هفته یازدهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته یازدهم نوزادی (ماه ۳ ، هفته ۳) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

خواندن داستان یا شعر برای کودک حتی در همین سن کم بسیار خوب است. شنیدن صدای شما به وی کمک می‌کند تا شنوایی خود را مطابق با آهنگ زبانی که با آن تکلم می‌کنید، پرورش دهد. تغییر دادن شدت صدا، استفاده از لهجه محلی و همچنین آواز خواندن، رابطه شما و کودکتان را بسیار جذاب‌تر و شیرین‌تر خواهد کرد.
اگر کودک شما هنگامی که شما برای او چیزی می‌خوانید به اطراف خود نگاه می‌کند یا علاقه‌ای به خواندن شما نشان نمی‌دهد، چیز دیگری برایش بخوانید یا او را آزاد بگذارید تا کمی استراحت کند. از پاسخ‌هایی که او به حرکات شما می‌دهد برای تنظیم رفتارهای خود با او راهنمایی بگیرید.
شما می‌توانید کتاب‌های بسیار زیادی پیدا کنید که برای کودک مناسب باشند. کتاب‌های بزرگی را انتخاب کنید که تصاویر روشن و بزرگ و همچنین یک متن ساده و روان داشته باشند، حتی می‌توانید از کتاب‌هایی استفاده کنید که بدون متن بوده و تنها تصویر و نقاشی دارند و خودتان داستان را برای او بسازید. در این مرحله لازم نیست که برای انتخاب کتاب، راهنمای گروه سنی کودکان را دقیقا رعایت کنید. کتاب‌هایی که برای کودکان بزرگ‌تر طراحی شده‌اند در صورتی که عکس‌های شفاف با رنگ‌های روشن داشته باشند می‌توانند توجه کودک شما را نیز جلب کنند.
زندگی شما : با اندرزهای ناخواسته دیگران کنار بیایید
هنگامی که نوزاد شما متولد می‌شود همه اطرافیان مایل هستند تا شما را نصیحت کنند یا در مورد کودکتان نظر بدهند: «نمی‌خواهی به او یک زیرپوش بپوشانی؟»، «اگر از همین حالا غذای معمولی به او ندهی به اندازه کافی قوی و بزرگ نخواهد شد!»، «نگذارید پستانک بمکد زیرا دندان‌هایش را خراب خواهد کرد!» و … از آنجا که این نصیحت‌ها (صحیح یا غلط) فضولی به نظر می‌رسند، مادر را آزار می‌دهند.
چگونه باید با این موارد برخورد کرد؟
اولین کار این است که همه این موارد را جدی نگیرید. گوش دادن به همه حرف‌های دوستان، آشنایان و غریبه‌ها سریع‌ترین راه برای از بین بردن اعتماد به نفستان است. بهتر است هر کاری که فکر می‌کنید بهتر است انجام دهید.
البته توجه داشته باشید که این نصیحت‌ها با نیت خیرخواهانه انجام می‌شوند. اطرافیان شما به کودکتان علاقه دارند. بعضی اوقات آن‌ها پیشنهادات خود را برای این مطرح می‌کنند که فقط می‌خواهند حرفی زده باشند. در جواب بهتر است یک پاسخ معمولی بدهید: «از توجه شما ممنونم» یا «در این باره فکر خواهم کرد». بهترین راه برای پاسخ دادن به نصیحت‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در زمینه غذا یا خواب کودک این است که پای یک فرد سوم را به میان بکشید: «خیلی ممنون مادر؛ از دکتر می‌پرسم تا ببینم او چه پیشنهادی دارد».
 بازی

درس‌های کوتاهی از زبان

کودک ۳ تا ۶ ماه، موجود کوچولوی شیرینی است که با صداهایی که از خود ایجاد می‌کند و خنده‌های زیبایش همه را به سمت خود جلب می‌کند. با آن که او هنوز نمی‌تواند کلمات را کامل تلفظ کند اما به صورت دلپذیری که ادا می‌کند، نشان می‌دهد که در حال کشف کلماتی است که هر روز می‌شنود. او از پاسخ‌هایی که شما در قبال این اصوات می‌دهید نیز مطالبی یاد می‌گیرد. با تکرار این اصوات مانند کودک او را در ادامه این تلاش  ترغیب کنید.

• وقتی می گوید (( اآ )) گوش کنید سرتان را به علامت تایید تکان دهید و شما هم در جواب تکرار کنید (( اآ )). وقتی می‌گوید: (( گو گو )) شما هم بگویید (( گو گو )) 

• هنگامی که هر دو کمی گرم شدید سعی کنید با کشیدن کلمات آن‌ها را عوض کنید.  (( باآ )) تبدیل شود به (( باآآآ )) و یا حتی به آن‌ها چیزهایی هم اضافه کنید (( اوو )) تبدیل شوذ به (( اووو…وا )).

• ترغیب کودک برای تقلید از شما، او را بر آن می‌دارد تا الگوهای پیچیده‌تری از زبان را تمرین کند که در نهایت به تلاش بیشتر او جهت ادای کلمات و سپس عبارات منتهی خواهد شد.

توجه: این شکل از حرف زدن فقط تا زمانی که که کودک شروع به حرف زدن نکرده است می‌تواند سازنده باشد. در آن زمان بهتر است کلمه را صحیح تلفظ کرده و سپس تلفظ اشتباه او را تکرار کنید. هر قدر هم که خنده‌دار باشد./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 − دو =