هفته هشتم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته هشتم نوزادی (ماه ۲ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

 رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

اکنون کودک شما می‌تواند بین صداهای آشنا و غریبه تفاوت قائل شود و می‌‎توان گفت که یک شنونده بهتری شده است. او همچنین می‌تواند به شما نشان بدهد که با محیط اطرافش هماهنگ شده است. می‌توانید ببینید که او هنگام شنیدن برخی صداهای خاص سعی می‌کند محل آن را تشخیص دهد.
صحبت دائمی با کودک (هرچند این صحبت یک‌طرفه باشد!) می‌تواند به کودک کمک کند تا درک خود را از اطرافش بهتر کند. او حتی ممکن است هنگام صحبت کردن به دهان شما نگاه کرده و از نحوه کار آن تعجب کند!
زندگی شما : به همسر خود عشق بورزید
بنا به برخی دلایل تنها تعداد کمی از والدین در هفته‌های اول پس از زایمان روابط عاشقانه دارند. با این حال باید به یاد داشته باشید که بچه‌دار شدن بدین معنا نیست که شما دیگر هیچ احساس جنسی در زندگی ندارید. حتی اگر زمان کافی، توان یا علاقه‌‎ای به نزدیکی ندارید باز هم می‎توانید راه‎هایی را برای روابط عاطفی و ابراز علاقه به یکدیگر پیدا کنید؛ به هم عشق بورزید:
عشق ورزی در صحبت کردن:
علی‎رغم همه استرس‎ها و فشارهای روانی احتمالی صحبت کردن با یکدیگر را ترک نکنید. به یاد داشته باشید که هر دوی شما در حال گذراندن تغییرات بسیار مهمی هستید. صحبت درباره این تغییرات می‎تواند شما را به یکدیگر نزدیک‎تر کند. شکایت‎ها و ناراحتی‎های خود را به گونه‎ای بیان کنید که طرف مقابل احساس نکند که شما در حال متهم کردن یا مقصر دانستن او هستید؛ مثلا بهتر است به جای «تو نباید آن کار را می‎کردی» بگویید: «وقتی تو آن کار را می‎کنی من احساس خوبی ندارم یا فلان احساس را دارم».
عشق ورزی با خندیدن:
هنگامی که زندگی شما وارونه شده است و آن قدر خسته شده‎اید که دیگر توان فکر کردن به کارهای خود را ندارید، این موقعیت می‎تواند همان قدر که گریه دار است خنده دار هم باشد! می‌توانید به اشتباهات یکدیگر، با هم بخندید!
عشق ورزی در بیرون از خانه:
نوزاد را پیش یکی از آشنایان مورد اعتماد یا یک پرستار بچه بگذارید، از خانه بیرون بروید؛ پیاده روی، سینما، رستوران، مرکز خرید یا هر جای دیگری که قبلا می‎رفتید. حتی گذراندن چند ساعت با یکدیگر می‎تواند مجددا به شما انرژی ببخشد.
عشق ورزی با تماس بدنی:
رابطه جنسی فقط به معنی دخول نیست. بوسیدن، در آغوش گرفتن، نوازش کردن و دیگر روابط عاشقانه احتیاجی به انرژی زیاد ندارند و می‌توانند به شما کمک کنند تا احساس آرامش کنید.
عشق ورزی در گذر زمان:
به یاد داشته باشید که این چند هفته که اوضاع شما به هم ریخته و یا کاملا وارونه شده است به زودی می‌گذرد.
تغذیه

 مادران شیرده باید برای تولید شیر بیشتر مراقب سلامتی خودشان نیز باشند. برای این منظور نیاز به محیطی و شرایط خوبی است تا در آن مادر شیرده ضمن حفظ سلامتی و بهداشت خود، شیر مورد نیاز نوزاد را تامین کرده و بتواند شیردهی را تا پایان ۲ سالگی ادامه دهد.

بنابراین مادران شیرده باید ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو کالری  به شکل روزانه دریافت کنند. از آنجایی که شیر مادر منبع مهم ویتامین آ است، و کمبود این ویتامین باعث کم خونی، فقر آهن، تاخیر در رشد استخوان‌ها و کاهش سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت‌ها می‌شود، بهتر است مادران بیشتر از غذاهایی استفاده کنند که دارای این ویتامین است. برای مثال جگر، تخم مرغ و لبنیات از منابع خوب ویتامین آ هستند. همچنین مصرف سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل اسفناج و سبزی خوردن و سبزیجات نارنجی رنگ مثل کدوحلوایی و میوه‌های نارنجی رنگ مثل پرتقال و گرمک به‌دلیل دارا بودن پیش سازهای ویتامین آ توصیه می‌شود.

کمبود ید در زنان باردار می‌تواند موجب تخریب مغزی غیر قابل برگشت در جنین شود. بنابراین در دسترس قرار دادن نمک ید دار برای مادران شیرده مفید است. بهتر است مادران پس از زایمان و دوران شیردهی رژیم متعادلی داشته باشند. وعده‌های غذایی آن‌ها باید شامل مقداری پروتئین، کمی کربوهیدرات، میوه و سبزیجات به میزان کافی باشد.

 بازی

 بالا، بالا و دور شدن

هنگامی که کودک کنترل خود روی تمام بدنش را بدست می‌آورد دوست دارد بازی کند و محبوب‌ترین بازی برای او در این سن معلق ماندن در هوا یا بازی پرواز است. ابتدا روی زمین بنشینید و زانوهای خود را خم کنید. کودک را با شکم روی ساق پاهای خود قرار دهید. کودک را محکم با دو دست گرفته سپس دراز کشیده و به‌طور همزمان لحظه ساق پاهای خود را همراه با کودک را بالا بیاورید و دراین هنگام بگویید هواپیما بالا بالا و دور می‌شه.
توصیه‌های معنوی و مذهبی

 در احادیث، علت بسیاری از ناهنجاری‌ها، تجاوزها، ظلم‌ها و حتی گوش ندادن لشگر دشمن در صحرای کربلا به سخنان امام حسین علیه السلام و حمله به آن حضرت، لقمه حرام معرفی شده است. لذا کسب حلال و پرداخت خمس و زکات و استفاده مادر از غذاهای طاهر و پاکیزه از جهت ظاهری و باطنی، همگی در ایجاد و پرورش فرزندان صالح نقش به‌سزایی دارند./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

17 − 8 =