هفته چهارم نوزادی

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران نوزادی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۵ خرداد ۱۳۹۶

اشاره:

در سلسله مقالاتی سال اول زندگی نوزاد را هفته به هفته بررسی می‌کنیم. در این مقاله به اطلاعات و توصیه‌های هفته چهارم نوزادی (ماه ۱ ، هفته ۴) می‌پردازیم.

رشد و تکامل

کودک شما چگونه رشد می‌کند؟

نوزاد شما ممکن است صداهای نامفهومی از خود در بیاورد تا احساسات خود را ابراز کند. تعداد کمی از کودکان نیز در این مرحله جیغ می‌کشند یا می‌خندند. شما هم می‌توانید همان صداهای نامفهوم را از خودتان در بیاورید و با او ارتباط برقرار کنید و البته با نوزاد خود به صورت چهره به چهره حرف هم بزنید. او از این که شما خیره به او نگاه کنید لذت خواهد برد!
اگر هم کاری دارید که باید انجام دهید، نوزاد از شنیدن صدای شما از اتاق دیگر لذت می‌برد. حتما با صدای خود کودک هم با او حرف بزنید. این کار خنده دار نیست! کودک شما با این صداهای بلند و کشیده کنار می‌آید و این صداها می‌توانند ساختار و عملکرد زبان را به او آموزش دهند.
زندگی شما : احساسات مختلف و نوسانات عاطفی
حتی هم اکنون که شما به تازگی مادر شده و خوشحال‌ترین فرد روی زمین هستید، بروز احساس ناامیدی امری معمول و طبیعی است. البته شما دوست ندارید که این را به همه بگویید، اما ۹ ماه را در انتظار کودک خود بوده‌اید و مدام پیش خود تصور می‌کرده‌اید که او چه شکلی خواهد بود و او اکنون اینجاست، اما ممکن است دقیقا همان چیزی نباشد که شما انتظار داشته و پیش خود مجسم می‌کرده‌اید. در صورتی که یک نوزاد دچار بیماری یا مشکل خاصی باشد، احتمال بروز این احساسات در والدین او بیشتر است، زیرا آن‌ها آنچه را می‌خواسته‌اند به دست نیاورده‌اند. اما با این حال، والدین یک کودک کاملا سالم نیز معمولا این احساسات را دارند:
– مادر سه پسر، که انتظار تولد یک دختر را داشته است.
– یک مادر نسبتا مسن که احتمالا دیگر هرگز بچه‌دار نخواهد شد و انتظار یک دختر کوچولو را داشته، اما پسر به دنیا آورده است.
– مادری که در ابتدا دو قلو حامله بوده، اما یکی از جنین‌ها در اوایل دوران حاملگی در رحم مرده و او صاحب تنها یک فرزند شده است.
– وقتی که نوزاد دقیقا شبیه پدرش باشد و حتی یک ذره هم به مادر شباهت نداشته باشد!
در همه این موارد، کودک کاملا سالم است و می‌توان این را جشن گرفت. اما یک کودک تخیلی نیز وجود داشته که به دنیا نیامده و می‌توان برای او سوگواری کرد؛ حتی قبل از در آغوش گرفتن یا پذیرش کامل کودک اصلی و واقعی. افراد به ندرت در این باره صحبت می‌کنند، اما این حالت کاملا طبیعی و انسانی است. بنابراین اگر شادی شما آمیخته با حسرت است، لازم نیست احساس گناه کنید. می‌توانید در یک محیط خلوت به شمارش نعمت‌هایی بپردازید که خدا به شما داده است.
تغذیه

چه مقدار شیر خشک برای نوزاد لازم است

به طور عمومی نوزادان زمانی که احساس ناراحتی می‌کنند گریه می‌کنند و زمانی که سیر می‌شوند گریه کردن را متوقف می‌کنند. اشتهای نوزادان روز به روز در حال تغییر است. در خصوص میزان استفاده از  شیر خشک در هر وعده و نوع آن، ابتدا با پزشک مخصوص اطفال مشورت کنید. معمولا تغذیه نوزادانی که با وزن کمتر از استاندار به دنیا می‌آیند و نوع شیر خشک آن‌ها با سایر نوزادان متفاوت است.

تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیر خشک هر ۲ یا ۳ ساعت و هر زمانی که نوزاد احساس گرسنگس می‌کند تا زمانی که وزن نوزاد نزدیک به ۴ کیلوگرم برسد، پیشنهاد می‌شود.

