نکاتی برای قبل از شروع رژیم لاغری

قبل از شروع رژیم لاغری این موارد را رعایت کنید

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

در ابتدا باید این نکته را مطرح کنیم که فقط رژیم گرفتن مشکل سال ها تغذیه ناسالم را حل نخواهد کرد. در روند افزایش وزن عوامل زیادی دست به  دست می دهند تا وزن شما افزایش پیدا کنید. شاید شما هم برایتان پیش آمده باشد که با وجود رژیم گرفتن آب از آب تکان نمی  خورد و شما هنوز درگیر افزایش وزن هستید! قبل از این که رژیم لاغری را شروع کنید باید از مواردی که باعث افزایش وزن شما می شوند اطلاع پیدا کنید.در این مطلب موارد لازم را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید پس از آن با خیال راحت رژیم لاغری را شروع کنید و از نتیجه آن لذت ببرید.

چرا افزایش وزن پیدا می کنیم؟

قبل از  شروع بحث اصلی بد نیست بدانید چرا وزنتان بالا می رود. در نگاه اول معمولا همه علت اصلی را یک رژیم غذایی ناسالم می دانند، اما این امکان وجود دارد که در پشت این اضافه وزن تعدادی علت پزشکی وجود داشته باشد. تشخیص بیماری و درمان صحیح این عدم توازون ها با همراهی یک رژیم غذایی مخصوص و فعالیت جسمانی، اغلب تنها راه حل برای اندامی متناسب و سالم است.

عواملی که می توانند باعث افزایش وزن شوند

استرس

استرس باعث شروع شدن یک سری از واکنش ها در بدنمان می شود. هنگام شرایط استرس زا هورمون کورتیزول در بدن  ترشح می شود و کورتیزول(هورمون استرس) به آسانی باعث افزایش وزن می شود.

حذف وعده های غذایی

وقتی که در روز فقط یک یا دو وعده غذا می خوریم و یک رژیم غذایی کم کالری می گیریم، واکنش بدنمان به گونه ای است که انگار در شرایط بحرانی قرار داریم، بنابراین سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد. از این طریق هر چیزی که بخوریم تبدیل به چربی می شود.

تاثیرات تیروئید

زمانی که غده‌ی تیروئید به اندازه‌ی کافی فعال نباشد مشکل کم کاری تیروئید به وجود می‌آید. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید به راحتی افزایش وزن پیدا می کنند و به سختی وزن کم می کنند که این به دلیل اختلالات هورمونی ناشی از این بیماری است.

سبک زندگی بدون تحرک

اگر تصمیم بگیرید که فقط به یک رژیم غذایی بدون فعالیت ورزشی ادامه بدید، کاهش وزن مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید و وقتی که وزن اضافی را از دست می دهید اندام شما متناسب به نظر نخواهد رسید. گزینه ورزش در کاهش وزن، باید  ثابت باشد. از دیگر مواردی که موجب افزایش وزن می شود و در روند رژیم لاغری شما اختلال ایجاد  می کند می توان به: اختلالات هورمون های جنسی، افسردگی، نبود خواب کافی (حداقل هر شب ۸ ساعت) و عوامل ژنتیکی اشاره کرد.

نتیجه مطالعاتی در سال ۲۰۰۶ با بررسی ۶۸  هزار خانم  طی ۱۶ سال مشخص شد، خانم‌هایی که هر شب ۵ ساعت یا کمتر می‌خوابیدند حدود ۲.۵ کیلوگرم بیشتر از آن هایی که هر شب ۷ ساعت یا بیشتر می‌خوابیدند وزن داشتند. دلیل این اتفاق هورمون‌ها هستند، مخصوصا لپتین و گرلین. چندین تحقیق هدایت شده توسط دانشگاه شیکاگو و دانشگاه استنفورد، به این نتیجه رسیده‌اند که محرومیت از خواب کافی، باعث کاهش سطح لپتین و افزایش سطح گرلین می‌شود. گرلین بالا اشتها را تحریک می‌کند و لپتین پایین هم باعث می‌شود تا بعد از غذا خوردن احساس سیری نکنید.

مراحل پزشکی که قبل از شروع یک رژیم غذایی باید دنبال کنید

در ابتدا، قبل از وارد کردن تغییرات اساسی در رژیم غذای یتان شما باید بدانید که آیا سالم هستید  و آیا بدنتان می تواند این تغییرات را قبول کند یا نه؟ همچنین عوامل افزایش وزن شما چه چیزهایی هستند؟ باید با تعدادی از معاینات مهم پزشکی شروع کنید. معایناتی که سطح قند خونتان(اگر به دیابت مبتلا هستید به یک رژیم غذایی خاص احتیاج دارید) و یا اینکه کلسیم و دیگر مواد مغذی از قبیل منیزیم و آهن بدنتان کافی است یا نه را اندازه گیری می کند.

آزمایش کلی فراصوت شکمی

آزمایش فراصوت شکمی اطلاعاتی در مورد اندام های شکمی فراهم می کند. این اطلاعات می توانند بیماری های کلیه و کبد، سنگ صفرا، بیماری های دستگاه تناسلی و شاید مربوط به بارداری را نشان دهند. به عنوان مثال شخصی که مبتلا به سنگ صفرا است باید رژیم غذایی را دنبال کند که باعث افزایش سنگ صفرا نشود که این امر موجب ابتلا به ناراحتی ها و بیماری های لوزالمعده می شود.

تجزیه و تحلیل قلبی عروقی

اندازه گیری ضربان قلب و همچنین الکتروکاردیوگرام فشارهای بطنی را نشان می دهد. این معاینات اطلاعات با ارزشی در مورد شرایط قلب و سیستم گردش خون فراهم می کند. به عنوان مثال  شخصی که سطح فشار خونش در نوسان است باید از رژیم های خاصی پرهیز کند و همچنین آنچه را که پزشک بنا به شرایط توصیه کرده است انتخاب کند.

تجزیه و تحلیل و معاینات اختلالات غدد درون ریز

آزمایش های تیروئید ضروری است. اگر پس از این معاینات نتیجه این باشد که سلامتی خوبی دارید آنگاه می توانید یک رژیم کامل بگیرید اما از رژیم لاغری سریع پرهیز کنید. راهنمایی های متخصصان تغذیه همیشه مفید واقع خواهند بود.

منبع : elmevarzesh.com

درپزشکی و سلامت, تغذیه و رژیم درمانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

2 × 4 =