هفته نهم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته نهم نوزادی (ماه ۳ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اگر نوزاد شما شب‌ها می‌خوابد (۵ یا ۶ ساعت در بیشترین حالت) شما خیلی خوش شانس هستید! اکثر نوزادانی که حدود ۱۰ هفته از تولدشان می‌گذرد نیمه شب‌ها از خواب بیدار می‌شوند. اما حتی کودکانی نیز که در طول شب نمی‌خوابند باید مدت زمان نسبتا طولانی‌تری را به طور پیوسته در حال خواب یا بیداری بگذرانند به جای آن که در فاصله‌های زمانی کوتاه و به‌طور مکرر بخوابند و بیدار شوند. احتمالا کودک شما ۲ یا ۴ بار در طول شبانه روز می‌خوابد و حدود ۱۰ ساعت از ۲۴ ساعت را بیدار است.
یک نکته جالب این که اگر کودک شما سحرخیز باشد یا این که تا نیمه شب بیدار بماند یا خواب طولانی یا کوتاه داشته باشد همین حالت را در تمام دوران کودکی خود حفظ خواهد کرد.
زندگی شما : به دنبال یک روش مناسب برای مراقبت از نوزاد خود بگردید
حتی اگر مطمئن هستید که چگونه می‌خواهید از نوزاد خود مراقبت کنید بهتر است در مورد همه گزینه‌های موجود یک بررسی اجمالی داشته باشید. پس از این کار ممکن است یک روش دیگر برای شما جالب توجه به نظر برسد.
هنگامی که به دنبال یک مهد کودک روزانه یا مرکز مراقبت خانگی می‌گردید از والدین دیگر نیز پرس و جو کنید. سعی کنید به تعداد بیشتری از این گونه مراکز سر بزنید، زمان بیشتری را در هر مرکز (در اوقات مختلف روز) بگذرانید و با کارمندان و مدیران مرکز و سایر والدینی که به آنجا می‌آیند صحبت کنید تا درک بهتری از هر مرکز به دست آورید. اگر به دنبال یک مراقب یا پرستار شخصی می‌گردید، از دیگران سوال کنید تا فرد مورد نظر خود را پیدا کنید. در هر مرکز با چند نفر از مربیان صحبت کنید و ببینید که آیا می‌توانند با کودک شما به خوبی ارتباط برقرار کنند یا خیر.
نگهداری کودک توسط یکی از آشنایان:
در صورتی که بخواهید مراقبت کودک خود را به یکی از آشنایان (در خانه خودتان یا در خانه آن‌ها) بسپارید برای شما ارزان‌تر یا حتی رایگان تمام خواهد شد و لازم نیست نگران این باشید که آیا مراقبت و علاقه کافی به کودک شما ابراز می‌شود یا خیر. اما ممکن است برخی از پدربزرگ‌ها یا مادربزرگ‌ها و یا فامیل‌ها حوصله کافی برای مراقبت دائمی از کودک شما را نداشته باشند و لازم باشد که شما در مورد مدت زمانی که می‌خواهید نوزاد را به آن‌ها بسپارید یا دفعاتی که می‌توانید این کار را بکنید قبلا با آن‌ها صحبت کنید.
پرستار بچه:
یک پرستار با تجربه می‌تواند با کودک رابطه محبت آمیز مستقیمی برقرار کند، در فضایی که برای کودک شما آشنا است. با این حال استخدام یک پرستار به صورت تمام وقت ممکن است گران باشد و در نتیجه این گزینه برای بسیاری از والدین منتفی است. در ضمن اگر پرستار کودک به طور ناگهانی از ادامه کار منصرف شود نگهداری از کودک با مشکلاتی مواجه خواهد شد. از همه مهم‌تر این که شما شاید مجبور باشید مدت طولانی فرزند دلبندتان را پرستار تنها بگذارید و در مورد آنچه ممکن است رخ دهد نگران باشید.
مهدکودک‌های روزانه:
این مراکز یک محیط ساخت یافته را برای کودک شما فراهم می‌کنند و معمولا کارمندان آن را کسانی تشکیل می‌دهند که برای نگهداری از نوزدان تعلیم دیده‌اند. به دنبال مراکزی بگردید که مورد تایید سازمان بهزیستی هستند و به‌طور معمول شیرخواران را می‌پذیرند.
مراکز خانگی مراقبت از کودکان:
تعداد چنین مراکزی بسیار کم است و باید از سازمان بهزیستی شهر یا محل زندگی خود در مورد آن‌ها بپرسید. تعداد کودکان در هر یک از این خانه‌ها ممکن است از تنها چند کودک محدود و یا تعداد زیادی کودک (به اندازه یک مهد کودک) متفاوت باشد. این گزینه برای برخی از والدین جذاب است زیرا این مراکز دقیقا یک خانه (با همه ویژگی‌های یک خانه) هستند و توسط یک مادر اداره می‌شوند. همچنین از آنجا که این مراکز نسبتا ارزان‌تر هستند ممکن است برنامه‌های کمتری نسبت به یک مهدکودک برای نوزاد شما تدارک ببینند. پس ابتدا از افراد دیگر در این باره راهنمایی بخواهید.
 بازی

حرکت آونگی

این بازی که از یک سرود ساده، تاب دادن و کمی بالا گرفتن کودک تشکیل می‌شود. به طور حتم موجب شادی بیشتر بچه‌ها خواهد شد. زیر بغل کودک را بگیرید و سرش را صاف نگه دارید. خودتان می‌توانید در حالت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید. و کودک را رو به خودتان یا پشت بگیرید. در هنگام بازی کودکان از نگاه کردن به یکدیگر لذت می‌برند. پس اگر کوچولوی شما یک هم بازی مثل خودش دارد آن‌ها را روبروی هم بگیرید و در حالی که شعر می‌خوانید تکان دهید. هنگامی که کودک سنگین‌تر می‌شود ( حدود ۹ تا ۱۲ ماهگی) و برای شما دشوار است که این طور او را بالا ببرید می‌توانید این بازی را به بازی سواری تغییر دهید. در حالی که برایش شعری می‌خوانید او را که بر پشت شما سوار شده است به عقب و جلو حرکت دهید و گاهی هم کمی از پشت خود بپرانید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

10 − چهار =