۵ قانون برای انتخاب مکمل ورزشی مناسب

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۶

استفاده ورزشکاران از مکمل ورزشی برای بالا بردن توان و آمادگی بدن، افزایش یافته است، زیرا سعی دارند بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی خود به دست آورند. با این وصف گذشته از این که مکمل‌ها می‌توانند فریب دهنده باشند، اطلاع از چگونگی مصرف آن‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اما با وجود تعداد زیادی از مکمل‌های مختلف در بازار، شما چگونه می‌دانید که انتخاب شما مطمئن و مؤثرخواهد بود؟ ۵ قانون انتخاب مکمل مناسب راهنمای شما برای انتخاب مکمل است.

قانون اول: به ترکیب اختصاصی مواد تشکیل دهنده یا عناصرآن توجه کنید

قبل از اینکه اقدام به تهیه مکمل ورزشی کنید، مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید، نه فقط اطلاعات تغذیه ایی!  شما به بررسی مواد تشکیل دهنده مکمل ها  نیاز دارید تا مطمئن شوید که می دانید چه ماده ای را مصرف می کنید. تعداد زیادی از مکمل ها، فهرستی به نام ترکیب اختصاصی به عنوان مواد تشکیل دهنده دارند که گروهی از مواد تشکیل دهنده است و  قسمتی از فرمول مخصوص سازنده می باشد. ایمنی هر مکملی می توانید سوال برانگیز باشد، چون این امکان وجود دارد حاوی دوز بالای از محرک ها و یا مواد مضر باشد.

قانون دوم: به اسید آمینه شاخه ای یا BCAAs توجه کنید

نتیجه تحقیقات این را به اثبات رسانده است که این اسید آمینه به کاهش صدمات عضلانی ناشی از تمرین کمک کرده و موجب بهبود ترکیبات پروتئینی عضلات می شود. اگر مکملی که استفاده می کنید حاوی این اسید آمینه نباشد، ریکاوری طولانی تری خواهید داشت و زمان بیشتری  طول می کشد تا نتیجه تمرینات خود را ببینید.

قانون سوم: اگرخیلی خوب به نظرمی رسد، شاید درست باشد!

همیشه این را به خاطر داشته باشید که هیچ دارو و یا مکملی وجود ندارد که  معجزه کند و این مکمل هم در اختیار شما باشد! در واقع هیچ چیزی نمی تواند بهتر از یک رژیم غذایی مناسب و تمرین سخت در  باشگاه باشد. اما انتخاب درست مکمل می تواند به شما کمک کند، بنابراین با استفاده هوشیارانه از محصولاتی که  مورد تأیید همه هستند و بازخورد مناسبی داشته است در روند انتخاب مکمل به شما کمک می کند.  دقت کنید اگر مکملی را به شما معرفی کردند که خیلی زود از آن نتیجه گرفته اند و یا هر مکمل دیگری را که خواستید مصرف کنید باید حاوی برچسب تأیید ثالث مانند فارماکوپیا(مجموعه فرمول ها) آمریکایی، بنیاد بین المللی علوم و بهداشت (NSF)، شرکت های تست کننده مکمل های ورزشی (HFL) وگروه کنترل کننده مواد ممنوعه باشد.

قانون چهارم: در مصرف مواد کافئین دار زیاده روی نکنید

ممکن است دوز بالای کافئین در مکمل ها جذاب باشد اما می تواند به بدن شما آسیب برساند. استفاده بیش از حد کافئین نه تنها باعث اعتیاد به آن می شود بلکه باعث افزایش استرس بر کلیه ها و کبد می شود، به طور کلی مصرف کافئین نباید بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز باشد. بنابراین در هنگام انتخاب مکمل به این نکته نیز توجه داشته باشید که میزان استانداردی از کافئین را داشته باشد.

قانون پنجم: مردان و زنان ورزشکار می توانند از مکمل مشابه استفاده کنند

هر مکملی که بیشتر برای یک جنس خاصی در نظرگرفته می شود احتمالا” در تبلیغات سود جویانه مورد استفاده قرار می گیرد و یا دوز  نامطمئنی از هورمون ها را در مواد تشکیل دهنده خود دارد. در بیشتر موارد، مردان و زنان ورزشکار به مکمل های مختلف نیاز ندارند، اما برای زنان ورزشکار آگاهی کافی از میزان مصرف آهن و کلسیم  مهم است. مصرف کم کلسیم می تواند باعث شکستگی استرسی ناشی از فشار تمرین در آن ها شود و آهن برای افزایش اجراهای استقامتی نیاز است. مکمل ها می توانند مفید و کمک کننده باشند، اما ما نمی توانیم بگوییم این کافیست، مصرف غذای مناسب و تمرین سخت در باشگاه بیشترین اهمیت را دارد.

منبع : elmevarzesh.com

درپزشکی و سلامت, تغذیه و رژیم درمانی, ورزش و تندرستی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

14 + 3 =