هفته هفدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هفدهم نوزادی (ماه ۵ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

در این هفته کودک شما می‌تواند برای چند دقیقه با دست‌ها و پاهایش بازی کند. او علاقه دارد که هر حرکت را آن قدر تکرار کند که از نتیجه آن مطمئن شود. آن گاه او حرکت خود را کمی تغییر می‌دهد تا ببیند که آیا نتیجه هم تغییر می‌کند یا نه.
ممکن است ناگهان متوجه شوید که کودک شما در اتاق خوابش به طور عجیبی ساکت شده است و هنگامی که به سراغ او می‌روید می بینید که کودک شما (که تا چندی پیش در هنگام بیداری لحظه به لحظه به مراقبت شما نیاز داشت) خودش را در تخت خوابش سرگرم کرده است! احتمالا شما می‌توانید به خواندن مقاله ادامه بدهید؛ شاید هم فقط فرصت کنید که به عناوین نگاهی بیندازید!
زندگی شما : همسر خود را نیز در برنامه خود شریک کنید
اگر شما مراقبت اصلی از کودک را بر عهده گرفته باشید، ممکن است هرگاه که کودک گریه را آغاز می‌کند بی درنگ به طرف او بروید. در واقع این حرکت را می‌توان نوعی واکنش طبیعی قلمداد کرد. اما بهتر است به همسر خود نیز این فرصت را بدهید تا گاهی اوقات کودک را آرام کند. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند که گاهی یک استراحت مختصر داشته باشید، بلکه اعتماد به نفس همسرتان را نیز افزایش می‌دهد و موجب ایجاد پیوند بین او و کودک می‌شود.
شما می‌توانید روش‌های مختلفی را برای این کار به همسر خود پیشنهاد کنید، اما بهتر است که گاهی اوقات اجازه دهید خود او به تنهایی این کار را تجربه کرده و روش آرام کردن کودک را یاد بگیرد.
به همسر خود یادآوری کنید که ابتدا نیازهای اصلی کودک (تعویض پوشک، تغذیه و آروغ گرفتن) را بررسی کند و در صورت نیاز آنه‌ا را انجام دهد. در صورتی که کودک به گریه ادامه داد، همسر شما می‌تواند کودک را در آغوش بگیرد، پشت او را بمالد یا از ماساژهای مخصوص کودکان استفاده کند.
بسیاری از کودکان با حرکات آهسته و ریتیمک آرام می‌شوند. این کار به همسر شما نیز کمک می‌کند تا احساس کند که کار مهمی کرده است! تکان دادن یا تاب دادن کودک نیز می‌تواند او را آرام کند.
سرگرم کردن کودک نیز یک راه دیگر برای آرام کردن او است. همسر شما می‌تواند با جست و خیزهای کودکانه، آواز خواندن و در آوردن صداها یا اداهای بامزه کودک را سرگرم کند.
 بازی

چهره‌های آشنا

کودک در ۳ ماهگی، آن قدر با حالت‌های صورت آشنا شده که به خنده‌ها واکنش نشان می‌دهد. همچنین می‌تواند تفاوت بین صورت‌هایی را که دوست دارد و آن‌هایی که آشنا نیستند را نشان دهد. به همین دلیل کودک شما وقتی در آغوش فرد دیگری قرار می‌گیرد به دقت به شما نگاه می‌کند. اما به دوستانتان فقط نگاه سردی می‌اندازد. باز به همین خاطر است که به هنگام صبح، وقتی از بالای نرده‌های تختش به او نگاه می‌کنید تمام بدنش را از خوشحالی تکان می‌‎دهد و به خود می‌لولد. او صورت شما را می‌شناسد و عاشقانه دوست دارد. تماشای مجموعه‌ای مشتمل بر عکس‌های زیادی (خودتان درست کنید یا در آلبومی قرار دهید) از فراد خانواده موجب می‌شود تا کودک با چهره‌های متفاوت و حالت‌های عاطفی موجود در هر کدام آن‌ها آشنا شود. حتی ممکن است متوجه شوید به برخی از آن‌ها علاقه بیشتری نشان دهد. مثلا پسر بچه‌ای خوشحال که یک عروسک پشمالو را در آغوش گرفته باشد. یا چهره معصوم پدر با یک کلاه ماهی گیری./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

چهار × چهار =