هفته پنجم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته پنجم نوزادی (ماه ۲ ، هفته ۱) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

دوران نوزادی کودک شما پایان یافته و از این پس کودک شما یک شیرخوار محسوب می‌شود.
شاید فکر کنید که قبل از این هم نوزاد شما بسیار می‌خندیده، اما در بیشتر نوزادان لبخندهای غیر ارادی که ناشی از انقباضات عضلات صورت هستند مکررا رخ می‌دهد. در همه کودکان، اولین لبخند واقعی در زمان مشخصی رخ می‌دهد. پس خود را برای آن لحظه‌ای آماده کنید که نوزاد شما، پاداش مراقبت‌های عاشقانه شما را با یک لبخند شاد (البته با دهانی بی دندان!) که فقط و فقط برای شماست، می‌دهد. حتی اگر شما بدترین شب خود را هم گذرانده باشید، این لبخند قلب شما را آب خواهد کرد.
زندگی شما : معاینه پس از زایمان
به زودی شما آخرین معاینه مراقبت‌های بارداری را (که با اولین بار مراجعه به دکتر پس از حامله شدن آغاز شده بود) خواهید داشت. دکتر شما می‌خواهد اطمینان حاصل کند که وضعیت شما، پس از گذراندن فشارهای دوران حاملگی، زایمان و نهایتا تولد کودک، از لحاظ روحی و جسمانی خوب است.
در حین معاینه داخلی، پزشک اطمینان حاصل می‌کند که پارگی، زخم یا کوفتگی‌های احتمالی واژن یا دهانه رحم بهبود یافته‌اند. اگر وضعیت دهانه رحم مناسب باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایش “پاب اسمیر” (به منظور تشخیص فرآیندهای بدخیم، عفونت و یا ناهنجاری‌های بخش خارجی دهانه رحم) را انجام دهید. همچنین اگر پرینه (ناحیه میان مقعد و واژن) دچار پارگی شده باشد یا برای تسهیل زایمان طبیعی، برش داده شده باشد، دکتر شما آن را هم معاینه می‌کند تا بخیه‌‎ها را بررسی کند.
پزشک، پستان‌های شما را نیز معاینه خواهد کرد. در صورتی که شما به کودک خود شیر نمی‌دهید، پزشک شما می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ قسمتی از پستان‌ها سفت یا زخم نباشند، زیرا اینها می‌توانند نشانه عفونت باشند. او همچنین می‌خواهد بداند که آیا شیر شما خشک شده است یا نه. در صورتی که شما با سینه به کودک خود شیر می‌دهید، او سینه شما را معاینه خواهد کرد تا ببیند که آیا هیچ یک از مجاری لنفی غدد پستان، بسته شده‌اند یا خیر؛ زیرا این عامل ممکن است منجر به بروز ورم پستان شود.
احتمالا به شما گفته خواهد شد که می‌توانید از این به بعد، آمیزش جنسی داشته باشید. البته، برخی از مادران تا چند هفته یا حتی چند ماه دیگر، ممکن است تمایل یا انرژی کافی برای آمیزش نداشته باشند. علی‌رغم میزان تمایل شما به این موضوع، باید در مورد “پیشگیری از بارداری پس از زایمان” بحث و بررسی کنید، زیرا حتی اگر دوباره پریود نشده باشید یا حتی اگر کودک خود را شیر بدهید، احتمال بروز حاملگی مجدد وجود دارد.
پزشک شما در مورد وضعیت روحی شما نیز بررسی خواهد کرد. از هر ۵ مادر، ۴ نفر تا حدودی به افسردگی خفیفی دچار خواهند شد که به “اندوه پس از زایمان” معروف است. با این حال، اگر این حالت‌ها بیشتر از ۲ هفته طول بکشند، ممکن است به “افسردگی پس از زایمان” مبتلا شده باشید که یک حالت نسبتا جدی است. پزشک یا مامای شما ممکن است مواردی را به شما پیشنهاد کنند که واقعا به شما کمک خواهد کرد، از قبیل: مراجعه به یک پزشک یا مشاور روانشناس که با افراد زیادی مانند شما سر و کار دارد؛ یا استفاده از برخی داروهای ضدافسردگی که حتی در صورت شیردهی برای شما یا کودک مضر نباشد.
تغذیه

رژیم غذایی مادر شیرده و ایجاد حساسیت در نوزاد 

امکان دارد خوردن بعضی غذاها یا نوشیدنی‌های خاص در رژیم غذایی مادر شیرده باعث ایجاد حساسیت در نوزاد شود. چنانچه نوزاد دچار ناراحتی یا حساسیت پوستی، اسهال یا نفخ بلافاصله پس از خوردن شیر شود با پزشک مخصوص اطفال مشورت کنید این علائم از نشانه‌های حساسیت غذایی هستند. چنانچه احساس می‌کنید خوردن غذایی در رژیم شما علت ایجاد ناراحتی در نوزاد می‌شود از خوردن آن تا زمانی که نوزاد بهبود یابد دوری کنید. شیر گاو، تخم مرغ‌ها، بادام زمینی، کلم، سیر، گل کلم، سویا، ماهی، گندم و کافئین از دسته مواد غذایی هستند که ممکن است آلرژی ایجاد کنند.

چنانچه پس از حذف غذا یا نوشیدنی خاص تغییری در رفتار نوزاد مشاهده نکردید آن غذا را مجدد به لیست رژیم غذایی خود برگردانید. برخی از مادران تجربه کرده‌اند که حتی جایگزین کردن ماست به جای شیر در لبنیات روزانه، می‌تواند تا حدی کولیک شیرخوارشان را کاهش دهد.

 بازی

با استفاده از یک طناب ماهی‌گیری یا نخ دندان، یک جغجغه یا اسباب‌بازی که ایجاد سرو صدا کند را بالای سر نوزاد آویزان کنید. فاصله اسباب‌بازی با نوزاد به گونه‌ای باشد که او بتواند به آن دست بزند اما قابل چنگ انداختن نباشد و آن قدر محکم باشد که در اثر تکان‌های شدید کنده نشود. آویزان کردن اشیای مختلف می‌تواند نوزاد شما رابرای دقایق زیادی به خود سرگرم کند.

توصیه‌های معنوی و مذهبی

هنگام شیر دادن کودک را روی بازوان لخت قرار دهید تا طفل، گرمای بدن مادر را احساس کند. این کار به رشد رابطه عاطفی کمک می‌کند. به کودک از هر دو پستان شیر بدهید. بهتر است هر بار از یکی از سینه‌ها شروع کند. در یک نوبت از سینه راست و در نوبت بعد از سینه چپ شروع شود./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

چهارده − یک =