هفته پانزدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته پانزدهم نوزادی نوزادی (ماه ۴ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

هنگامی که کودک را بر روی شکمش قرار بدهید، سر و شانه‌هایش را بالا می‌گیرد و از بازوهایش به عنوان حائل بدن کوچکش استفاده می‌کند. این حرکت‌هایی که شبیه به حرکت شنا در بدنسازی است اما خیلی سبک‌تر و ساده‌تر، عضلات او را قوی‌تر کرده و موجب می‌شود که دید بهتری نسبت به اطراف خود پیدا کند. حتی ممکن است که خودش (و البته شما را هم!) با چرخیدن از روی شکم به پشت و برعکس سرگرم کند.
شما می‌توانید از طریق بازی او را به یادگیری این مهارت تشویق کنید: یک اسباب بازی را در یک طرف او (که معمولا به آن طرف می‌غلطد) حرکت دهید تا نظر او را به سمت آن جلب کنید. تلاش او را برای رسیدن به اسباب بازی تشویق کرده و لبخند بزنید. کودک به اطمینانی که شما به او می‌دهید نیاز دارد زیرا این مهارت و تجربه جدید می‌تواند برای او ترسناک باشد.
زندگی شما : ترک کردن کودک
احساس گناه لزوما بد نیست. احساس گناه بدان معناست که ما از عمق وجودمان نگران و مراقب یک چیز هستیم. گاهی اوقات شما مجبور هستید که کودک خود را پیش والدین‌تان یا پرستار کودک بگذارید و او را برای مدتی ترک کنید. در واقع یک مادر خوب محسوب نمی‌شوید اگر در این موقعیت‌ها احساس ترس یا اضطراب نداشته باشید!
در اینجا می‌خواهیم این نکته را متذکر شویم که اگر همواره تسلیم نگرانی و اضطراب خود شوید، به هیچ وجه خوب نخواهد بود. نیاز به نگهداری مناسب از کودک توسط خودتان باید با واقعیات دیگر زندگی از قبیل وضعیت روحی شما (که گاهی اوقات نیاز دارید تا مدتی از کودک خود دور شوید)، نیاز شما برای تامین درآمد از طریق کار و نیاز درازمدت کودک شما برای برقراری تعامل اجتماعی با دیگران به تعادل برسد. در این حالت استخدام پرستار کودک می‌تواند مفید و گاهی ضروری باشد.
اگر تا کنون یک پرستار بچه استخدام نکرده‌اید از زوج‌های دیگری که به آن‌ها اعتماد دارید راهنمایی بخواهید. هنگامی که یک پرستار پیدا کردید از او بخواهید که در منزل همراه کودک شما باشد و آن گاه به کارهای روزمره خانه بپردازید. در این حالت می‌توانید گاهی اوقات نحوه برخورد او با کودک‌تان را بررسی کنید. در دفعات اول تنها برای خرید از خانه خارج شوید، به سرعت خرید خود را انجام داده و به خانه برگردید. هنگام بازگشت به خانه اجازه ندهید که دلواپسی شما بروز کرده و دیگران متوجه آن شوند. اگر عصبی و ناراحت به نظر برسید کودک‌تان به سرعت متوجه شده و در نتیجه جدایی برای هر دوی شما سخت تر خواهد شد.
 بازی

بازی‌های دالی موشه

اول مامان اینجاست، بعد رفته دوباره برمی‌گرده، دالی موشه یک بازی است که بچه‌ها همیشه دوست دارند. کودکان در ۶ یا ۷ ماهگی شروع به درک این مطلب خواهند کرد که موجودیت اجسام ادامه دارد، حتی اگر در دید نباشند. بازی دالی موشه روش بسیار خوبی است تا کوچولوی شما با این مفهوم آشنا شود. می‌توانید یک تکه پتو یا پارچه را جلوی صورت خود بگیرید و در حال که می گویید ((مامان کجاست)) ناگهان از پشت آن بیرون بیایید. یا حوله نازکی روی صورت کودک بیاندازید و ناگهان را بکشید و بگویید ((دالی موشه)) / نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

سه × 1 =