هفته بیست و دوم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیست و دوم نوزادی (ماه ۶ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

مهارت کودک شما در تشخیص اشیای کوچک و متحرک بیشتر شده است. در این مرحله او می‌تواند با دیدن تنها بخشی از یک شیء (مثلا اسباب بازی دوست داشتنی‌اش که از زیر مبل پیدا است)، آن را بشناسد. این مهارت مبنای بازی “قایم باشک” است که شما در چند ماه آینده با او بازی خواهید کرد.
او همچنین می‌تواند یک شیء را در خارج از محدوده دید خود تعقیب کند. در صورتی که شما کودک را در نزدیکی یک شیء بر روی میز قرار دهید او به سمت آن خواهد رفت و هنگامی که به آن برسد به سمت شی دوم می‌رود.
زندگی شما : استفاده از پرستار بچه
استخدام پرستار بچه یک تصمیم مهم است. احتمالا سخت‌ترین مرحله پیدا کردن و انتخاب فردی است که او را دوست داشته و به او اعتماد داشته باشید، خصوصا اگر در این مرحله نتوانید از اعضای خانواده یا دوستان نزدیکتان کمک بگیرید. پرس و جو از دوستان، همسایگان و دیگر زوج‌های جوانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند می‌تواند روش بسیار مناسبی برای پیدا کردن پرستار مورد نظر باشد. در برخی مناطق موسساتی وجود دارند که فعالیت آن‌ها در زمینه استخدام خدمتکار و پرستار سالمند یا کودک است.
یک گزینه دیگر این است که وظیفه نگهداری از کودک خود را با یک زوج دیگر (که آن‌ها هم یک کودک دارند) تقسیم کنید. ممکن است بتوانید گروه‌های چند نفره تشکیل دهید.
هنگام انتخاب پرستار کودک باید به برخی نکات توجه کنید، از قبیل: سن، تجربه و داشتن اطلاعات در زمینه مراقبت‌های عمومی و کمک‌های اولیه برای کودکان. برای شروع می‌توانید از دیگران راهنمایی بخواهید و البته یک مصاحبه کامل هم می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد شخصیت و توانایی‌های فرد اطلاعات کافی به دست آورید. تعامل و رابطه متقابل پرستار با کودک خود را به دقت ملاحظه کنید. یک نوجوان (که نمی‌‎توانید کودک خود را با او تنها بگذارید) می‌تواند به عنوان “کمک کار مادر” استخدام شود. او می‌تواند در حالی که شما به کارهای خود یا انجام امور منزل می‌پردازید، از کودک مراقبت کند. بنابراین مهم است که از قبل مشخص کنید پرستار را برای چه زمان‌هایی و چه کارهایی می‌خواهید استخدام کنید.
هنگامی که پرستار مورد نظر خود را انتخاب کردید، بهتر است از او بخواهید تا کمی زودتر بیاید تا مدتی را با هم بگذرانید. اجازه دهید در حالی که شما وسایل کودک را آماده می‌کنید، او کودک شما را بغل کند. اطلاعات مورد نیاز را هم به او بدهید: شماره تماس با شما و پزشک کودک، شماره و محل اورژانس پزشکی برای مواقع مورد نیاز، راه خروج اضطراری از منزل، محل لوازم کمک‌های اولیه و مواد ضروری، اطلاعات مربوط به سلامت کودک و اجازه استفاده یا انجام امور درمانی (برای زمانی که شما در دسترس نباشید). برای دستمزد، بهتر است با والدین دیگری که در منطقه شما زندگی می‌کنند نیز مشورت کنید تا از نرخ معمول آن اطلاع پیدا کنید.
 بازی

بازی هل دادن

او فکر می‌کند که می‌تواند روی شکم به سمت جلو حرکت کند. اما هنوز هماهنگی کافی را ندارد. برای کمک به کودک او را روی شکم بخوابانید و بگذارید پاهایش را به دست‌های شما یا یک حوله لوله شده فشار بدهد. او را هل ندهید، اما هر بار که جلو می‌رود پاهایش را با دست‌هایتان حمایت کنید. اکنون یک دقیقه خزیدن و تکرار آن برای بار دوم برای کودک نشاط آور است. دو دقیقه آن احتمالا تمام آن چیزی است که او نیاز دارد تا بتواند به سمت حرکت‌های بیشتر پیش برود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 × 3 =