هفته سیزدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته سیزدهم نوزادی (ماه ۴ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

کودکان دوست دارند که لمس شوند. در واقع آن‌ها در یک مرحله از زندگی خود موفق می‌شوند که هنگامی که افراد دیگر آن‌ها را لمس می‌کنند این تماس بدنی را احساس کنند. این مرحله یک مرحله حساس از رشد آن‌ها است. تمام تماس‌های پوستی و لمسی که با کودک خود داشته‌اید نه تنها به شما کمک کرده است تا احساس دلبستگی و پیوند بین خود و کودکتان را تقویت کنید بلکه در هنگام ناراحتی کودک، او را آرام کرده و در هنگام کج خلقی، او را تسکین می‌دهد.
حس لامسه کودک خود را با استفاده از روش‌های مختلف پرورش دهید:
با استفاده از خز یا حریر، پشم یا لباس‌هایی از جنس حوله. در این سن، کودک شما تلاش خواهد کرد تا هر چیزی را که به دستش می‌رسد بخورد. بنابراین در انتخاب اشیا مختلف برای او مراقب باشید و او را با چیزهایی که می‌تواند در دهانش بگذارد تنها نگذارید. کتاب‌هایی وجود دارند که خواندن را به صورت یک تجربه لمسی درمی‌آورند. در برخی از این کتاب‌ها پوست یا پوشش روی پوست حیوانات مختلف شبیه سازی شده یا اشیایی از قبیل آینه، کاغذ سمباده و … در آن‌ها گذاشته شده است.
زندگی شما : با ترکیب اندام تغییر یافته خود، کنار بیایید
اگر فقط در یک دوره زمانی در طول عمر خود نیاز به واقع بینی داشته باشید، اکنون زمان آن فرا رسیده است. به یاد داشته باشید که بارداری و زایمان بر زندگی و همچنین اندام شما اثر گذاشته؛ کمر و باسن شما ممکن است بزرگ‌تر شده و شکمتان نیز کمی برآمده شده باشد. شما باید به بدن خود حداقل همان زمانی که طول کشیده است تا کودکتان را پرورش دهد (یعنی حدود ۹ ماه) فرصت دهید تا به حالت قدیمی خود بازگردد. برخی از خانم‌ها نمی‌توانند به راحتی به وزن دوران قبل از حاملگی خود برسند. تا زمانی که وزن شما در محدوده‌‍ای باشد که برای سلامتی شما خطری نداشته باشد می‌تواند کاملا مناسب تلقی شود.
در صورتی که کودکتان را از سینه خود و با شیر خودتان تغذیه می‌کنید بایستی بیشتر دقت کنید که یک رژیم غذایی سنگین نگیرید. به جای آن که سعی کنید با استفاده از رژیم غذایی یا برنامه ورزشی (که نمی‌توانید برای تمام عمر خود آن را ادامه دهید) وزن خود را به سرعت کاهش دهید، بهتر است به تغذیه و نحوه غذا خوردن خود بیشتر دقت کنید. برخی از مواردی که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند عبارتند از:
در هر وعده غذایی مقدار کمتری غذا بخورید و سعی کنید هر وعده غذایی را در مدت طولانی‌تری بخورید:
به تدریج درمی‌یابید که مقادیر کمتری از غذا نیز برای شما کافی خواهد بود. قبل از این که کاملا سیر شوید از غذا خوردن دست بکشید.
آب بنوشید:
یک بطری آب خنک را در دسترس داشته باشید و در طول روز آرام آرام بنوشید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند که آب بدن خود را در حد طبیعی نگه دارید (که این امر برای خانم‌های شیرده ضروری است) بلکه شکم شما را پر کرده و از بروز احساس گرسنگی جلوگیری می‌کند. مصرف مقادیر متعادلی از چای گیاهی، قهوه بدون کافئین، آب مزه‌دار شده یا ویتامین‌دار شده نیز مناسب است.
کالری‌های “خوب” را جایگزین غذاهای بی ارزش کنید:
شما در دوران حاملگی تاکید و مراقبت خاصی بر غذای خود داشتید. این مراقبت و دقت را کنار نگذارید.
میان وعده و خوراکی‌های مناسب در دسترس داشته باشید:
از خوراکی‌های کم کالری (خصوصا جویدنی‌ها) از قبیل ذرت بو داده (بدون روغن)، میوه و سبزیجات خام دائما استفاده کنید.
دوباره ورزش را آغاز کنید:
به تدریج و به آرامی برنامه ورزشی را که پیش از حاملگی داشتید مجددا آغاز کنید.
 بازی

تمرینی برای حرکت کردن

کودکان از ابتدا غلت زدن را بلد نیستند. البته اگر چه در این سن از لولیدن و تکان خوردن آن‌ها به اطراف ممکن است این تصور ایجاد شود که آن‌ها این کار را بلد هستند. در حقیقت آن‌ها در حدود ۶ ماهگی می‌آموزند که چطور این کار را انجام دهند. برای آن که کودک شروعی را در جهت تسلط بر این امر مهم و پیشرفت در هماهنگی دوطرفه داشته باشد به او کمک کنید تا از پشت به سوی شکم و یا از روی شکم به طرف دیگر بغلتد. او از پشت یا به‌ صورت دمر روی یک پتو یا حوله‌ای یک لا قرار دهید و به آرامی کمی آن را بالا ببرید تا بچه به طرف دیگر بچرخد. یا به نرمی قسمت پشت یا جلوی بدن او را فشار دهید تا یاد بگیرد چگونه وزن خود را به درستی تاب بدهد. شاید نیاز باشد به کودک کمک کنید دشتش را بالا ببرد تا هنگام چرخش زیر بدنش نرود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

8 + 13 =