هفته نهم بارداری

توصیه‌ها و مراقبت‌های دوران بارداری

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۸ فروردین ۱۳۹۶

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

در هفته نهم بارداری ، اندازه کودک شما در حدود ۲.۵ سانتی متر (حدود اندازه یک دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا که ساختار فیزیکی بدن او شکل گرفته است، آمادگی آن را دارد که به سرعت وزن اضافه کند. او هر روز به یک انسان کامل شبیه‌تر می‌شود. دنبالچه جنینی او کاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندام‌ها، ماهیچه‌ها و اعصاب) آرام آرام شروع به کار خواهند کرد.

پلکهای او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اکنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او کامل خواهند شد. لب بالایی او نیز کاملا شکل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوک انگشتان او کمی بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزک پاها) در حال فعالیت می باشند، که به کودک شما امکان می دهند تا اعضایش را حرکت دهد. قلب او اکنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندامهای تناسلی بیرونی او تشکیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد که کودک شما پسر است یا دختر.

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

ممکن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید (البته اگر قبلا حامله شده باشید، شکم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممکن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینکه به طور متناوب از احساس اینکه به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممکن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعی کنید کمی بی خیال باشید. تقریبا همه زوجهایی که در آستانه تولد کودک خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند که این کودک ممکن است چه تغییراتی در زندگی آنها به وجود آورد، اما اکثر آنها بعدا می گویند که مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است که تا به حال تجربه کرده اند.

شما ممکن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده کنید. این امر بدان علت است که مقادیر زیاد هورمون پروژسترون که بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می کند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاری معده و روده) را شل می کند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را کند کرده و ممکن است موچب افزایش باد معده، تفخ، آروغ زدن، باد شکم و کلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شکم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراکی، بشود.

اگر شما بیشتر از ۳۵ سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماریهای ژنتیک مانند فیبروز کیستیک که یک بیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، ممکن است بخواهید از مشاوره ژنتیک و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداری از پرزهای جفتی که بین هفته دهم و دوازدهم انجام می شود و برخی عیوب و ناهنجاریها را مشخص می کند، استفاده کنید.

فعالیت‌های هفته

یک برنامه روزانه را برای ارتباط با کودک خود آغاز کنید. می توانید هر روز دوبار، و هر بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، در یک گوشه بنشینید و به کودک خود فکر کنید. برای بسیاری از خانمهای باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این کار است. در این اوقات آرام باشید و دستهای خود را بر روی شکم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمرکز کنید و سپس به کودک خود فکر کنید؛ به امیدها و رویاهایتان، به اهدافتان به عنوان یک مادر، و…. این کار می تواند یک راه بسیار عالی برای آغاز پیوند بین شما و کودکتان باشد و به شما در جهت تبدیل شدن به یک مادر در آینده کمک می کند، همچنین از نظر روانی بازگشت به زندگی طبیعی پس از وضع حمل را تسهیل خواهد کرد.

رژیم غذایی

در دوران بارداری ویتامین C نقش حیاتی دارد. این ویتامین که در میوه هایی مانند مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز، توت فرنگی، انبه، طالبی و اسفناج یافت می شود. برای رشد بافت های ارتباطی (تاندوم ها)، التیام زخم، سیستم ایمنی بدن و جذب آهن مفید است. ویتامین C به مقاومت استخوان ها، دندان ها و پوست کمک می کند و این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، رادیکال های آزاد (مولکول های آسیب زننده به سلول ها) را نابود می کند.

آز آنجایی که ویتامین C د آب حل می شود، بدن نمی تواند آن را ذخیره کند. بنابراین شما باید به طور روزانه ویتامین  C را جذب کنید و برای اطمینان هر روز غذاهای حاوی ویتامین  C بخورید.

نگران نباشید

 در اوایل بارداری بسیاری از خانم های باردار از خستگی و خواب آلودگی شکایت دارند. این حالت در اوایل حاملگی طبیعی است زیرا بدن خود را با تغییرات مختلف دوران بارداری سازش داده و وظائف گوناگون  متعددی را برعهده می گیرد و طبیعت برای مقابله شما با تغییرات دوران بارداری خواب شما را زیاد می کند. این حالت به تدریج با تعدیل و تطبیق فیزیکی و روحی شما با حاملگی کاهش می یابد. بهترین روش جلوگیری از این خستگی، خواب منظم شبانه و بعد از نهار است.

توصیه‌های مذهبی

شما در هفته اول ماه سوم از بارداری خود هستید. خوب است بدانید که ماه سوم، ماه تارهای صوتی است. در این ماه تارهای صوتی به وجود می آیند ولی جنین قادر به ادای صوت نیست. قرائت سوره “آل عمران” در روزهای پنج شنبه و جمعه در این ماه سفارش شده است. فرستادن ۱۴۰ مرتبه صلوات با “عجل فرجهم” هم توصیه شده است. فراموش نکنید تا پیش از ۴ ماهگی، پیش از هر نزدیکی، شما و همسرتان آیه ۸۷ سوره ی “انبیا” را بخوانید.

بایدها

اگر تا پیش از بارداری ورزش نمی کردید، می توانید این کار را در دوران بارداری شروع کنید. البته شما ممکن است به پیاده روی به عنوان یک ورزش نگاه نکنید اما در واقع هرگونه فعالیت برای تناسب اندام در دوران بارداری موثر است. پیاده روی کالری بدن را می سوزاند و ماهیچه ها را قوی می کند، گردش خون را سرعت میبخشد و از یبوست جلوگیری می کند. علاوه بر این ها خطر بیماری های قلبی، سرطان تولون، افسردگی و عصبانیت را نیز کاهش می دهد.

نبایدها

با آن که در سه ماهه اول بارداری هنوز نیازی نیست که لباس مخصوص حاملگی بپوشید اما باید از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که بدن را تحت فشار قرار می دهد، پرهیز کنید. شما باید همیشه یک قدم جلوتر از افزایش جسمانی باشید که ناشی از بارداری است. بهتر است که از پوشش های زبر و خشن که باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی به خصوص اگزما می‌ شوند، خودداری کنید. همچنین از سینه بندهای تنگ که باعث جلوگیری از رشد غدد شیری می شود پرهیز نموده و از کرست های یکسره ای که حالت ارتجاعی دارند استفاده کنید./ نی نی سایت

نکته مهم: این مطالب، تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

جهت مشاهده متن کامل راهنمای هر هفته از بارداری، بر روی تصویر مربوط به هر هفته کلیک نمایید.

 هفته ی 4 بارداری

هفته ی 5 بارداری هفته ی 6 بارداری هفته ی 7 بارداری هفته ی 8 بارداری

هفته ی 9 بارداری هفته ی 10 بارداری هفته ی 11 بارداری هفته ی 12 بارداری

هفته ی 13 بارداری هفته ی 14 بارداری هفته ی 15 بارداری هفته ی 16 بارداری

هفته ی 17 بارداری هفته ی 18 بارداری هفته ی 19 بارداری هفته ی 20 بارداری

هفته ی 21 بارداری هفته ی 22 بارداری هفته ی 23 بارداری هفته ی 24 بارداری

هفته ی 25 بارداری هفته ی 26 بارداری هفته ی 27 بارداری هفته ی 28 بارداری

هفته ی 29 بارداری هفته ی 30 بارداری هفته ی 31 بارداری هفته ی 32 بارداری

هفته ی 33 بارداری هفته ی 34 بارداری هفته ی 35 بارداری هفته ی 36 بارداری

هفته ی 37 بارداری هفته ی 38 بارداری هفته ی 39 بارداری هفته ی 40 بارداری

دربارداری و زایمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

پانزده + سه =