هفته چهاردهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۷ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهاردهم نوزادی (ماه ۴ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

از این به بعد کودک شما قادر است تا در مورد دنیای اطراف خود نتیجه‌گیری‌هایی را انجام دهد. او به هر چیزی که اطرافش باشد با کنجکاوی نگاه می‌کند حتی به انعکاس شکل خودش در آینه یا یک سطح صاف.
یک آینه نشکن را در برابر او قرار دهید یا هنگامی که آماده هستید او را در برابر یک آینه بنشانید. کودک شما نخواهد فهمید که آنچه در آینه می‌بیند در واقع تصویر خودش است (البته وقتی او وارد دو سالگی شود به تدریج این مطلب را خواهد فهمید)؛ اما مهم نیست. او از خیره شدن به انعکاس شکل خود یا دیگران در آینه لذت خواهد برد و ممکن است خوشحالی‌اش را با یک خنده زیبا با آن دهان بی‌دندانش نشان دهد!
زندگی شما : تغییر روابط و دوستی‌ها
داشتن یک بچه تغییراتی را در رابطه شما با دیگران ایجاد می‌کند که شامل دوستان‌تان نیز خواهد شد. گاهی اوقات دوستان قدیمی‌تان که هیچ وقت بچه نداشته‌اند به اندازه شما از بچه‌دار شدن‌تان خوشحال خواهند شد؛ در این حالت فقط لازم است تا برخی تغییرات در برنامه روزمره زندگی‌تان داده شود و غیر از این همه چیزهای دیگر در رابطه شما با آن‌ها سر جای خودش خواهد ماند. اما ممکن است افراد دیگر به اندازه شما هیجان زده نشده باشند. برخی افراد ممکن است حسادت کنند، خسته شوند یا این که اصلا علاقه‌ای به بچه‌ها نداشته باشند. در این حالت شما نباید دوستان‌تان را سرزنش کنید. شما نیز در حال تغییر هستید. کارهایی که قبلا به آن‌ها علاقه داشته و با دوستان‌تان انجام می‌دادید ممکن است در برنامه جدید زندگی شما جایی نداشته باشند.
هر چند شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همه چیز همانند قبل ادامه پیدا کند، بهتر است سعی کنید که بین برنامه‌های قدیمی و وضعیت جدید خود تعادلی برقرار کنید. دوست شما نمی‌تواند از شما انتظار داشته باشد که همه نگرانی‌ها و افکار خود در مورد کودک‌تان را کنار بگذارید و شما هم نمی‌توانید از او انتظار داشته باشید که دائما شنونده مسائل مربوط به مادر شدن و زایمان و کودک شما باشد. برای زمانی که کنار هم هستید یا کارهایی که با هم انجام می‌دهید، به دنبال علایق مشترک بگردید. مثلا بسیار خوب خواهد بود اگر گاهی اوقات دو نفره (فقط شما و دوست‌تان) برای ناهار بیرون بروید و بعضی وقت‌ها نیز از او بخواهید که برای دیدن کودک شما به منزل‌تان بیاید.
با این حال به طور خلاصه می‌توان گفت که شما باید منتظر برخی تغییرات در دوستی‌های خود باشید. شما ممکن است از برخی دوست‌های قدیمی خود دور شوید، اما فرزندتان شما را به سمت معاشرین جدیدی خواهد کشاند. با شرکت در گروه‌های بازی، کلوپ‌های مربوط به حمایت از مادران و یا برخوردهای اتفاقی در پارک، شما و همسرتان با والدینی آشنا خواهید شد که نقاط مشترک زیادی با شما دارند.
 بازی

بازی لگد زدن

او قبلا قدرت لگد زدن با پاهای کوچکش را چشیده است. جسمی به صورت سپر جلوی پایش بگیرید تا او مجبور شود به آن ضربه بزند. و لگدهایش هدف‌دار شود. هنگامی که روی میز مخصوص وسایلش، تخت خواب یا زمین خوابیده است یک بالش یک اسباب بازی پارچه‌ای، یک تکه مقوا یا حتی دست‌هایتان را در فاصله‌ای بگیرید که اگر پاهایش را دراز کند به آن برسد. اگر متوجه بازی نشد هدف را به پاهایش نزدیک کرده و به محض برخورد، او را تشویق کنید. وقتی که متوجه شد که چه باید بکند تکرار مرتب بازی را از شما طلب خواهد کرد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

5 + ده =