هفته بیست و سوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و سوم نوزادی (ماه ۶ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این مرحله کودک شما دنیا را تقریبا آن گونه که شما می‌بینید و می‌شنوید، می‌بیند و می‌شنود. مهارت‌های ارتباطی او به سرعت رشد می‌کنند که می‌توانید اثر آن را در جیغ و فریادهای او، صداهای نامفهوم او (که شبیه صدایی است که هنگام تولید و حرکت حباب در آب ایجاد می‌شود) و تغییر تن صدای او (مثل آن چیزی که در اپرا می‌شنوید) ببینید. این صداها می‌توانند نظر یا پاسخ او را (از قبیل خوشحالی، علاقه یا حتی رضایت) به موارد مختلف یا وقتی که مشکلاتش حل می‌شوند (مثل تعویض پوشک و…) نشان دهند.
در این سن حدود نیمی از کودکان صداهای نامفهومی را با تکرار کلمات یک بخشی (مانند: “با”، “ما”، “دا” یا ترکیبات دیگر از یک حرف صدا دار با یک حرف بی صدا) ایجاد می‌کنند. حتی برخی از کودکان قادر هستند تا یک یا دو بخش دیگر نیز به این کلمات اضافه کرده و در نتیجه صداهای پیچیده‌تری را تولید کنند.
شما می‌توانید با درآوردن همین صداها یا بازی کردن با کودک (مثلا تقلید صدای گوسفند: “بع” یا صدای بز: “مع”) کودک را تشویق کنید. یا وقتی صدایی را از او شنیدید که نتوانستید مفهوم آن را تشخیص دهید، کافی است یک جواب به کودک بدهید تا صحبت شما ادامه پیدا کرده باشد؛ مثلا بگویید: «آره! این یه ماشینه؛ چقدر هم رنگ قرمزش بامزه است»! کودک شما نیز از این کار استقبال خواهد کرد و به صحبت کردن ادامه می‌دهد.
زندگی شما : کنار آمدن با مشکل کمبود خواب
هنگامی که کم خوابی به مشکل دائمی زندگی تبدیل می‌شود به سختی می‌توان در طول روز به کار پرداخت. همکاران شما که با بچه سر و کله نمی‌زنند، نمی‌توانند بفهمند که مشکل شما چیست. شما سه راه حل اصلی دارید:
۱- افزایش خواب کودک:
در این سن اکثر کودکان می‌توانند که تمام طول شب را بخوابند. در صورتی که کودک شما قادر به این کار نیست از روش‌‍های مربوط به آماده کردن کودک برای خواب استفاده کنید.
۲- افزایش خواب خودتان:
می توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
– در صورتی که می‌توانید، در زمان استراحت سر کار یک چرت مختصر بزنید. (ممکن است حتی نتوانید راجع به این گزینه فکر کنید؛ پس موارد دیگر را امتحان کنید.)
– حجم کارهای خانه را کمتر کرده یا برخی از آن‌ها را به دیگران محول کنید تا بتوانید کمی استراحت کنید.
– شب زودتر بخوابید و مسوولیت خواباندن کودک را بر عهده همسر خود بگذارید.
– یک برنامه منظم برای خواب و بیداری خود طراحی و اجرا کنید. سعی کنید هر روز در زمان مشخصی بخوابید و از خواب بیدار شوید.
۳- افزایش کیفیت خواب در هنگام استراحت:
می‌توانید از روش‌های زیر برای یک خواب بهتر استفاده کنید:
– اگر برای به خواب رفتن با مشکل مواجه هستید با پزشک خود در مورد داروهای گیاهی و یا داروهای خواب‌آوری که بدون نسخه در داروخانه‌‎ها فروخته می‌شوند مشورت کنید. در برخی موارد کافی است تا برای چند شب از برخی از این داروها استفاده کنید تا ساعت بیولوژیک بدن شما به حالت طبیعی بازگردد.
– اتاق خواب خود را برای خواب آماده کنید. مسائل و ابزارهای مربوط به شغل خود را از روی تخت بردارید (بهتر است که آن‌ها را از اتاق خارج کنید). اطمینان حاصل کنید که تشک شما نرم و راحت است (اگر ۸ یا ۱۰ سال از عمر آن گذشته است بهتر است یک تشک نرم‌تر و جدیدتر بخرید). نور، دما و صدای اتاق را در حد مطلوب تنظیم کنید. در حالت کلی هر چقدر اتاق شما تاریک‌تر، خنک‌تر و ساکت‌تر باشد برای خواب بهتر است. تلویزیون را از اتاق خواب بیرون برده و رادیو را خاموش کنید.
– قبل از زمان خواب کمی استراحت کنید تا سریع‌تر به خواب رفته و خواب بهتری داشته باشید. نوشیدن شیر گرم، تمرین یوگا، تمرین‌های کششی، تنفس عمیق و ماساژ می‌توانند موجب شوند که راحت‌تر به خواب بروید.
– کلا از خودتان مراقبت کنید. از وعده‌های غذایی مغذی و خوراکی‌های سبک استفاده کنید، از مصرف چای و قهوه بعد از غروب خودداری کنید و مرتب به ورزش بپردازید. سخت‌ترین یا خسته کننده ترین کار خود را در اوائل روز انجام دهید و در بقیه طول روز به خودتان سخت نگیرید.
 بازی

هدایایی داخل جعبه

او داخل کشوهای کمدش را زیر و رو می‌کند و قفسه روزنامه‌ها رو خوب می‌گردد و تمام کتاب‌هایش را از قفسه بیرون می‌کشد. احتمالا باعث بهم ریختگی منزل هم می‌شود. اما اکتشافات مداوم او در واقع نشانه‌های رشد یک کودک سالم است. در اینجا روشی پیشنهاد شده است که می‌توان دست‌های کوچک او را برای کارهای مفید و غیر تخریبی به‌کار گرفت. تعدادی از اسباب بازی‌های او را با کاغذ کادوهای رنگی روشن خیلی شل بپیچید. همه آن‌ها را در یک ساک خرید بزرگ قرار دهید. به او اجازه دهید آن‌ها را بیرون بریزد کادوها را باز کند و اسباب بازی‌ها را پیدا کند. در مسافرت‌های با ماشین یا هواپیما این بازی توصیه می‌شود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

دو + چهار =