استرلیزه کردن شیشه شیر

قبل از استفاده از شیشه شیر، سرشیشه و حلقه‌ی آن، ابتدا آن‌ها را به مدت ۵ دقیقه در آب جوش غوطه‌ور کنید. سپس آن‌ها را روی یک حوله تمیز بگذارید و اجازه دهید تا با جریان هوا خشک شود. پس از آن می‌توانید برای شستشوی بهتر آن‌ها را در داخل آب گرم و صابون یا یک چرخش در ماشین ظرف شویی قرار دهید. بهتر است شیشه شیرهای پلاستیکی را به علت وجود مواد شیمیایی که در آن به‌کار رفته است در آب نجوشانید. این مواد زمانی که در معرض گرمای زیاد قرار می‌گیرند در داخل شیشه آزاد می‌شوند و ممکن است با شیر نوزاد ترکیب شود. بهتر است به هنگام خرید شیشه شیر دقت داشته باشید تا برچسب BPA روی شسشه خورده باشد. این شیشه شیرها فاقد مواد شیمیایی مضر هستند.

بهترین روش برای گرم کردن شیر نوزاد 

چنانچه بنا به هر دلیلی می‌خواهید شیر نوزاد را گرم کنید؛ بهتر است شیشه شیر را در داخل یک ظرف آب گرم (نه آب داغ یا جوش) برای دقایقی قرار دهید. همچنین می‌توانید شیشه را زیر آب گرم بگیرید. البته می‌توانید از دستگاه‌های مخصوص گرم کردن شیشه شیر که در بازار موجود است استفاده کنید. هرگز از ماکروویو برای گرم کردن شیر نوزاد استفاده نکنید. علت آن این است که ارزش غذایی شیر از بین می‌رود.

روش صحیح شیر دادن از شیشه

نوزاد را همان طور که می‌خواهید از سینه شیر دهید در آغوش بگیرید و شیشه را به گونه‌ای در دهان او قرار دهید که سرپستانک و گلوی شیشه از شیر پر باشد. چنانچه مکیدن‌های نوزاد با سر و صدا همراه است، به نوزاد خود کمک کنید تا هوای کمتری را هنگام مکیدن ببلعد. بنابراین نوزاد را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید و شیشه را در دهان او قرار دهید.

 بازی

اشیایی با بافت‌های مختلف تهیه کنید و تکه پارچه‌هایی از جنس مخمل ساده یا کبریتی، پرها یا تکه اسفنجی که با آب گرم نم زده باشید را می‌توان استفاده کرد. شی‌ء مورد نظر را به آرامی روی پوست کودک بمالید و واکنش او را تماشا کنید، یک بار دیگر این کار را با بافت متفاوت امتحان کنید. از حالات کودک متوجه می‌شوید که کدام یک را ترجیح می‌دهد.

این بازی می‌تواند ماه‌ها او را سرگرم کند. گاهی اوقات پس از ۹ ماهگی ممکن است اسباب‌بازی پارچه‌ای را پیدا کرده و به سمت شما دراز کند. یعنی بخواهد که با آن او را غلغلک بدهید.

توصیه‌های معنوی و مذهبی

در روزهای هفته با یاد معصومی که آن روز به نام وی منتسب شده غذا بپزید، کارهایتان را انجام دهید، غذا بخورید و به کودکتان با وضو شیر بدهید./ نی نی سایت

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از نوزادی، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

هفته 1 زندگی نوزاد هفته 2 زندگی نوزاد هفته 3 زندگی نوزاد هفته 4 زندگی نوزاد

 هفته 5 زندگی نوزاد هفته 6 زندگی نوزاد هفته 7 زندگی نوزاد هفته 8 زندگی نوزاد

 هفته 9 زندگی نوزاد هفته 10 زندگی نوزاد هفته 11 زندگی نوزاد هفته 12 زندگی نوزاد

 هفته 13 زندگی نوزاد هفته 14 زندگی نوزاد هفته 15 زندگی نوزاد هفته 16 زندگی نوزاد

 هفته 17 زندگی نوزاد هفته 18 زندگی نوزاد هفته 19 زندگی نوزاد هفته 20 زندگی نوزاد

 هفته 21 زندگی نوزاد هفته 22 زندگی نوزاد هفته 23 زندگی نوزاد هفته 24 زندگی نوزاد

 هفته 25 زندگی نوزاد هفته 26 زندگی نوزاد هفته 27 زندگی نوزاد هفته 28 زندگی نوزاد

 هفته 29 زندگی نوزاد هفته 30 زندگی نوزاد هفته 31 زندگی نوزاد هفته 32 زندگی نوزاد

 هفته 33 زندگی نوزاد هفته 34 زندگی نوزاد هفته 35 زندگی نوزاد هفته 36 زندگی نوزاد

 هفته 37 زندگی نوزاد هفته 38 زندگی نوزاد هفته 39 زندگی نوزاد هفته 40 زندگی نوزاد

 هفته 41 زندگی نوزاد هفته 42 زندگی نوزاد هفته 43 زندگی نوزاد هفته 44 زندگی نوزاد

 هفته 45 زندگی نوزاد هفته 46 زندگی نوزاد هفته 47 زندگی نوزاد هفته 48 زندگی نوزاد

درزندگی نوزاد و نوپا, فرزندان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

16 − 8 =