هفته نوزدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۸ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته نوزدهم نوزادی (ماه ۵ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

استفاده از یک برنامه منظم برای شب‌ها که مثلا می‌تواند شامل حمام رفتن یا خواندن داستان باشد، کودک شما را برای خوابیدن آماده می‌کند. بهتر است به صورت مرحله به مرحله کودک را برای خواب آماده کنید: به او غذا بدهید، او را حمام کنید یا فقط آبی روی بدنش بریزید، لباس‌هایش را بپوشانید، با او به آرامی بازی کنید، یک کتاب برایش بخوانید، یا کمی آواز یا لالایی بخوانید یا کمی موزیک بگذارید و آن گاه او را بخوابانید.
یک برنامه منظم و دوست داشتنی، زمان کافی برای ایجاد ارتباط و پیوند بین شما و کودکتان فراهم می‌کند. ممکن است برنامه شبانه را با همسر خود به اشتراک بگذارید: شما کودک را به حمام ببرید، همسرتان برایش داستان بخواند و…. یا این که شما و همسرتان می‌توانید خواباندن کودک را یک شب در میان بر عهده بگیرید.
زندگی شما : از خودتان مراقبت کنید
پس از گذشتن دوران اولیه پس از زایمان و مرحله نسبتا دشوار عادت کردن به زندگی با کودک جدید، بسیاری از والدین به نقطه‌ای می‌رسند که احساس می‌کنند دوباره به زندگی واقعی و دنیای بسیار بزرگ اطراف خود وارد شده‌اند؛ دنیایی که پس از تولد کودک موقتا آن را ترک کرده بودند. مراقبت از کودک می‌تواند کاری بسیار سنگین و همچنین همیشگی باشد که ممکن است کاملا با مسوولیت شما در محل کار (مخصوصا اگر شغل شما هدفمند بوده و یا مستلزم روابط زیاد با سایر بزرگسالان باشد) متفاوت باشد.
به شش طریق زیر می‌توانید تعادل نسبی را برقرار کنید:
۱- به یکی از گروه‌های مربوط به والدین بپیوندید:
به دنبال گروه‌هایی بگردید که علایق شما را تامین کرده و با فعالیت‌ها و منابع خود از شما حمایت می‌کنند. در روزنامه‌های محلی، کتابخانه مسجد یا دفتر پزشکان متخصص اطفال به دنبال اعلامیه‌های مربوط به جلسات این گروه‌ها بگردید. ممکن است گروه‌های مخصوصی برای مادرانی که فرزندان خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند، مادران شاغل، مادرانی که به کتاب خواندن برای کودکانشان علاقه دارند، مادران خانه دار و… وجود داشته باشد. شما می‌توانید یک گروه مناسب را در نزدیکی خود پیدا کنید.
۲- در اینترنت بگردید:
از طریق ایمیل با دوستان و افراد فامیل خود در تماس باشید، در سایت‌های مخصوص کودکان با سایر والدین آشنا شوید یا این که فقط اخبار را در سایت‌های خبری بررسی کنید.
۳- مقداری از وقتتان را به خودتان اختصاص دهید:
حداقل یک بار در هفته به خودتان استراحت بدهید. بهتر است که هر روز نیم ساعت وقت را به خودتان اختصاص دهید؛ که می‌تواند در زمان استراحت نیمروزی یا پیاده روی باشد.
۴- خواندن را فراموش نکنید:
هنگامی که کودک شما در خواب است، یک کتاب یا مجله بخوانید. حتی اگر هر روز فقط بتوانید چند صفحه هم بخوانید برای این که به دنیای داستان پناه ببرید و یا یک چیز جدید یاد بگیرید کافی است.
۵- یک دفترچه خاطرات یا وبلاگ درست کنید:
ممکن است دوست داشته باشید خاطرات خود را به طور عمومی و همگانی بنویسید یا این که آن‌ها را به طور محرمانه و خصوصی برای خودتان نگه دارید. در هر حال نوشتن این خاطرات می‌تواند به حفظ سلامت روانی شما کمک کند.
۶- با یک نفر که همسن خودتان است صحبت کنید:
صحبت کردن با یک دوست، آشنا یا همسرتان از طریق تلفن یا به صورت مستقیم و رو در رو می‌تواند توان و نیروی جدیدی به شما ببخشد؛ خصوصا اگر موضوعات مربوط به کودکتان را برای چند دقیقه کنار بگذارید و درباره آن‌ها صحبت نکنید.
 بازی

تقویت عضلات گردن و پشت

برخی از کودکان ممکن است در ۳ ماهگی هنوز به اعتراض به دمر خواباندنشان گریه کنند. اما قطعا آن‌ها باید مدتی را به این حالت سپری کنند. زیرا عضلات گردن، شانه و پشت با قرار گرفتن در این وضعیت تقویت می‌شوند و برای نشستن و چهاردست و پا رفتن آمادگی پیدا می‌کند.

بهتر است کودک را مجبور نکنید در حالتی قرار بگیرد که راحت نباشد. اما می‌توانید با انجام کارهایی مثل دراز کشیدن جلوی او، در دسترس قرار دادن اسباب بازی مورد علاقه‌اش، ایجاد ارتباط با نگاه کردن و حرف زدن با او کودک را به این کار ترغب کنید. اگر در همان وضعیت کارهایی را به شکل ناگهانی انجام داد او را ترغب کنید. احتمال دارد تا دست‌ها و پاهایش را به حالت شنا کردن حرکت دهد یا آن‌ها را سفت کرده و به شکل هواپیما به جلو و عقب حرکت دهد.

اگر نتوانست بیشتر از یک یا دو دقیقه در این حالت بماند نگران نشوید. خواسته او را عمل کنید. به محض این که خسته شد او را برگردانید. می توانید بعدا دوباره این کار را انجام دهید. بیشتر کودکان با دمر خوابیدن موافق نیستند ولی همه آن‌ها در هر حال نشستن، چهار دست و پا و راه رفتن را فرا می گیرند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

یک × 5 =