خوراکی‌هایی که سرد مزاج‌ها باید بخورند

گفتاری از : علی حسینی*

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

از دیدگاه طب سنتی افراد دارای ۴ نوع مزاج سرد، گرم، سرد و خشک و گرم و مرطوب هستند. به این ترتیب هر یک از افرادی که دارای یکی از انواع این مزاج‌ها باشند باید رژیم غذایی خاص خود و حتی شیوه و رفتار زندگی مخصوصی را در پیش بگیرند.

سرد مزاج‌ها اغلب سفید پوست‌اند، ضعیف هستند و کمبود انرژی در آنها شایع است، در هوای سرد به راحتی گرم نمی‌شوند، میل زیادی به خواب دارند. این افراد معمولاً خونسرد هستند و درون‌گرا بودن از خصوصیات رفتاری آنهاست.

غذاهایی که برای این افراد توصیه می‌شود بیشتر آبکی است پس غذاهایی مثل آبگوشت، انواع سوپ و انواع آش‌های سنتی برای آنها مفید است.

مصرف شیربرنج و شله‌زرد نیز برای این گروه از افراد مناسب است و انواع پلو و خورشت‌های سنتی مثل خورشت قیمه، قورمه سبزی، فسنجان و غیره بیشتر بخورند.

گرم مزاجی و سرد مزاجی

انواع مرکبات، انار، شاه توت، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، خربزه، هندوانه، گرمک، توت، انجیر، انگور و انبه برای این افراد توصیه می شود.

کاهو، اسفناج، انواع جوانه‌ها مثل جوانه گندم و جو برای این گروه از افراد مفید است و در مورد لبنیات نیز محدودیتی وجود ندارد و بهتر است این افراد شیر، ماست، دوغ، پنیر، سرشیر و خامه مصرف کنند.

نوشیدنی‌هایی مثل خاکشیر، عناب، بابونه، ترنجبین، شیر خشت، زرشک و آلبالو نیز برای افراد با مزاج سرد توصیه می‌شود.

از طرفی مصرف غذاهای بسیار سرخ کردنی، تند و پرادویه برای این افراد توصیه نمی شود.

* متخصص طب سنتی

منبع : مشرق

درپزشکی و سلامت, تغذیه و رژیم درمانی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

چهار × چهار =