هفته بیستم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته بیستم نوزادی (ماه ۵ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

شما برای ابراز احساسات خود از یک شیوه پیچیده و ابزارهای مختلف استفاده می‌کنید؛ اما کودک شما نمی‌تواند از این روش استفاده کند. هرچند او می‌تواند عصبانیت، خستگی یا خوشحالی خود را به شما نشان بدهد، اما توانایی او برای نشان دادن علاقه یا انجام کارهای بامزه در حال رشد است.
همچنین کودک شما با بالا آوردن دست‌هایش (هنگامی که دوست دارد او را بغل کنید) یا گریه کردن (هنگامی که اتاق را ترک می‌کنید) وابستگی شدیدش را به شما نشان می‌دهد. او حتی ممکن است شما را بغل کرده و یا حتی ببوسد.
او آرام آرام می‌تواند کارهای بامزه و خنده‌دار شما را بفهمد: به حرف‌ها یا کارهای بامزه شما می‌خندد و تلاش می‌کند تا شما را بخنداند. سعی کنید با قیافه بامزه خود همیشه بخندید!
زندگی شما : زندگی جنسی شما به عنوان والدین جدید
شما صاحب یک فرزند شده‌اید؛ پیدا کردن زمان و توان کافی برای روابط جنسی به اندازه کافی دشوار است. در ضمن یک کودک نیز در اتاق شما یا اتاق خودش وجود دارد که هر لحظه آماده است تا گریه و زاری راه بیندازد. اما با کمی برنامه ریزی و تلاش هر کاری ممکن است!
معاشقه کنید:
معاشقه لزوما به معنای مرحله اول برای شروع رابطه جنسی نیست. در واقع معاشقه یک نوع رابطه عاطفی است که می‌تواند با تماس فیزیکی باشد یا نباشد و الزامی ندارد که حتما به یک رابطه جنسی یا نزدیکی ختم شود. مکالمات عاشقانه وقتی با هم هستید، یا حتی وقتی در کنار نیستید و از طریق تلفن، پیغام موبایل یا حتی از طریق ایمیل می‌تواند فضای پر استرس زندگی شما را تغییر دهد و شما را سرحال بیاورد.
زمان مناسب را به دست آورید:
هر وقت کودک شما می‌خوابد لازم نیست شما هم فورا بخوابید! وقتی کودک پس از مدتی بازی یا فعالیت خوابیده است، می‌توانید مطمئن باشید که او حداقل برای یک ساعت آینده خواب خواهد بود.
مدتی از وقتتان را فقط به خود و همسرتان اختصاص دهید:
لازم نیست لباس بپوشید و بیرون بروید؛ کافی است که فقط با هم باشید. اکنون که شما صاحب فرزند شده‌اید، صحبت با یکدیگر در زمانی که کودک شما خوابیده است می‌تواند جای سینما یا رستوران رفتن را بگیرد. مهم نیست در مورد چه موضوعی صحبت می‌کنید؛ شوخی، جدی با اتفاقات روزمره، کافیست ارتباط پویا داشته باشید.
سعی کنید شوخ طبع باشید:
آمادگی آن را داشته باشید که برخی چیزها به طور عادی پیش نروند یا اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ دهد. مثلا اگر شما به کودک خود شیر می‌دهید ممکن است هنگام رابطه جنسی کمی شیر ترشح شود؛ پس یک دستمال در دسترس داشته باشید. اگر کودک شما شروع به گریه کرد فورا به طرف او ندوید تا او را آرام کنید؛ چند دقیقه صبر کنید تا ببینید که آیا دوباره می‌خوابد یا نه. اگر او آرام شد یا دوباره خوابید می‌توانید به برنامه خود ادامه دهید. در این حالت فکر نکنید که حتما تمایلات شما کاملا از بین رفته است، آرامش خود را حفظ کنید و ببینید که چه خواهد شد!
 بازی

معجزه فرفره رنگی

در ۴ ماهگی بینایی کودک شما رشد قابل ملاحظه‌‎ای پیدا کرده است. او می‌تواند سرش را نگه دارد و دستش را برای گرفتن و لمس کردن اشیا دراز کند. این امر آمادگی و اشتیاق او را برای درک شگفتی‌های دنیا نشان می‌دهد. با فوت کردن به یک فرفره رنگی، به او نشان دهید که چه لکه‌های رنگی زیبایی ایجاد می‌شود. کودک تا قبل از یک سالگی قادر انجام عمل فوت کردن نمی‌باشد. اما از تماشای گردش فرفره در هوا لذت می‌برد. در این سن اکثر بچه ها سعی در گرفتن فرفره دارند هرگز اجازه ندهید این کار را انجام دهند. زیرا لبه‌های تیز آن برنده است. و تکه‌های کوچک ممکن است وارد حلقش شود. می‌توانید فرفره را در خاک یک گلدان فرو کنید و در نزدیکی کودک قرار دهید. به این ترتیب او می‌تواند به راحتی چرخش اجسام را تماشا کند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

هجده − سه =