زگیل‌های شایع ؛ انواع و درمان

گردآوری : الهه گودرزی

تنظیم و ویرایش : سایت راه برتر

تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

زگیل‌های شایع ، توده‌های موضعی بی ضرر و کوچک روی پوست هستند. زگیل‌هایی که معمولا روی پوست دیده می‌شوند، ناشی از عفونت‌های ویروسی هستند. درواقع مقصر این بیماری، ویروس HPV است که باعث ورم و برآمدگی پوست می‌شود. این ویروس‌ها به راحتی از فردی به فرد دیگر قابل انتقال‌اند و در محیط‌های آلوده به راحتی به افراد منتقل می‌شوند.

زگیل‌ها عمدتا شامل زگیل‌های معمولی، زگیل‌های مسطح، زگیل های کف پایی، زگیل های زیر ناخنی، و زگیل‌های رشته‌ای هستند.
زگیل‌ها معمولا خودشان به مرور از بین می‌روند، ولی ممکن است چند سال طول بکشد.

زگیل‌های شایع چه زگیل‌هایی هستند؟

زگیل‌های معمولی یا شایع، زگیل‌هایی هستند که بر روی ناحیه‌ای خاص از پوست می‌رویند و ناشی از عفونت با ویروس HPV هستند. بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس وجود دارد که برخی از آنها دستگاه تناسلی زنان و همچنین دهان را خیلی راحت عفونی کرده و می‌توانند حتی باعث سرطان در این مناطق شوند. در واقع هر نوع از این ویروس‌ها در جای خاصی از بدن می‌رویند. برخی دیگر از ویروس‌های HPV مسئول زگیل‌های شایع پوست و برخی سرطان‌ها هستند. زگیل‌ها معمولا بر روی پوست و نیز غشای موکوسی ایجاد می‌شوند.
البته زگیل معمولا بخش خاصی از بدن یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد (مثلا فقط دست یا پا)، اما با کندن و دست زدن به آن، به راحتی قابل انتقال به بخش‌های دیگر بدن است. این گونه زگیل‌ها مشکل رایج در کودکان، بالغین و مخصوصا زنان هستند. در حالت عادی ورود ویروس به بدن باعث رشد و تکثیر زگیل می‌شود. البته ممکن است آثار این زگیل ها ۱ تا ۸ ماه بعد از عفونت ایجاد شود.

انواع زگیل‌های شایع
۱- برخی زگیل‌ها برآمده و گنبدی شکل هستند و معمولا در پشت انگشتان دست، پنجه پا و نیز زانو ایجاد می‌شوند.
۲- زگیل‌های کف پا که معمولا در قسمت های صاف پا ایجاد می‌شوند.
۳- زگیل‌ها مسطح بر روی صورت، پاها و جاهای دیگر از بدن و معمولا در تعداد بالا ایجاد می‌شوند.
۴- زگیل‌های زیر ناخنی زگیل‌هایی هستند که در اطراف ناخن‌ها و یا زیر ناخن‌ها ایجاد می‌شوند.
۵- زگیل‌های رشته ای که معمولا به صورت یک خط، مخصوصا در صورت رشد می‌کنند.

درمان زگیل‌های معمولی
بهتر است هر شخص پس از پی بردن به وجود زگیل، آن را به یک پزشک متخصص پوست نشان دهد تا نوع زگیل تشخیص داده شود. اگر زگیل مدت زیادی بدون درمان به حال خود گذاشته شود، درمان آن پیچیده‌تر خواهد شد. البته روش‌های خانگی متعددی برای درمان زگیل‌ها و برداشتن آنها وجود دارد. در افراد سالم، به طور متوسط ۵۰ درصد زگیل‌ها به طور خود به خود در طی ۱۸ ماه از بین می‌روند. مطالبی که در این مقاله اراده می‌شود مربوط به درمان زگیل‌های شایع روی پوست بدن است نه زگیل‌های دستگاه تناسلی یا زگیل های درون دهان.

درمان‌های خانگی زگیل

۱- محلول اسید سالسیلیک:

امروزه این محلول به صورت قطره، ژل، پدهای استریل و نیز پماد در دسترس است. این محصولات برای استفاده در هر نوع زگیلی تهیه شده اند. درمان با اسید سالسیلیک در واقع یک روش درمانی کراتولیتیک است. بدین معنی که اسید سالسیلیک، پروتئین موجود در زگیل به نام کراتین که تشکیل دهنده اصلی زگیل و نیز بافت‌ها مرده اطراف آن است را مورد حمله قرار داده و آن را حل می کند و در نتیجه زگیل از بین می‌رود.

۲- سرمادهی:

روش درمانی اورسول نیز قابل استفاده است. در این روش با استفاده از اسپری‌هایی، زگیل‌ها را سرما داده و در دمای منفی ۵۷ درجه سانتی گراد فریز می‌کنند. این روش با روش نیتروژن مایع که عمدتا توسط متخصصان پوست انجام می‌شود، قابل مقایسه است. البته در روش نیتروژن مایع، دما به منفی ۲۰۰ درجه سانتی گراد کاهش داده می‌شود.

۳- نوار چسب کانال دار:

زگیل‌ها با استفاده از نوار چسب کانال دار و یا هر نوارچسب سوراخ دار دیگری قابل درمان‌اند. در این روش لازم است نوار چسب که سوراخی به اندازه‌ی زگیل دارد به طور دائم بر روی زگیل قرار گیرد. به طوری که حداکثر چند ساعت در هفته نوار چسب بر روی زگیل نباشد. البته نوارچسب‌ها باید هر دو روز یک بار عوض شوند.

۴- سایر درمان‌ها:

یکی از معروف‌ترین درمان‌ها، استفاده از ویتامین E از طریق آغشته کردن زگیل و محیط اطراف آن به محلول ویتامین E و در ادامه ریختن آب سیر بر روی زگیل است. سپس زگیل با یک نوارچسب بسته می‌شود. در این حالت معمولا طی یک هفته،آب سیر موجب ایجاد تاول و بیرون آمدن زگیل می‌شود.
روش دیگر درمان زگیل، آب پیاز خام است. در این روش پیاز خام خرد می‌شود و سپس با اضافه کردن نمک، برای یک شب تمام نگهداری می‌شود. در این حالت یک آب پیاز نمکی تشکیل می‌شود. روز بعد این محلول بر روی زگیل قرار داده می‌شود. این کار باید روزی دو مرتبه انجام شود و آن‌قدر ادامه یابد تا زگیل‌ها ناپدید شوند. البته استفاده از شیره برگ درخت انجیر نیز به عنوان یک روش درمانی در نظر گرفته شده است.

روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که تنها توسط پزشک متخصص پوست انجام می‌شوند. یکی از این روش‌ها، جراحی سرمادهی (cryosurgery) است که در آن از نیتروژن مایع استفاده می‌شود. نیتروژن مایع در حالت طبیعی، دمای منفی ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد دارد. استفاده از این محلول در محل زگیل، باعث یخ زدن و فریز شدن بافت‌ها و در نتیجه مرگ سلول‌های توده زگیل می‌گردد. از این رو پزشک به راحتی قادر خواهد بود بافت عفونی زگیل را از روی پوست بردارد.

دربیماری‌ها و روش درمان, پزشکی و سلامت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

10 + 3 =