بغلتان

کودک شما در ۶ ماهگی از اتصال کف دست به ساعد و مچ دست آگاهی دارد و به خوبی می‌تواند حرکات هر دو قسمت را کنترل کند. اکنون او قصد دارد با دست‌هایش اطراف خود را کنترل کند. چه با لمس کردن، ضربه زدن، و  چه با چنگ زدن به تمامی آنچه دور و برش است. او با لمس کردن اجسام، خصوصیات آن‌ها را از قبیل وز، شکل، محتوا و البته مزه را کشف می‌کند. او به ویژه با صداهای مختلفی از اجسام تولید می‌شود سرگرم خواهد شد. به جهت کمک به پیشبرد اهداف اولیه کودک، می‌توانید یک جغجغه ساده درست کنید. به این ترتیب که تعدادی که مقداری اشیا خورده ریز را داخل یک قوطی پلاستیکی دیخته تا موقع تکان دادن، تولید صدا کنند. به کودک چگونگی استفاده از آن را نشان دهید. اما هنگامی که این کار ا یاد بگیرد دیگر نمی‌توانید او را ساکت کنید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 × پنج =