هفته هجدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هجدهم نوزادی (ماه ۵ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

هر چند می‌توان گفت که برای یک کودک گریه کردن اصلی‌ترین راه ارتباط برقرار کردن با دیگران است، اما او به تدریج بامزه‌تر هم شده است. او ممکن است به چیزهای بامزه بخندد: مثلا هنگامی که شما صورت خود را از زیر پتو یا پشت پرده به طور ناگهانی بیرون می‌آورید و “قایم موشک” بازی می‌کنید؛ یا هنگامی که یک اسباب بازی فنری ناگهان از درون جعبه‌اش بیرون می‌پرد؛ البته این حرکات نباید با صدای خیلی بلند یا به صورتی که کودک را بترسانند انجام شوند.
وقتی کودک شما می‌خندد یا از خودش صداهایی (حتی نامفهوم) درمی‌آورد او را تشویق کنید: بخندید و اداهای بامزه دربیاورید. کودکان از شنیدن صداهای متنوع لذت می‌برند و شما برای ایجاد این صداها به اسباب بازی‌های مخصوص احتیاج ندارید. زبان خود را بگردانید، سوت بزنید یا صدای حیوانات مختلف را درآورید؛ مطمئن باشید که کودک شما خوشش خواهد آمد!
زندگی شما : استفاده از شیردوش
بسیاری از خانم‌هایی که سر کار می‌روند می‌توانند با استفاده از شیردوش در محل کار به تغذیه کودک خود با شیر مادر ادامه دهند. این کار موجب می‌شود که تولید شیر در سینه‌های آن‌ها به نحو مناسبی ادامه پیدا کند و همچنین شیر کافی برای پر کردن شیشه شیر کودک تهیه می‌شود. اما انجام این کار به خصوص در اوایل می‌تواند سخت یا استرس‌زا نیز باشد. در اینجا به برخی نکات که شیردوشی در محل کار را آسان‌تر می‌کنند اشاره می‌کنیم:
در خانه هم تمرین کنید:
وسایل متعددی برای دوشیدن شیر وجود دارند. شما می‌توانید از چندین نوع استفاده کنید تا مناسب‌ترین آن‌ها را برای خودتان پیدا کنید. ممکن است بتوانید برخی از آن‌ها را قبل از خرید مثلا از دوستان یا آشنایان به امانت بگیرید و آزمایش کنید. مثلا برخی از خانم‌ها ترجیح می دهند که از شیردوش‌های اتوماتیک استفاده کنند تا در زمان صرفه جویی کنند. در مورد نحوه نگهداری شیر دوشیده شده نیز فکر کنید.
در محل کار موقعیت مناسبی را برای دوشیدن پیدا کنید:
در ادارات بزرگ می‌توانید از نماز خانه استفاده کنید، فقط باید زمان مناسب را در نظر بگیرید. شاید لازم باشد برنامه تان را به مافوق خود اطلاع دهید.
سعی کنید در زمان و مکان مشخصی این کار را انجام دهید:
در صورت امکان هر ۳ ساعت یک بار این کار را انجام دهید. در ضمن نوشیدن مقدار کافی آب بین دفعات شیردوشی را فراموش نکنید.
سعی کنید این کار را با آرامش انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید:
رعایت این مورد ممکن است سخت‌ترین مرحله باشد. برخی از مادرها ترجیح می‌دهند با نگاه به عکس کودک یا چیزی که آن‌ها را به یاد کودکشان می‌اندازد، خود را در شرایط روحی مناسب قرار دهند. به این ترتیب حتی شیر بیشتری هم به جریان می‌افتد. می‌توانید تصور کنید که در حال شیر دادن به کودک هستید یا این که یکی از لالایی هایی را که برای کودکتان می‌خوانید در ذهن مرور کنید.
 بازی

بازی با آینه

یک کودک ۳ یا ۴ ماهه اکنون به مرحله‌ای رسیده است که می‌تواند خود را برای چند دقیقه متوالی سرگرم کند. یک پیشروی جالب هم برای کودک و والدین ممکن است صبح زود صدای او را بشنوید که با انگشتان پایش حرف می‌زند. یا ببینید دست‌هایش را جلوی صورتش گرفته و چیزهایی می‌گوید. (همان قان قان کردن و تولید اصوات کودکانه). یا مشتاقانه به اطراف اتاق نگاه می‌کند. در حدود ۴ ماهگی کودک نه تنها می‌تواند ببیند بلکه قادر به ردیابی نیز می‌باشد. یعنی او می‌تواند افراد یا اجسامی که در اطرافش حرکت می‌کنند را ببیند. اکنون که کودک می‌‎تواند در حالت دمرو سرش را بلند کند گذاشتن یک آینه در تخت او می‌تواند موجب سرگرمی او شود. زیرا هنوز درک نمی‌کند که تصویر درون آینه خود اوست. این مطلب را حدود ۱۵ تا ۱۸ ماهگی خواهد فهمید. در حال حاضر با دیدن تصویرش در آینه خوشحال خواهد شد و می‌خندد. او از این که با چنین شخصی روبرو می‌شود خوشحال است./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

10 + 4 =