هفته شانزدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته شانزدهم نوزادی (ماه ۴ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

محققان بر این باورند که کودک شما در این مرحله قادر است تا تمام اصوات اصلی را که زبان مادری او را تشکیل می‌دهند درک کند. از این هفته تا شش ماهگی کودک شما به تدریج توانایی تولید برخی صداها را به دست خواهد آورد؛ در نتیجه شما می‌توانید کلماتی را که مدت‌ها در انتظارش بوده‌اید بشنوید؛ کلماتی از قبیل: “با – با” و “ما – ما”. هرچند متخصین رشد کودک می‌گویند که کودک شما در این مرحله قادر به ارتباط برقرار کردن بین این کلمات یا شما و همسرتان نیست (یعنی نمی‌تواند بین “با – با” با پدرش و “ما – ما” با مادرش ارتباط ذهنی برقرار کند) اما به هر حال شنیدن این کلمات بسیار هیجان انگیز خواهد بود.
شما می‌توانید تلاش کودک را برای ارتباط برقرار کردن با والدینش، از طریق تکرار کردن صداهایی که او از خودش درمی‌آورد، تقویت کنید. اکنون ممکن است که کودک تلاش کند تا صدای شما را تقلید کند. می‌توانید امتحان کنید؛ بگویید: “با” و او ممکن است تلاش کند تا همین صدا را تکرار کند.
واکنش نشان دادن به تلاش کودک برای تولید صدا یا حرف زدن می‌تواند به کودک کمک کند تا اهمیت زبان را بفهمد. همچنین به او کمک خواهد کرد تا رابطه علت و معلولی را بهتر بفهمد. همچنین موجب می‌شود تا او برای خودش ارزش قائل شود. او به تدریج خواهد فهمید که حرف‌هایی که می‌زند موجب تغییر برخورد دیگران می‌شود.
زندگی شما : آغاز مجدد برنامه ورزشی
معمولا مادرها از تغییراتی که در اثر حاملگی و زایمان در بدنشان ایجاد می‌شود ناراضی هستند. اگر هنوز هم از لباس‌های حاملگی استفاده می‌کنید یا از نگاه کردن در آینه و دیدن اندام نامناسب خود می‌ترسید وقت آن رسیده است که یک فعالیت ورزشی منظم را آغاز کنید.
در این مرحله بدن شما برای ورزش کردن آمادگی دارد مگر این که پزشک به شما توصیه کرده باشد که سراغ ورزش نروید. حتی در این مرحله نیز ممکن است مفاصل و رباط‌های شما در اثر بقایای هورمون‌های دوران حاملگی شل و نرم باشند، پس ورزش را با یک برنامه ساده (مثلا یک کلاس نرمش‌های سبک بدون حرکات پرشی و سنگین) آغاز کنید.
ورزش کردن بر توانایی شما برای شیر دادن به کودک اثر نمی‌گذارد؛ اما از انجام برخی حرکات خاص (مثل برخی حرکات بدنسازی با وزنه یا وضعیت‌های خاص در یوگا) که می‌تواند منجر به زخمی شدن پستان‌های شما شود خودداری کنید.
در ضمن شما می‌توانید کودکتان را نیز در برنامه ورزشی جدید خود شرکت دهید. هنگامی که می‌خواهید برای پیاده روی بروید او را در کالسکه‌اش قرار دهید و به همراه خود ببرید؛ یا هنگامی که می‌خواهید با دوچرخه ثابت خود تمرین کنید او را بر روی صندلی یا تخت خوابش طوری قرار دهید تا شما را ببیند. همچنین می‌توانید به دنبال یک سالن تمرین بگردید که یک مهدکودک نیز در کنار آن باشد تا بتوانید ضمن نظارت بر وضعیت کودک خود به ورزش بپردازید.
علی‌رغم همه کارهایی که دارید زمان‌هایی را در برنامه روزانه خود به ورزش کردن اختصاص دهید. می‌توانید هنگامی که کودکتان خواب یا آرام است از فیلم‌هایی که حرکات ورزشی مختلف را آموزش می‌دهند استفاده کنید. در صورتی که کار می‌کنید ماشین خود را کمی دورتر از محل کارتان پارک کرده و کمی پیاده روی کنید؛ یا این که در ساعت ناهار در یک سالن در نزدیکی محل کار تمرین کنید. در صورتی که بتوانید برنامه‌ای برای ورزش تنظیم کنید که ساده یا مناسب باشد احتمال این که بتوانید به این برنامه ادامه بدهید بیشتر خواهد بود.
با این حال خیلی به خودتان سخت نگیرید. هر چند مراقبت از وضعیت بدنی به سلامتی شما کمک می‌کند، مدتی طول می‌کشد تا اندام شما به حالت طبیعی خود برگردد. اگر بیش از حد نگران اندام و ظاهر خود باشید ممکن است مزایای روحی ورزش را از دست بدهید. بدن شما با پرورش یک کودک، کار بسیار بزرگی انجام داده است؛ این کار واقعا کار بزرگی بوده است؛ به آن اهمیت بدهید!
 بازی

بازی با متکا

نگه داشتن سر، تنها عامل ضروری برای یادگرفتن فن نشستن نیست. بلکه ماهیچه‌های شانه، تنه، بالا پایین پشت در این امر نیز نقش دارند. برای کمک به کودک جهت محکم کردن این ماهیچه‌ها می‌توانید یک بالش نرم زیر تنه او بگذارید. حوله‌ای را لوله کنید و دو سر آن را با کش سر محکم ببندید و در حالی که کودک را با سینه روی فرش خوابانده‌اید آن را زیر سینه و دست‌هایش سر بدهید. این برآمدگی به او کمک می‌کند تا تا گردن و شانه‌هایش را برای مدت زمان بیشتری بالا نگه دارد و جرات پیدا می‌کند تا از دست‌هایش برای حفظ خود استفاده کند. همچنین دنیای اطرافش را از زاویه جدیدی خواهد دید. درضمن برای والدین هم فرصت مناسبی است تا یک عکس بسیار زیبا از کودک خود بگیرند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده + یازده =