هفته دهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته دهم نوزادی (ماه ۳ ، هفته ۲) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

 کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

کودک شما هنوز هم یک ژیمناست ورزیده نشده(!) اما حرکات او کمی متناسب‌تر و هماهنگ‌تر شده‌اند. شما خواهید دید که حرکات نامنظم دست‌ها و پاهای او در روزهای اول تولد به تدریج جای خود را به حرکات نرم‌تر و دایره‌وارتر (خصوصا هنگامی که به افراد دیگر نگاه می‌کند) می‌دهند.
فضای کافی برای نوزاد خود فراهم کنید تا بازوها و پاهایش را بکشد و حرکت دهد. یک پتو روی زمین پهن کنید و به او اجازه دهید که هر طور می‌خواهد حرکت کند. این حرکات به کودک شما کمک می‌کنند تا عضلات در حال رشد خود را قوی‌تر کرده و کشیدگی طبیعی آن‌ها را بهبود بخشد. هنگامی که کودک شما بر روی شکم خود قرار گرفته باشد حرکت دادن پاهایش را آغاز می‌کند که اولین مرحله در یادگیری راه رفتن است.
زندگی شما : روش‌های جلوگیری از بارداری را فراموش نکنید!
فکر می‌کنید اگر به کودک خود شیر می‌دهید آیا باز هم احتمال حامله شدن وجود دارد؟ حتی اگر هنوز پریود هم نشده‌اید آیا باز هم این احتمال وجود دارد؟
پاسخ هر دو سوال مثبت است. حتی اگر از لحاظ جنسی “نیمه فعال” نیز باشید احتمال باردار شدن وجود دارد. بر خلاف باور عمومی شیر دادن به کودک مانع حاملگی نمی‌شود و تخمک گذاری پیش از آغاز اولین پریود بعد از زایمان رخ می‌دهد، اما نمی‌توان به دقت زمان اولین تخمک گذاری را تعیین نمود. پس در صورتی که نمی‌خواهید برای نوزاد خود یک برادر یا خواهر همسن بیاورید بهتر است اقدامات جلوگیری از بارداری را به‌کار گیرید!
پزشک شما می‌تواند گزینه‌های مختلف را برای شما توضیح دهد اما در اینجا چند مطلب قابل ملاحظه را مطرح می کنیم:
* شما قبل از حاملگی از چه روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کردید؟ ممکن است نتوانید از همان روش قدیمی استفاده کنید. اگر قبلا از “دیافراگم” (یکی از وسایل جلوگیری از بارداری که در واژن قرار داده می‌شود و می‌تواند اسپرم‌ها را از بین ببرد) استفاده می‌کردید، قبل از استفاده مجدد آن را بررسی کرده و با وضعیت جدید خود مطابقت دهید، زیرا ممکن است اندام شما در اثر زایمان تغییر کرده باشد.
* اگر شما از پیش از حاملگی از روش‌های هورمونی (قرص، چسب‌های پوستی یا حلقه داخل واژن) برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کردید و اکنون به کودک خود شیر می‌دهید نباید استفاده از این روش را مجددا شروع کنید، زیرا این هورمون‌ها ممکن است بر مقدار و یا کیفیت شیر شما تاثیر بگذارند. خانم‌هایی که به نوزاد خود شیر می‌دهند به قرص‌هایی با فرمول و ترکیب متفاوت نیاز دارند؛ مثلا قرص‌هایی که فقط پروژسترون داشته باشند.
* آیا می‌خواهید از یک روش جدید استفاده کنید؟ به عنوان مثال استفاده از IUD (گذاشتن وسیله‌ای درون رحم برای جلوگیری از انعقاد نطفه) در خانم‌هایی که تا به حال زایمان داشته‌اند بهتر از خانم‌هایی که هرگز بچه نداشته‌اند جواب می‌دهد.
* آیا به استفاده از کاندوم فکر کرده‌اید؟ استفاده از کاندوم می‌تواند گزینه مناسبی برای خانم‌هایی باشد که به کودک خود شیر می‌دهند زیرا بر شیردهی آن‌ها هیچ تاثیری نمی‌گذارد.
 بازی

 نرمش‌های ملایم

پس از گذراندن ۹ ماه در رحم، نوزادان اغلب دوست دارند خود را جمع کنند. بله یعنی همان وضعیت جنینی. نرمش‌های کششی آرام می‌تواند به او کمک کند تا از داشتن دست‌ها و پاهای کوچکش آگاه شود. کودک را به پشت روی تخت خواب، میز مخصوص وسایل بچه یا زمین بخوابانید، به آرامی دست‌هایش را به سمت بالای سرش بکشید و سپس پایین بیاورید. نرمش را با بالا آوردن یک دست و کشیدن دست دیگر در امتداد بدن ادامه دهید. سپس در حالی که پای طرف مخالف را با دقت دراز می‌کنید، یک دست او را بالا ببرید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

4 × یک =